Anasayfa Haber Gelecek ve değerimiz

Gelecek ve değerimiz

Yazar: Arda Ös

Eczane nasıl bir değer? Bundan daha da önemlisi, müşterilerine bunu anlatabiliyor mu? Şunu sık duymaya başladığım için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum;

-Bunun için eczaneye gitmeye değmez, internetten sipariş ver…?

Ben kendime döndüğümde, son bir kaç yıldır iyi ki bunun için eczaneye gitmişim diyebildiğim bir deneyim yaşamadım. Üstelik ben raporu olan düzenli ilaç kullanmak zorunda olan bir ziyaretçiyim.

Gittiğimde, ilgi için benim ilgi çekmem gerekiyor. Daha da ilginç olanı, en yakın markette bulabileceğim, tırnak makasından diş macununa, güneş kreminden şampuana çok değişik malzemelerin olması. Her yerde bulabileceğim şeylerin neden orada olduğunu anlamıyorum. Ha eğer orada bulunması gerken bir diş macunu ise: bunun nedenini bana anlatan kimse de yok.

Çapraz Satış kavramının ve uygulamalarının yaratacağı fark ile rekabetin yaratacağı tüm zararlardan veya olumsuzluklardan kendini kolaylıkla izole edebilecek bir işletme, neden müşterilerine kendi değerini anlatmakta bu derece zorlanıyor ve neredeyse hiç çapraz satış yapmıyor?

Benim kendi gözlemlerim şunu işaret ediyor:

• Eczacı her müşteri ile ilgilenmekte yetersiz kalabiliyor. İçerideki diğer çalışma arkadaşları ise eczaneyi bir işletme olarak görüyor. Daha kötüsü: sadece hastaların geldiği ve ilaç alıp gittikleri bir işletme olarak.

• Satış konusunda “yetersizlik” inkar edilemeyecek seviyede. Sadece satış değil insanların hayatlarının kalitesine etki edecek çok soru… sorulmadan müşteri de gidiyor, kazanç da.

• Müşteri karşılama konusunda “burası gerçekten çok iyi” dediğim hiç bir eczane görmedim. Bu konuda seçiciyim. Güleryüz, gerçek sorunu algılamaya çalışmak için dinleyenler, ilgili soru soranlar ve bilgi verenler… Bir türlü bir arada olamıyor. Ya iyi dinliyor ama hepsi o, ya güleryüz var ve teklif yok, ya soru var ama arkası gelmiyor. Ben konuyu açayım demeye kalmadan klasik soru geliveriyor: Kartla mı ödeme yapacaksınız…? Yani hadi parayı ver de… çok uğraştırma bizi.

Çok uzatmaya gerek yok; koruyucu eczacılığın konuşulduğu dönem geride kaldı.

Gündemimiz, gelecek dediğimiz şeyin içinde olduğumuz. Yani gelecek geldi bile değil… çoktan geldi. İçinde olduğumuz çağda sizin bir değer olup olmadığınız, nasıl bir değer olduğunuz, bunu nasıl yansıttığınız her şeyi belirliyor.

Müşterilerin değerini biliyor mu?

Siz müşterilerinize değerinizi doğru bir şekilde yansıttığınızı düşünüyor musunuz?

Gündemimiz uzun bir müddet bu olacak gibi görünmekte.

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın