Anasayfa Yeni Annneler İçin Öneriler

Yeni Annneler İçin Öneriler

Yazar: Kenan Haydan

[tdc_zone tdc_css=”eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLXRvcCI6Ii01MCIsImJhY2tncm91bmQtaW1hZ2UiOiJ1cmwoXCJodHRwOi8vZWN6YWd1bmRlbS5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTkvMDQvbGFyZ2VfbGVhdGhlci5wbmdcIikiLCJiYWNrZ3JvdW5kLXN0eWxlIjoicmVwZWF0IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==”][vc_row][vc_column tdc_css=”eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLXRvcCI6IjUwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_single_image media_size_image_height=”217″ media_size_image_width=”300″ image=”9418″][td_block_text_with_title custom_title=”Böcek sokması “]

Yaz mevsiminde özellikle tatilde ve piknik esnasında böcek sokması vakalarında artış yaşanıyor. Sıklıkla sivrisinek, kene, karaca, tahtakurusu, akrep sokmaları görülüyor. Özellikle alerjik bünyeye sahip olanları olumsuz olarak etkileyen böcek sokmaları, hayatı da tehdit edebiliyor.

Sabunlu suyla ilkyardım

Eğer böcek sokmasından şüpheleniliyorsa, sokulan bölgenin hızlı bir biçimde sabunlu suyla temizlenmesi, varsa antiseptik bir solüsyonun o bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Bu uygulama oluşabilecek enfeksiyonu engellemektedir. Enfeksiyon oluşmaması için o bölgenin sıkılmaması, çizilmemesi ya da kaşınmaması gerekmektedir. Ancak arı sokmalarında iğneyi çıkartmak için bu işlem yapılabilmektedir, bu uygulama o bölgeyi tahriş etmeden yapılmalıdır. Bölgede şişme varsa buz veya soğuk kompres uygulanmalıdır. Bunun yanında sokma bölgesi el veya kol ise şişmeyi engellemek için o kısmı kalp seviyesinden yukarıda tutmalıdır.

Keneye müdahale tehlikelidir, sağlık kuruluşuna başvurun

Kene; kahverengi, yassı ve oval şekilde bir dış parazittir. Kenelerin çoğunlukla bulunduğu yerler; hayvan barınakları ile hayvanların üzerleri, su kenarları ve otlaklar, gür otluk alanlar ve çayırlık alanlardır. Keneler, ısırdıkları anda virüsü bulaştırmaktadır. Kenenin tutunduğu yer bir süre sonra kızarıp kaşınmaya başlar. Keneyi kesinlikle elle çıkarmaya çalışmayın, çünkü bu yaklaşım kenenin zehrinin tüm vücuda yayılmasına sebep olmaktadır. Bu işlem bir sağlık kuruluşunda yapılmalıdır. Hastada kene ısırığından şüpheleniliyorsa ve ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal, halsizlik, kol/bacak/sırtta şiddetli ağrı ve iştahsızlık gibi belirtilerin görülmesi halinde derhal en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

[/td_block_text_with_title][vc_single_image media_size_image_height=”169″ media_size_image_width=”300″ image=”9419″][td_block_text_with_title]

Kolonya, yoğurt, ayran efsanelerine kulak asmayın

Pek çok kişi böcek sokmasında kaşıntı olan bölgeye kolonya sürmektedir. Kolonya uygulaması o bölgenin tahriş olmasına neden olabilmektedir. Böcek sokması zehirlenmelerinde yoğurt yemek ya da ayran içmek gibi uygulamaların etkisi olmamaktadır. O bölgenin enfeksiyon kapmasını engellemek, ilk yapılacak şey olmalıdır.

Böcek ısırmalarının belirtileri nelerdir?

 • Vücuda giren enfeksiyonlu hücreler genellikle bağışıklık sistemini etkiler. Bu yüzden vücut antikor üretmeye başlayınca, vücut ısınmaya başlar.
 • Enfeksiyon alerjik reaksiyonlara neden olduklarından boğazların şişmesine bu da yutkunma güçlüğüne neden olur.
 • Sinir hücrelerinin hasar alması şiddetli baş ağrılarına ve vücut yorgunluğuna sebebiyet verir.
 • Kan basıncının düzensizleşmesini sağlayan mikroplar, hızlı kan akışını sağlar bu da kalp ritmini bozar.
 • Akabinde mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler devam eder.

