Anasayfa Haber Yan etki olarak beyazlamış saçlar eski rengine kavuşuyor

Yan etki olarak beyazlamış saçlar eski rengine kavuşuyor

Yazar: Editör 1

İlaçların hemen hepsinin istenmeyen yan etkileri vardır ve bunlar çok çeşitlilik gösterirler hatta bazen ölümcül dahi olabilirler. Fakat bu kez durum oldukça farklı ve yan etki olarak beyazlamış saçları yeniden eski rengine kavuşturuyor.

İlk kez JAMA dergisinin paylaştığı makaleye göre; kanser hastalarında bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanserli hücreleri tanımasını ve vücudun kendi kendine kanseri yenmesini amaçlayan bir takım ilaçlar yan etki olarak saçlardaki pigment kaybını tekrar eski haline getiriyor böylece beyazlamış ve ağarmış saçlar eski rengine kavuşuyor.

University of Barcelona’dan araştırmacılar bir grup akciğer kanseri hastası üzerinde bağışıklık sistemini güçlendirmek için Keytruda, Opdivo, ve Tecentriq adlı ilaçları uyguluyorlar ve tedavileri olumlu ilerleyen hastaların saçlarının renginin de beyazdan kahverengi ve siyaha yani eski renklerine döndüğünü fark ediyorlar. Bu durumum, ilacın uygulanan hastada işe yarayıp yaramadığını anlamanın bir yolu olarak da kullanılma olasılığı var.

Şu uyarıyı yapmak gerekir ki; bu ilaçlar hala oldukça ciddi yan etkilere sahipler ve sağlıklı insanlarda sadece saç rengini geri kazanmak için asla kullanılmamalıdırlar. Fakat bu konuda yapılacak olan araştırmalara güzel bir kapı açacaktır bu bulgular.

Ecz. Hasan Günel

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın