Anasayfa Haber İstanbul Eczacı Odasından yeni yılda müjdeli haber

İstanbul Eczacı Odasından yeni yılda müjdeli haber

Yazar: Hülya Yılmaz

İstanbul Eczacı Odası, eczane ekonomisine katkı sağlamak amacı ile birçok çalışma başlatmıştır. Bunlardan biri de smart eczane eğitimlerinde eczacılara duyurusu yapılan sıralı dağıtım reçeteleri ile ilgili düzenlemedir.

Mevcut Durum:

Eğitim sonrası odayı ziyaret ederek bu konudaki durumu sorduk.
Türk Eczacıları Birliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında yapılan protokolde; madde 3.7 (EK-4)’de belirtilen reçeteler, Türk Eczacıları Birliği sorumluluğunda ve ilgili bölge eczacı odası koordinasyonunda eczanelere eşit paylaşım esasına dayanılarak üst limitli olarak karşılanır.

Bu reçete grupları aşağıdaki gibidir:

  • MOR VE TURUNCU REÇETELER
  • DİYALİZ, ERİTROPOİETİN VE DARBEPOETİN REÇETESİ
  • ORGAN NAKLİ REÇETESİ*
  • TALASEMİ REÇETELERİ*
  • ANTİ-TNF REÇETELERİ*

 

Bu reçete gruplarından 3 tanesi için (Organ Nakli Reçetesi, Talasemi Reçetesi ve Anti-Tnf Reçeteleri) bölgesel limitler belirlenmiş olup dağıtımı eczacı odası tarafından yapılmamakta fakat eczanelerden katılım payı alınmaktadır ve oran %0,5’dir.

Yapılan Çalışma:

İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu; eczane ekonomilerine katkı sağlamak amacı ile bu reçete gruplarında İLK DEFA eczacının lehine bir çalışma başlatmış durumda. Katılım payıyla ilgili yürütülen bu çalışmanın sonucu Ocak ayında odanın web sayfasında paylaşılacağı aktarıldı.

 

 

 

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın