Anasayfa Eczane Haberleri Eczacılıkta 2. yılım daha yolun başındayken doğru mu yapıyorum?

Eczacılıkta 2. yılım daha yolun başındayken doğru mu yapıyorum?

Yazar: Melih Gölek

Geçmişe şöyle bir bakıyorum da, sanırım hayatımda en çok zorlandığım dönem tercih dönemiydi. Sınav bitiyor, puanını alıyorsun ama stresi daha da katlanıyor bu dönemde. Etrafındaki herkes geleceğin hakkında birçok yorum yapıyor. Hatta öyle zamanlar oluyor ki sen yorum bile yapmayıp sadece etrafındakileri dinlemeye başlıyorsun. Ama asla unutmamalısın ki açacağın her kapı, atacağın her adım sadece seni ilgilendirir.

Geleceğin için müthiş önemli olan bu dönemi başka insanlardan uzak, kendi düşüncelerine en yakın şekilde geçirmelisin. Gelecekte ne yapmak istediğini en iyi bilebilecek olan sadece sensin. Araştır, öğren ve sana en çok yakışan bölümü ve üniversiteyi seç.

Şu an bu yazıyı okuyorsan büyük ihtimalle eczacılık bölümü senin için seçenekler arasında ve bunun için derin bir araştırma içindesin.

Öncelikle seni kutluyorum. Geleceğin için araştırma yapıyor olman bazı şeylerin bilincinde olduğunu gösterir. Ülkemizdeki en büyük sıkıntılardan biri bilinçsizliktir. Araştırmadan, öğrenmeden bölümleri ve üniversiteleri sadece kulaktan duyma bilgilerle etrafa anlatmak çok rahatsız edici bir durum. Özellikle tercih dönemindeki öğrencileri çok fazla etkiliyor hatta belki de duygusal olarak sarsıyor. İşsizlik sorunu, toplum baskısı, korku, endişe… Neden bunlardan bahsettim? Çünkü son dönemde özellikle eczacılık mesleği için etrafta söylenen birçok yalan yanlış bilgi var. Bu durum gerçekten benim tercih dönemimde çok can sıkıcıydı ve hala değişen bir şey yok. Sağda solda herkes konuşuyor, bunu durduramıyoruz ama elimizde her şeyden daha güçlü bir kaynak var internet.

Bu yazımda bir eczacılık öğrencisi olarak belirli başlıklar altında size mesleğimizi anlatacağım. Tercih dönemini zar zor geçirmiş biri olarak sizi anladığımı düşünüyorum ve merak ettiklerinizi çok iyi biliyorum.

Hadi başlayalım.

Eczacılığı seçmeye nasıl karar verdin? Tıp ve Diş Hekimliği bölümleri tutmadığı için mi seçtin?

Öyle sanıyorum ki hepinizin merak ettiği sorulardan biri bu. Kendim için konuşacak olursam benim kafamda herhangi bir meslek yoktu. Puanımı alana kadar… Yüksek bir puan alıp sonrasında karar vermek istiyordum ancak bir yerden sonra bunu devam ettiremeyip meslek araştırması yapmıştım. Eczacılık da en bilmediğim ve o zamana kadar hiçbir zaman araştırmadığım bir bölümdü. Bu dönemde yoğun bir şekilde eczacılık araştırdım ve araştırdıkça kendimi bu mesleğe daha çok yakıştırdım. Hatta araştırdıktan sonra aklımda başka bir bölüm yoktu. Birinci bile olsaydım o sınavda, eczacılık seçecektim. Başka seçenek düşünemezdim. Okula başladığımda hocamız sınıfa sormuştu bu soruyu ve neredeyse sınıfın tamamı Tıp ve Diş Hekimliğine yetecek puanı alamadığı için eczacılığa gelmişti. Hiç de azımsanacak bir sayı değil ama sonuca bakmak gerekiyor. Tıp hayaliyle mecburen gelen birçok kişi şu an bölümü benden daha çok seviyor.

Eczacılık fakültesini anlatır mısın? Seçtiğin için pişman mısın?

Eczacılık çok yoğun bir bölüm ve hazırlık senesi olmadan eğitim süresi 5 yıl sürüyor. Neden hazırlıksız 5 yıl dedim? Çünkü okuduğunuz süre boyunca herkese hazırlık okumadığınızı, bölümün direkt 5 yıl olduğunu anlatmaya çalışacaksınız. Şaka bir yana eczacılık gerçekten her senesiyle ağır bir bölüm. Kimyayı en ince ayrıntısına kadar öğretiyor size çünkü eczacının işi ilaç ve ilaçlar bir kimyasal. O yüzden kimyayı sevmeniz gerekiyor. Sevmeseniz bile sevmek zorunda kalıyorsunuz.

Ama emin olun araştırmayı, öğrenmeyi ve laboratuvar ortamını seviyorsanız eczacılık tam size göre. Ben eczacılığı tercih ederken de kazandığımda da okurken de asla ama asla pişman olmadım. Geçmişe dönüp baktığımda iyi ki dediğim sayılı şeylerden biridir eczacılık.

Eczacılığın iş olanakları hakkında neler düşünüyorsun? Mezun olup işsiz kalmak gibi bir seçenek var mı?

Hemen hemen her meslek için bir korkulu rüyadır işsizlik. Bunun en büyük sebeplerinden biri mezun insan sayısının katlanarak artması ve bu durumun engellenemez olmasıdır. Aynı sorun eczacılık için de mevcut. Eczane açma kısıtlamasından haberiniz vardır. Artık belli bir kota dâhilinde eczane açılabiliyor, epey zorlaştı eczacılığın buraya dönük çalışma alanı. Eczanede çalışma olanağımız hala var, ikinci eczacı olarak çalışabiliyoruz.

Eczacılıkta iş olanakları konusunda çoğu kişinin pek de bilgisi yok. Eczacılığı sadece eczane eczacılığından ibaret sanıyoruz. Ancak kesinlikle öyle değil. Birçok farklı seçenek var. Hastane eczacılığı da bu seçeneklerden biri. Kura yöntemi ile hastanelere eczacı ataması yapılıyor. Atamaların kontenjan sorunu da üzücü bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor ne yazık ki. Bunların dışında bir eczacı ilaç firmaları, SGK, Sağlık Bakanlığı, TİTCK gibi daha birçok alanda çalışabiliyor. Hatta ÖSYM’nin hazırladığı EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) ile öğrenci kabul eden Klinik Eczacılık alanı da geleceğe karşı umutla bakmamızı sağlıyor. Kısacası eczacılıktan mezun birinin işsiz kalacağını düşünmüyorum.

Eczacılık tercih etmeyi düşünen biri nelere dikkat etmeli, önerilerin var mı? Tekrar tercih dönemine dönsen yeniden eczacılık seçer miydin?

Eczacılık için de diğer bölümler için de en önemli kıstas iyi bir eğitim alabilmek olmalı. Size iyi bir eğitim verebilecek fakülteleri öncelikli olarak seçmelisiniz. Bu fakülteleri nasıl ayırt edeceğinizi merak ediyorsanız, bunu anlamanın en kolay yolu YÖK’ün yayınladığı tercih atlasından bölümlerdeki akademik kadroya bakmaktır. Profesör, doçent öğretim görevlisi sayıca fazla olan fakülteleri görebiliyorsunuz. Ben tercih yaparken bu kıstasa çok dikkat etmiştim. Bir diğer önemli nokta da eczacı hocaların gerekliliğiymiş. Bunu fakülteye girdiğimde üst sınıflardan öğrenmiştim. Eczacı hocaların daha fazla olması çok büyük bir avantajmış. Bunların dışında genel olarak en büyük tavsiyem gerçekten istiyorsanız bu bölümü tercih etmeniz. En başta da bahsettiğim gibi gerçekten ağır bir bölüm ve sevmeden okumaya çalışmak size çok zor gelebilir. Nereye giderseniz gidin, sevdiğiniz gönlünüzden geçen yer olsun. Ben kendim için konuşacak olursam eğer tercih dönemini yüz kere de yaşasam yüz defa eczacılık tercih ederdim. Kendime en çok yakıştırdığım meslek bu ve bu meslek için elimden gelenin en iyisini yapmaya hazırım. Hem çok zor hem de çok güzel bir dönemin içindesiniz, kıymetini bilin.

Saygılarımla;

Melih GÖLEK

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 2. Sınıf Öğrencisi

eczmelih.golek@gmail.com

www.linkedin.com/in/melih-g%C3%B6lek-a39760196/

Get more stuff like this

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.

Related Posts

Bir yorum bırakın

Bu site dolaşımınızı kolaylaştıracak çerezler içermektedir. Sizin bunu kabul ettiğinizi varsaysak da yine de sizden onay almak isteriz. Kabul ediyorum Devamını oku...

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın

MEDİKAL İÇERİKLER İÇİN HEMEN
ABONE OLUN

Siteye abone olunca en son haberlerden anında bilginiz olacak ve size özel medikal içerikleri görmeye/okumaya başlayacaksınız.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Üzgünüz birşeyler hatalı

Bu form, sizi proje güncellemeleri nden haberdar etmek ve sizi bülten listemize ekleyebilmemiz için ad ve e-posta toplar. Gönderilen verilerinizi nasıl koruduğumuz ve yönettiğimize dair tüm hikaye için gizlilik politikamıza göz atın!