Anasayfa En Çok Okunan Haberler Eczanelere ‘sahte reçete’ soruşturması: Fatura bize kesiliyor, adaletsizlik

Eczanelere ‘sahte reçete’ soruşturması: Fatura bize kesiliyor, adaletsizlik

Yazar: Ecza Gündem

İstanbul’da yılbaşından bu yana 300’e yakın eczaneye sahte reçete soruşturması açıldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), sahte reçetelerden dolayı eczacılardan 1.5 milyon lira kesinti yapmayı planladığı belirtildi.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, hekimlerin kaşelerine, kendilerine verilmiş olan şifreye veya e-imzaya sahip çıkmadığı veya başkalarıyla paylaştığı için sahte reçetelerin üretildiğini ifade etti.

Eczacıların reçetenin sahte olduğunu anlamalarının mümkün olmadığını dile getiren Sarıalioğlu, “Ne yazık ki fatura bizlere kesiliyor” dedi.

Sahte reçetelerin yoğun olarak kamu hastanelerinden çıktığı, İstanbul’da Kartal Eğitim ve Araştırma, Yavuz Sultan Selim, Bakırköy Dr. Sadi Konuk ve Pendik Eğitim ve Araştırma hastanelerinden çıkan çok sayıda sahte reçetenin olduğu belirtildi.

İstanbul Eczacı Odası, üyeleri mağdur olduğu gerekçesiyle SGK’ye dava açmaya hazırlanıyor.

‘İsyan ediyoruz’

Sağlık Bakanlığı’nın ‘medula’ (reçete onay sistemi) sisteminin, sahte reçeteyi engelleyecek güvenlikte olmadığına dikkat çeken Sarıalioğlu, şunları söyledi: “Diyelim ki ben hastayım, hiçbir şeyden haberim yok. Bir başkası ise dolandırıcı. Doktor kamuda çok yoğun, üç dakikada bir hasta muayene ediyor. Şifresini çalışanı ile paylaşıyor. Diyor ki ‘Muayene ettiğim hastanın raporunu, reçetesini düzenle.’ Bir yerden sonra çete, bir şekilde doktorun yanında çalışan kişi ile irtibata geçiyor. Para ya da başka bir şey teklif ediyor, ilişki kurup doktorun elektronik imzasıyla, hastaların T.C kimlik numarası üzerinden reçete düzenliyor. Doktorun da hastanın da bilgisi yok. Bu ilaçları, karaborsada satabiliyorlar, yurtdışına gönderebiliyorlar, haksız menfaat elde ediliyor.”

2017’de sahte reçetelerin sayısının arttığını ancak nedenini bilmediklerini dile getiren Sarıalioğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim sahte reçeteyi anlama şansımız hiç yok. SGK’ye dönüp ‘Biz bunu nasıl anlarız, bize söyleyin’ diyoruz. SGK ‘Hayır anlama şansınız yok’ diyor. Eczacılar zaten mali olarak zor durumda. Batma noktasında. İsyan ediyoruz. Bir adaletsizlik var. Şifresini bir başkasıyla paylaşan doktora ve hastaneye de yaptırım olmalı.”

Kaynak: Cumhuriyet

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın