Anasayfa Haber Mevlüt Karakaya’dan “sahte ilaç” uyarısı

Mevlüt Karakaya’dan “sahte ilaç” uyarısı

Yazar: Ecza Gündem

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, ‘ilaç’ adı altında satılan sahte ve kaçak içeriklere karşı önlem alınması çağrısında bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, ‘ilaç’ adı altında satılan sahte ve kaçak içeriklere karşı önlem alınması çağrısında bulundu.

İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Mevlüt Karakaya, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde; piyasada önemli miktarda sahte ve kaçak ilaçların varlığına dikkat çekti. İlaç sınıfına giren-girmeyen içeriklerin ‘besin takviyesi’ adı altında ve bazen de ‘ilaç’ olarak sanal ortamlarda, TV’lerde ve fiziki ortamlarda vatandaşa satıldığını belirten Karakaya, insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden, bazen de ölümlere yol açan bu ticaretin mutlaka önlenmesi gerektiğini bildirdi. Yıllardır yasal ve denetim boşluklarını değerlendiren fırsatçılara ‘artık dur denilmeli’ diyen Karakaya, “Halkımızın sağlığı, gözünü rant hırsı bürümüş sahtekarların insafına terk edilemez, terk edilmemelidir” ifadesini kullandı.

ADANA’DAKİ UYGULAMA GENİŞLETİLMELİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Adana’da Adana Eczacılar Odası’nın öncülüğünde yapılan ve çevreye, insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde imha edilmesi amacıyla eczanelerden 2.5 ton civarında miadı geçmiş ilaç toplandığını hatırlattı. Karakaya, toplum sağlığı açısından önemli olan bu tür çalışmanın kapsamının genişletilerek yurt genelinde uygulanması çağrısı da yaptı. Karakaya “Her ne şekilde olursa olsun; lisanssız, kaçak, sahte ve miadı dolmuş ilaçların, besin takviyelerinin piyasaya sürülmesi engellenmeli, daha etkin denetim yolları geliştirilmelidir” dedi.

 

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın