Anasayfa Kose Yazilari TEB ve TİTCK eczane tabelaları yüzünden karşı karşıya geldi

TEB ve TİTCK eczane tabelaları yüzünden karşı karşıya geldi

Yazar: Editör 1

Geçtiğimiz günlerde Türk Eczacıları Birliği tarafından hazırlanan yeni tabela tasarımları çok tartışılmıştı, eczanelere standartların tabelalar üzerinden getirilmeye çalışılması tepki çekmişti. Kimisi bunun gereksiz bir ek masraf olduğunu savunurken kimisi de tasarımın mevcut tabelasından daha kötü olduğu gerekçesiyle TEB’in kararını eleştirmişti. TEİS de “Eczacıların Tabelalarına Dokunmayın” diye açıklamada bulunmuştu (Sanki tabelalar değişmiyor da topyekün kaldırılıyormuş gibi…).

qwe

TİTCK İnternet Sitesinden Yapılan Açıklama

Karar henüz tartışılıyorken Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan gelen açıklama, tartışmaları farklı bir boyuta taşıdı ve TEB’in bu kararına karşı çıkanları sevindirdi.

TEB yönetim kurulu bir sabah uyanıp da haydi bugün tabelaları değiştirelim demedi. Bu konu bir çok kez geçtiğimiz yıllarda gündeme geldi; eczaneler hem işleyiş olarak hem de görünüş olarak bir standarda sahip olmalı dendi ve bunun üzerine yıllar sonra böyle bir çalışma yapıldı. Şimdi detayına girip tasarımlar iyiydi veya kötüydü demiyorum. Konumuzla alakalı da değil.

Ama bu olayda hassas bir durum var ki o da şu:

TEB bir meslek örgütüdür ve eczacıların ortak sesidir. Eğer eczacılar ortak sesi yasal dayatma olmadıkça dinlemez ise meslek örgütlerini zayıflatırlar. Yani TEB kararları zorunluluk olmadan da uygulanabildiği zaman ancak TEB eczacıların ortak sesi olmayı başarabilir. TEB bu kararı alırken fikir ayrılıkları olabilir, olmalıdır da. Ama karar alındıktan sonra uygulanması aşamasında ayrılıklar olursa meslek örgütü ifadesi havada kalır. Meslek örgütleri her kararlarını yasal zorunluluk haline getiremezler.

Şimdi ilerde bu standartların uygulanacağı zaten belli, o halde TEB’in tanıdığı süre dolmadan bu tabelalar değişmeli ve TİTCK’nın değil, TEB’in yani meslek örgütünün kararlarının öncelikli olarak uygulandığı gösterilmelidir. Bugün TİTCK ekmeğine yağ sürdüğü için sevinenler yarın zincir eczaneye doğru atılacak olası bir adımda hangi çatı altında bir araya gelecekler? “Zincirime Dokunmayın” çatısı altında mı?

Bir gün tüm eczacıların birlikte hareket edebilmesi dileğiyle…

 

Ecz. Hasan Günel

 

 

 

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın