Anasayfa Kose Yazilari Genç eczacılar, artık kabuğunuzdan çıkmanın vakti geldi

Genç eczacılar, artık kabuğunuzdan çıkmanın vakti geldi

Yazar: Ecz. Ebubekir Sıddık

Bir dönemin daha başlamasıyla fakültenin ilk saatlerinden itibaren bir yoğunluk içerisinde bulduk kendimizi. Arka arkaya gelen teorik dersler ve bunların arasında bir o kadar gözümüzü korkutan laboratuvarlar ile eczacı olmanın kolay olmayacağını bir kez daha anlamış olduk. Ancak bu noktada söyleyebilirim ki mesleki gelişiminizi maalesef sadece  fakültede; amfilerde ve laboratuarlarda tamamlayamazsınız. Biz öğrenciler olarak fakültede aldığımız eğitimi dışarıda pratiğe dökmekle de yükümlüyüz aynı zamanda. Bu nedenle mesleki gelişimimizi mutlaka fakülte dışında desteklememiz gerekiyor.  Bunu sağlayan en önemli  unsurlardan bir tanesi de ulusal çapta düzenlenen kongreler.  Çok farklı tecrübelerin yanında  farklı fakültelerden arkadaşlar edinerek bambaşka bir çevre yaratmış oluyorsunuz kendinize. Ayrıca unutmayın her bulunduğunuz organizasyon sizin için değişik fırsatları da beraberinde getirecektir. 

ebubekir

Geçtiğimiz eylül ayında İstanbul’da Geleceğin E Hali düzenlendi. Üç  gün boyunca devam eden organizasyonda onlarca konuşmacı mükemmel bir yerleşkede konuşmalarını gerçekleştirdiler. Bu kongrede geleceğin eczacılarının kendilerini gösterebileceği ve yönetim- iletişim gibi alanlarda büyük tecrübeler edinebileceği birçok fırsat da mevcuttu. Örneğin geleceğin eczacılarından oluşan Güzelten Gençlik ekibi oluşturuldu ve mor salon Güzelten Gençlerin salonu oldu. Bu büyük kongre içerisinde bir küçük kongreyi de mor salonda güzelten gençler gerçekleştirmiş  oldu. Burada Güzelten Gençlik ekibinde olmak gerçekten gurur vericiydi.

Uzun zamandır sonuçlarını merakla beklediğimiz  Farmafikir Proje Yarışması’nda geleceğin eczanesi nasıl olmalı sorusunun cevabını aradık. Tüm bu güzel etkinlikler dışında Güzelten Gençlik Poster Yarışması da kongre kapsamında düzenlendi. Burada da ikinci olduk ve kongre bizim için birbirinden güzel anılarla sonlanmış oldu. Gördüğünüz üzere tek bir kongrede dahi aktif bir şekilde rol almak aslında sizin elinizde.  Kongre hazırlık aşamasında görev alabilirsiniz, kongre kapsamında yarışmalara ve atölyelere katılabilirsiniz, ufkunuzu açacak onlarca insanla tanışabilirsiniz bu organizasyonlar sayesinde.

ebubekir-3

Geleceğin E Hali’nin içeriğine kısa bir değinmem gerekirse PGED bu alanda büyük bir iş başardı diyebiliriz. İçeriği ile herkesi etkileyen bir kongreye şahit olduk çünkü. Mesleğin dünü, bugünü ve en önemlisi yarını detaylı bir şekilde konuşuldu. Cem Boyner, Çetin Yılmaz ve dünyaca ünlü fütürist Patrick Dixon Kırmızı Salon’da gelişim ve değişimin püf noktalarını katılımcılarla paylaştı. Ayrıca benim dikkatimi çeken bir diğer şey ise geleceğin eczanesinin kurulduğu İstanbul Kongre Merkezi’nde geleceğin eczane laboratuvarlarını anlatan Ecz. Ahmet Nezihi Pekcan ve Ecz. Anooshirvan Miandji idi. Bu ikilinin enerjisi muazzamdı.

ebubekir-6

Etkinliklerin bir güzel yanı daha var ki sadece bunun için bile organizasyonlarda olmaya değer. Mesela bir kongre daha proje aşamasındayken yönetim kurulunda yer aldınız diyelim. Artık o ekip sizin ikinci aileniz oluyor. Bir seneye yakın vaktinizi bu ekiple işbirliği içersinde geçiriyorsunuz.  Biz geçen sene Nisan ayında fakültemizde (Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi) yaklaşık bir senelik bir çalışma sonucunda PharmAnkara Ulusal Eczacılık Öğrenci Kongresi’ni gerçekleştirdik. Özveriyle geçirdiğimiz bir seneyi güzel bir kongre ile taçlandırdık. Hala eczacılık eğitimine devam eden arkadaşlara tavsiyem bu sürece dahil olmaktan asla korkmayın. Organizasyon sonunda yaşadığınız mutluluk her şeye değer.

ebubekir-5

Tüm bunlar dışında hepimizin bildiği üzere eczane için getirilen kısıtlamalar tüm eczacılık öğrencilerini farklı alanlara yönelmek zorunda bıraktı. Organizasyonlar, projeler sayesinde hem kendinizi çok değişik alanlarda geliştirme fırsatı bulacak hem de bambaşka alanlarda çok farklı referanslara sahip olacaksınız.

İyi haber ise her yıl ülkemizde eczacılık alanında onlarca kongre ve etkinlik düzenleniyor ve her biri gördüğümüz gibi biz öğrenciler için türlü türlü fırsatlar barındırıyor.

www.eczagundem.com/ecza-takvim/ Bu link üzerinden ecza takvime ulaşabilir ve bu sene hangi kongreler hangi tarihlerde düzenleniyor bilgi sahibi olabilirsiniz.

bty

Aralık’ta iki değerli kongre bizi bekliyor olacak. Önce Eskişehir’de ESKON Eskişehir Eczacı Odası Öğrenci Komisyonunca sunulacak ardından 21 Aralık’ta TEB’in düzenlediği 13. Türkiye Eczacılık Kongresi gerçekleştirilecek.

 

Ecz. Ebubekir Sıddık

 

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın