Anasayfa Eczane Haberleri Zika virüsü spermde 6 ay yaşayabiliyor

Zika virüsü spermde 6 ay yaşayabiliyor

Yazar: Ecza Gündem

İtalya’da yapılan bir araştırma Zika virüsünün spermde 6 ay yaşayabildiğini ortaya koydu. Daha önceki araştırmalar virüsün spermde 3 ay kadar kalabileceğini gösterirken 30’lu yaşlarda olan bir İtalyan hastanın ilk belirtileri göstermesinin 6 ay sonrasında sperminde Zika virüsüne rastlandığı belirtildi.

İtalya’nın başkenti Roma’daki Spallanzani Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nde yürütülen araştırmada, Zika virüsünün spermde 6 ay yaşayabildiği saptandı.

 Haiti’yi ocak ayında ziyareti sırasında sivrisinek tarafından ısırıldığını ifade eden İtalyan hastanın, aynı ay içerisinde yüksek ateş, halsizlik ve deride döküntü gibi belirtiler gösterdiği vurgulandı.

Zika virüsü spermde 6 ay yaşayabiliyor.jpgTestlerde, hastanın idrarı, tükürük ve sperminde ilk belirtilerin görülmesinden 93 gün sonra Zika virüsünün bulunduğu bildirildi. İlk belirtilerden 181 gün sonra yapılan testlerde hastanın sperminde hala Zika virüsünün görüldüğünü kaydeden doktorlar, erkek üreme sisteminde virüsün kendi kendine üreyebileceği ihtimaline işaret etti.

KAN VE CİNSEL İLİŞKİ YOLUYLA DA BULAŞIYOR

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947’de Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı.

Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, 2015’in mayıs ayında Brezilya’da tekrar ortaya çıkmıştı. Zika virüsünün, hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve aşısı bulunmuyor.

Kaynak: AA

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın