Anasayfa Kişiye Özel Probiyotik

Kişiye Özel Probiyotik

Yazar: Tuna Yıldırım

[tdc_zone tdc_css=”eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLXRvcCI6Ii01MCIsImJhY2tncm91bmQtaW1hZ2UiOiJ1cmwoXCJodHRwOi8vZWN6YWd1bmRlbS5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTkvMDQvbGFyZ2VfbGVhdGhlci5wbmdcIikiLCJiYWNrZ3JvdW5kLXN0eWxlIjoicmVwZWF0IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==”][vc_row][vc_column tdc_css=”eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLXRvcCI6IjUwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_single_image media_size_image_height=”225″ media_size_image_width=”300″ image=”9614″][td_block_text_with_title custom_title=”Bağırsak sağlığı için gerçek bir çözüm: Kişiye özel probiyotik”]

Cell Biotech firmasından Genobilim Uzmanı Dr. Sang Hyun Lim: “Probiyotikleri almadan önce ya da sonra bağırsak mikrobiyomunuzu gözlemleyerek, uygun takviyeyi seçmek mümkün” dedi.

 

[/td_block_text_with_title][vc_single_image media_size_image_height=”200″ media_size_image_width=”300″ image=”9615″][td_block_text_with_title]

Değişen beslenme alışkanlıklarının bağırsak sağlığını olumsuz etkileyerek, yaşam kalitesini düşürdüğünü hepimiz biliyoruz. Sindirim sistemi sorunları yaşayan pek çok insan da çareyi probiyotiklerde arıyor. Son yılların en popüler konularından biri haline gelen probiyotikler, doğal ve takviye olarak iki şekilde kullanılabiliyor.

Uzmanlar, ikinci beyin olarak görülen bağırsakların mikrobiyotasını korumanın önemli olduğu konusunda uyarıyor. Peki, probiyotikler bağırsaklarda nasıl etki gösteriyor ve bilimsel çalışmalar ne diyor?

“Fermente çay ve gıdaları tüketerek sağlıklı bağırsak mikrobiyotasını korumak yeterli olmayabilir” diyen Kanada Dalhousie Üniversitesi’nde eğitimini tamamlayan Genobilim Uzmanı Dr. Sang Hyun Lim, “Hastalıklara neden olan abur cuburlara günümüzde kolayca maruz kalıyoruz. Bağırsaklarımız; yediklerimiz, stres, ilaç kullanımı ve çevresel faktörler nedeniyle daim tehdit altındadır. Dengeyi korumak için probiyotik almamız gerekir” şeklinde konuştu.

Araştırmalar, mikrobiyomunun dengesizliğinin bulaşıcı ve metabolik hastalıkların, enflamatuar bozuklukların ve hatta kanserin bile altında yatan neden olduğunu kanıtlıyor. Günlük beslenmeye eklenen probiyotik takviyeleri ise mikrobiyomun bozulma derecesini azaltmaya yardımcı olabilir.

[/td_block_text_with_title][vc_single_image media_size_image_height=”300″ media_size_image_width=”300″ image=”9616″ image_url=”http://www.lansinoh.com.tr” open_in_new_window=”yes”][td_block_text_with_title custom_title=”Hangi durumlarda probiyotik kullanılmalı?”]

Dr. Lim, obezite, huzursuz bağırsak sendromu, inflamatuar bağırsak hastalığı ve metabolik sendrom gibi sorunları bulunanların probiyotik takviyeler alabileceklerini belirtti: “Probiyotikler, konakta bağışıklık tepkisini artırmak ve patojenleri engellemek için bakteriyosin salgılamak gibi çok çeşitli roller oynar. Güncel araştırmalar, mikrobiyom-bağırsak-beyin ekseni, bağırsak-karaciğer ekseni, bağırsak-cilt eksenine kadar uzanıyor” açıklamasını yaptı.

Miktarı ve özellikleri önemli

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) probiyotikleri yeterli miktarda alındığında konağın sağlığı üzerinde yararlı etkiler sağlayan canlı mikroorganizmalar olarak tanımlıyor. Probiyotiklerin midedeki asitlerden korunarak, bağırsağa geçmeleri için özel bir teknolojiyle üretilmesi gerekiyor. Çift kaplama teknolojisine sahip probiyotiklerde bulunan bakteri türünün miktarı da ürünlerde belirtilmiş olmalıdır.

“Daha fazla bakteri daha fazla yarar sağlar anlamına gelmemektedir” ifadesini kullanan Dr. Lim, “Tüketiciler miktarı, bakterilerin kompozisyonunu ve saklama koşullarını göz önünde bulundurmalı. Bakteriler vücudumuza girdiğinde, en kısa sürede çoğalmak ve büyümek için zamana ihtiyaç duyar. Güvenilir probiyotiklerin etkisi, in vitro, hayvan testi, insan klinik denemeleri ve mikrobiyom analizi gibi birçok yolla kanıtlanmış olmalıdır” dedi.

Bağırsaklar düzenli takip edilebilir

Bağırsakların rutin sağlık kontrolleri gibi takip edilebileceğini anlatan Dr. Lim, “Probiyotikleri almadan önce ya da sonra bağırsak mikrobiyomunu gözlemleyerek, uygun takviyeyi seçmek mümkün. Bu tarz hizmetler sunan firmalar var” diye konuştu.

 

Soğuk zinciri korumak gerekiyor

Probiyotikler, canlı mikroorganizmalardır. Ölmelerinin temel nedeni oksidasyondur.   Oksidasyonla, iç organlar, protein ve enzimler zarar görür, insan bağırsaklarına ulaştığında metabolizmalarını tekrar başlatamazlar. Soğuk zincir, probiyotikleri oksidasyondan koruyabilir, çünkü soğuk ısı termodinamik olarak yavaş oksidasyon yapar. Ancak, kaplama teknoloji sayesinde, kaplama malzemesi bakterileri oksidasyondan koruyabilir.

[/td_block_text_with_title][vc_single_image media_size_image_height=”225″ media_size_image_width=”300″ image=”9617″][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image media_size_image_height=”207″ media_size_image_width=”300″ height=”276″ width=”400″ image_url=”https://www.eczagundem.com/bepanthol/” image=”9627″][vc_single_image media_size_image_height=”207″ media_size_image_width=”300″ height=”276″ width=”400″ image_url=”https://www.eczagundem.com/probiyotik-pazari/” image=”9622″][/vc_column][/vc_row][/tdc_zone]

Bu site dolaşımınızı kolaylaştıracak çerezler içermektedir. Sizin bunu kabul ettiğinizi varsaysak da yine de sizden onay almak isteriz. Kabul ediyorum Devamını oku...

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın

MEDİKAL İÇERİKLER İÇİN HEMEN
ABONE OLUN

Siteye abone olunca en son haberlerden anında bilginiz olacak ve size özel medikal içerikleri görmeye/okumaya başlayacaksınız.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Üzgünüz birşeyler hatalı

Bu form, sizi proje güncellemeleri nden haberdar etmek ve sizi bülten listemize ekleyebilmemiz için ad ve e-posta toplar. Gönderilen verilerinizi nasıl koruduğumuz ve yönettiğimize dair tüm hikaye için gizlilik politikamıza göz atın!