Böcek sokması astımı olanlara zararlı

Böceklerin soktuğu yerde genellikle ağrı, şişlik, ısı artışı ve kızarıklık meydana gelir. Bu normal bir reaksiyondur. Genellikle birkaç saat içinde düzelmektedir. İlerde alerjik reaksiyon gelişme riski düşüktür ancak sıfır değildir. Ancak hastada alerjik bir yapı varsa bu kızarıklık lokal olarak kalmamakla birlikte vücutta daha farklı reaksiyonlara neden olmaktadır. Böcek sokmaları alerjik bünyelerde bazen hayatı tehdit edebilecek türde tepkilere sebep olmaktadır. Özellikle alerjik, astımı olan veya ürtikere yatkın bünyelerde görülebilecek belirtiler şöyle sıralanabilir:

 • Yutkunma güçlüğü,
 • Baş dönmesi,
 • Nefes darlığı,
 • Kalp ritminde düzensizlik,
 • Baş dönmesi,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Ateş yükselişi

Tatil yörelerine giderken alınacak önlemler

Tatil bölgelerinde böcek sokmaları daha fazla meydana gelmektedir. Bu nedenle kişilerin tatile hazırlıklı gitmesi gerekmektedir. Tatile gidecekler valizlerine antiseptik solüsyonlarını, alerji şuruplarını ya da tabletlerini, açık bölgelere uygulanabilecek böcek kovucu ürünlerini koymalıdırlar. Ayrıca valizlere antihistaminik ve topikal steroid kremler de eklenmelidir. Piknik alanlarında giyim tercihleri değiştirilmelidir. Örneğin bu bölgelerde pastel tonlar tercih edilmelidir.

Hangi böceğin ısırığı nasıl olur?

Isırıklar birbirine benzese de gösterdikleri belirtiler aynı değildir. Havaların ısınması ile en çok artan ısırık ise sivrisinektir. Isırılan bölgenin şişmesi sertleşmesi, kaşınması ve kabarması gibi belirtilerle kendini gösterir.

Eşek Arısı

Eşek arısı ısırığı normal arı ısırığından daha fazla canınızı acıtır. Eşek arısının ısırdığı bölge hemen kabarır ve kırmızı bir renk alır. Eşek arısının ısırığının en önemli farkı ise kulak ve dudaklarınızın morarıp, solunum probleminin ortaya çıkmasıdır. Bu durum karşısında bir uzmana danışmalısınız.

Ateş Karıncası

Açık kahve renkli karıncaların ısırması zehirli olduğundan ciddi alerjik şoklara neden olur. Isırık sonrası cilt tahrişi, aşırı kaşınma ve dökülme gibi belirtilerin yanı sıra nefes alıp verme problemi de ortaya çıkar.

Karasinek

Karasinekler insan kanı içerek beslenen hayvanlardır. Isırdığı bölgede kırmızı küçük nokta oluşur. Zamanla bu nokta iltihaplı bir kabarcığa dönüşür. Karasinekler birçok farklı hastalık taşıdıklarından ısırılma sonrası bir doktora görünmekte fayda vardır.

Tahta Kurusu

Sivrisinek ve pire ısırıklarına benzeyen tahta kurusu ısırığını ayırt etmenin tek bir yolu vardır. Tahta kurusu aynı bölgede bir yol izliyormuş gibi bir kaç defa ısırır. Ciltte aşırı kaşınma ve kanamaya neden olur.

Arı

Arı ısırığı çok tehlikeli değildir. Ancak arı ısırığına alerjisi olan bazıları için bu durum çok kötü sonuçlara neden olabilir. Arı soktuğu bölgede iğnesini bırakır ve o bölgenin ödem toplamış gibi şişmesine sebebiyet verir.

Kene

Kene ısırığı, ölümle sonuçlanan ciddi böcek ısırmalarından biridir. Keneler ısırdıkları insan vücudunda günlerce yaşayabilir. Ateşlenme, kusma ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Erken müdahale edilmediğinde bağışıklık sistemini zayıflatarak ölüme neden olur.

