Anasayfa Haber Tüm Türkiye’de 3 ay süreli OHAL ilan edildi

Tüm Türkiye’de 3 ay süreli OHAL ilan edildi

Yazar: Hülya Yılmaz

MGK Toplantısı sonrası canlı yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı. “Ülkemizin ve milletimizin silahlı kuvvetlerimiz içinde yuvalanmış bir grup darbe girişimi başlatmıştır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, MİT yerleşkesi, Boğaziçi köprüsü yoğun saldırı altında kalmıştır.
Uçaklarla, helikopterlerle devlete saldırdılar. Darbe girişimi amacına ulaşamadı.
Milletimizin cesurca duruşu bu teşebbüsün amacına ulaşmasını engellemiştir.
Asker elbisesi giymiş teröristler karşısında duran halkımız gece boyunca destan yazmıştır. Vatandaşlarımız, gözlerinin önlerinde onlarca kişi vurulup şehit olurken, yaralanan kardeşlerimiz onları taşımıştır.
Tarihimizde ilk kez darbe girişimini millet durdurmuştur.
Ülkemiz tarihinde bir silahlı darbe girişimi halk tarafından bozguna uğratıldı. Darbe girişimine bulunanların açtıkları ateş sonrası 246 masum insan hayatını kaybetmiştir.
Bu vesileyle şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyorum.
Darbe girişimleri haber alındığından itibaren tüm arkadaşlarımızla yakın temas halinde olduk. Milletimizin dirayeti sayesinde ertesi akşam olmadan tamamen bertaraf oldu. Önce MGK’yı ardından Bakanlar Kurulu’nu topladık.

Ülkemizde 127.maddesi uyarınca Olağanüstü Hal ilan edilmesini hükümetimize tavsiye etme kararı aldık. Bakanlar Kurulu kararıyla 3 ay süreyle Olağanüstü Hal ilan edilmesini uygun gördük.
Olağanüstü Hal demokrasiye karşı değildir. Yaşadığımız darbe girişimi, kimlerin demokrasi yanında, kimlerin diktatörlük peşinde olduğunu gördük.
Onlar o imanlarıyla tankların önünde durup şehadete koştuklarını haykırdılar.

Darbe girişimin ardından yine aynı cüreti gösteremesin diye meydanlarda halkımız durarak adlarını tarihe yazdırklarını unutmasın. Şurası çok çok önemli Ankara’da Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda görev yapanlar başta olmak üzere ağır saldırı altında dahi bir adım geri atmadan duran kardeşlerimizin hareketi takdire şayandır.

Valiliklerimiz belediyelerimiz başta olmak üzere tüm güçleriyle devletlerinin yanında duran yöneticilerimizi tebrik ediyorum.
Milletimiz devletine, devletimiz milletine sahip çıkmıştır. OHAL, halkımızı saldırılardan korumak amacıyla alınmıştır. Aldığımız bu kararı, Avrupalı devletlerin eleştirme hakkı yoktur. Bu millet kendi kaderini belirlemeye muktedirdir.
Şu anda siyasi bir karar açıklıyor kredi derecelendirme kuruluşları. Aynı şeyleri daha önce de yaptınız tutmadı. Biz kararlı şekilde yatırımlarımıza nasıl devam edeceğiz, göreceksiniz. 20 Aralık’ta inşallah Avrasya Tüneli’nin Boğaz’ın altından geçireceğiz. Bunlar her şeyi yapabilirler böyle dönemlerde.
Bugünkü MGK ve Bakanlar Kurulu’nda aldığımız kararların hayırlı olmasını diliyorum. Artık valiler yönetimden çıkıp askerler mi yönetimi sürdürecek, asla böyle bir şey yok. Aksine Valilerimizin yetkileri daha da arttı.”

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın