Elektronik sigaraların uzun süreli kullanımda etkileri ile ilgili ilk araştırma yayınlandı

Elektronik sigaraların uzun süreli kullanımda etkileri ile ilgili ilk araştırma yayınlandı. Normal sigarada yanan tütün ve sigara kağıdının aksine elektronik sigaralarda sıvı nikotin taşıyıcıları ve aromalar kullanılıyor, yanma yerine buharlaşma ile hem tat hem de duman görüntüsü oluşturuluyor. Her ne kadar duman olarak görünse de aslında oluşan şey buhar. Bu nedenle elektronik sigara içmeye “buharlama” terimi yaygın olarak kullanılıyor.

Buharlama sigara içmekten daha güvenli!

Her bir kaç ayda bir elektronik sigaralarla ilgili bir öncekinin aksini iddia eden yeni bir çalışma yayınlandı. Bir kaç yıl önce elektronik sigaraların popülerliğinin artmasıyla oluştu bu döngü. Tabi sürekli, buharlama mı yoksa sigara mı sağlığa daha zararlı sorusu üzerinde tartışıldı.

Sigaranın zararlarıyla ilgili akıllarda soru işareti yok çünkü onlarca yıldır tüketiliyor ve araştırılıyor. Şimdiye kadar elektronik sigara hakkında yapılan çalışmalarda ya sadece bir ürün üzerinde çalışma yapılmıştı ya da hayvan hücreleri üzerinde deneyler yapılmıştı.

İngilitere Kanser Araştırmaları (Cancer Research UK) tarafından gerçekleştirilen yeni çalışmada ise, uzun süreli elektronik sigara kullanımının doğrudan insan vücudu üzerine etkilerini kapsıyor. Sonuçlar umut verici.

Çalışmada 5 farklı grup inceleniyor:

1-Normal sigara içenler,
2-Eskiden normal sigara içip daha sonra sigarayı bırakıp elektronik sigaraya geçenler,
3-Eskiden sigara içiyorken şimdi sadece nikotin takviyesine kullananlar,
4-Hem sigara hem de elektronik sigarayı birlikte içenler,
5-Hem sigara hem de nikotin takviyesini kullananlar.

Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre sadece elektronik sigara içenler ve sadece nikotin takviyesi kullananlarda karsinojen (kanser yapıcı madde) oranları diğerlerinden belirgin olarak daha düşük.

181 hastaya ait idrar ve salya örneklerinde yapılan analizlerde, NNAL adlı kanserojen madde seviyesinin; sigarayı bırakıp elektronik sigaraya geçenlerde %97.5 oranında düştüğü tespit edildi.

Çalışmada yer alan bilim adamlarından olan Lion Hahab, Digital Trends adlı dergiye yaptığı açıklamada “Çalışmadan çıkarmamız gereken özet sonuç şudur: sağlık açısından, normal sigara içmektense elektronik sigara içmek özellikle de kanser riski konusunda daha güvenlidir. Elektronik sigaralar normal sigaralardan kesinlikle daha az zararlılar.” dedi.

Kanser, sigara içenlerin aldığı tek risk değil elbette diyor Shahab. Önümüzdeki dönemlerde yine uzun süre elektronik sigara içenlerde solunum ve dolaşım sistemleri üzerindeki etkileri üzerinde çalışmalar yapacaklarını aktarıyor.

Ecz. Hasan Günel

Kaynak:

http://annals.org/aim/article/2599869/nicotine-carcinogen-toxin-exposure-long-term-e-cigarette-nicotine-replacement

 

 

6 YORUMLAR

  1. Elektronik sigaranın ne olduğunu daha tapdk bilmiyor. Açıklamalara bakılırsa Filip morrisin ısınarak duman çıkartan tütününden bahsediyorlar. Yaygınlaşan şey elektronik sigara değil vaping. Yani buhar. Tercihe bağlı nikotin oranı bitkisel gliserin propilen glikol ve aromadan oluşuyor. Devlet bu konuya el atmaz denetimli üretim dağıtım olmazsa. Asıl o vakit zararlı olmaya başlayacak gibi. Yine ülke olarak bir konuda yine başkaları kazanıp çok ilerleyecekler ve uyandığımızda onlar en iyisini yapacak. Biz yine müşteri olacağız. Şuan dandik güvensiz makinalar var piyasada. Patlayanlar da onlar. Gidip AliExpressden 15 TL ye mod alırsan patlaması normal. Yüksek propilen glikol oranları deasetil aktivatör ve etil maltol gibi zararlı içeriklerle daha lezzetli hale getirilen likidler merdiven altında kontrolsüzce üretilip dağıtılıyor. Yıllardır bırakmadığım sigarayı vapingle bıraktım. Devlet bu işe sahip çıksın..