Sivrisinek ısırığı nasıl geçer?

Sivrisinekler her yere kondukları için belirli bir virüsü vücuda enfekte etmezler. Birden fazla enfeksiyonu vücuda aktardıkları için ciddi cilt ve sağlık sorunlarına neden olurlar. Sivrisinek balon gibi bölgeyi kabartır. Enfeksiyon hızla yayıldığı için önüne geçmedeki en etkili yöntem buz kompresidir. Daha sonra enfeksiyonun yakıcılığını azaltmak için ılık çay torbası konulmasından fayda vardır. Kaşıntının tahribatını azaltmak için antimikrobiyal özlü kremler ya da limon gibi doğal ilaçlar sürülebilir. Bölgenin yumuşak kalması için kozmetik ürünler yerine daha dola aleo vera jeli kullanılabilir.

Arı-böcek ve sivrisinek sokmalarına karşı alınması gereken 10 önlem

 1. Böcek alerjilerinin tedavisinde öncelikle böceğin iğnesi deride kalmışsa, zehir kesesi sıkılmadan çıkarılmalıdır.
 2. Sokma sonrası hemen bir sağlık kuruluşuna başvurularak, uzman yardımı alınmalıdır.
 3. Koruyucu önlemler gereklidir. Bahçede veya yeşil bir alanda zaman geçirilecekse uzun çorap ve mutlaka ayakkabı giyilmelidir.
 4. Evin çevresinde bulunan arı kovanları kaldırılmalı veya imha edilmelidir.
 5. Şekerli ve açık gıdalara yaban arıları gelebileceğinden bunlar kapalı olarak saklanmalıdır.
 6. Arı alerjisi olan çocuklara parlak ve çiçekli giysiler giydirilmemelidir.
 7. Arı alerjisi olan çocuklar için aileler yanında otomatik epinefrin enjektörü (epi-fen) taşınmalıdır.
 8. Tehlikeli reaksiyonlarda hemen iğne yapılmalıdır. Böcek alerjilerinden özellikle arı alerjilerinde aşı tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi, hastanede uygulanmalıdır.
 9. Sivrisinek ısırıklarından korunmak için; cibinlik kullanılmalı, ultrasonik veya solar, bitkisel ve optik sivrisinek kovucular kullanılabilir.
 10. Sivrisinekten korunmak için lavanta, kekik, nane, tarçın ve sarımsak gibi birçok bitkiden yararlanılmıştır. Örneğin; lavanta yağı kullanılması sivrisineklerin vücuda yaklaşmasını önlemektedir.

[/td_block_text_with_title][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image media_size_image_height=”207″ media_size_image_width=”300″ width=”400″ height=”276″ image=”9416″ image_url=”https://www.eczagundem.com/hepatitc”][vc_single_image media_size_image_height=”207″ media_size_image_width=”300″ height=”276″ width=”400″ image=”9405″ image_url=”https://www.eczagundem.com/lokmanli-yillar”][vc_single_image media_size_image_height=”207″ media_size_image_width=”300″ width=”400″ height=”276″ image=”9407″ image_url=”https://www.eczagundem.com/eczacilar-gunu”][vc_single_image media_size_image_height=”207″ media_size_image_width=”300″ width=”400″ height=”276″ image=”9408″ image_url=”https://www.eczagundem.com/besinintoleransi”][/vc_column][/vc_row][/tdc_zone]

Bu site dolaşımınızı kolaylaştıracak çerezler içermektedir. Sizin bunu kabul ettiğinizi varsaysak da yine de sizden onay almak isteriz. Kabul ediyorum Devamını oku...

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın

MEDİKAL İÇERİKLER İÇİN HEMEN
ABONE OLUN

Siteye abone olunca en son haberlerden anında bilginiz olacak ve size özel medikal içerikleri görmeye/okumaya başlayacaksınız.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Üzgünüz birşeyler hatalı

Bu form, sizi proje güncellemeleri nden haberdar etmek ve sizi bülten listemize ekleyebilmemiz için ad ve e-posta toplar. Gönderilen verilerinizi nasıl koruduğumuz ve yönettiğimize dair tüm hikaye için gizlilik politikamıza göz atın!