Anasayfa Eczacılar Günü

Eczacılar Günü

Yazar: Kenan Haydan

[tdc_zone tdc_css=”eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLXRvcCI6Ii01MCIsImJhY2tncm91bmQtaW1hZ2UiOiJ1cmwoXCJodHRwOi8vZWN6YWd1bmRlbS5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTkvMDQvbGFyZ2VfbGVhdGhlci5wbmdcIikiLCJiYWNrZ3JvdW5kLXN0eWxlIjoicmVwZWF0IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==”][vc_row][vc_column tdc_css=”eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLXRvcCI6IjUwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_single_image media_size_image_height=”169″ media_size_image_width=”300″ image=”9421″ size=””][td_block_text_with_title custom_title=”Yaz sıcakları ve isilik”]

İsilik, derideki küçük ter bezi kanalları olan gözeneklerin tıkanması sonucu ortaya çıkan deri döküntüleridir. Bu döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması halinde daha da artabilir.

Sıcaktan ve aşırı nemden etkilenerek tıkanan ter bezleri, bebeklerin cildinde kızarıklıklar oluşmasına sebep olabilir. İsilik çeşitli şekillerde görülebilir.

Daha hafif olan isilik küçük ve kolayca patlayıp ince pullar oluşturan su kabarcıkları halinde görülür. Daha ağır vakalarda, kaşıntılı ve su toplayan kırmızı döküntüler oluşabilir. Bu döküntüler sıcakta karıncalanma veya kaşınma hissi yaratabilir. Döküntü birkaç gün sonra kaybolur, ancak yineleyebilir. İsilik genellikle yaz aylarında veya aşırı sıcak ortamlarda oluşur. Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler de kolaylaştırıcı etki yapar.

Bebeklerin cilt yapısı ince olduğu ve ısı değişikliklerine yanıtları daha zor olduğu için bebeklerde erişkinlere göre isilik daha sık görülür. İsilik tüm vücutta olabilir ama özellikle çok terleyen bölgelerde, özellikle bebeklerde baş bölgesinde ve kıvrım yerlerinde görülür.

İsiliği önlemek amacıyla bebekleri sıcak ortamlarda çok kalın giydirmemek, teri çeken pamuklu giysiler tercih edilmesi ve sık sık yıkamak tavsiye edilmektedir.

Kış ayları bile olsa ev içi sıcaklığın 23-24 derece olması yeterlidir. Daha sıcak ortamlarda bebekler sık terleyeceğinden kış aylarında bile isilik görülebilir. Banyo yapılması isilik için ilaç tedavisinden önce gelir. Sarışın ve açık tenli bebeklerde isilik daha sık olabilir.

İsilik tedavisinde bebeğin düzenli olarak yıkanması ilaç tedavisinden de önceliklidir. Eğer ciltte kaşıntıya bağlı zedelenme varsa ve bebeğin genel durumu olumsuz yönde etkiliyorsa kaşıntı giderici kremler ve anti inflamatuar yani yangıyı azaltıcı kremler hekim kontrolünde kullanılabilir. Deniz tatiline çıkmayı planlayan ailelere de küçük bir not iletelim; doğal ve temiz deniz suyu ile temas ter bezlerinin uçlarını açık tutacağından yaz aylarında aşıları tamamlanmış bebekler için önerilebilir.

Bu noktada küçük bir uyarıda bulunmakta da fayda var; isiliği önlediği düşüncesiyle bebeklere tuz sürmek çok yanlış ve tehlikeli bir uygulamadır. Cilt tarafından emilen aşırı miktardaki tuzun bebeğin ölümüne bile sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır.

Özellikle kilolu bebeklerde kıvrım yerleri isilik için riskli bölgelerdir. Banyo sonrası bu bölgelere nemlendirici kullanımı (losyon veya bebe yağları veya zeytinyağı) faydalı olacaktır.

Bebeği isilikten korumak için…

  • Sıcak havada bebeğinizi serin tutun.
  • Kalın ve dar giysiler giydirmekten kaçının.
  • Çok fazla nemlendirici kullanmaktan kaçın.
  • Bebeğin altını sık sık değiştirin.
  • Bel lastiği sıkı olan naylon külot giydirmekten kaçının.
  • Bebeğinizin terli kalmasını engelleyin. Terlediği takdirde terini emecek pamuklu kıyafetler giydirin.
  • İsilikle karşı karşıya kalan bebeğe mutlaka her gün duş aldırın.
  • Bebeğinizi yıkarken vücudunda şampuan ya da sabun kalıntılarının kalmamasına dikkat edin.
  • Çamaşırlarını yıkamak kullanacağınız yumuşatıcı veya deterjanın bebekler için uygun olmasına özen gösterin.

[/td_block_text_with_title][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image height=”270″ media_size_image_height=”207″ media_size_image_width=”300″ image=”9416″ image_url=”https://www.eczagundem.com/hepatitc”][vc_single_image height=”270″ media_size_image_height=”207″ media_size_image_width=”300″ image=”9405″ image_url=”https://www.eczagundem.com/lokmanli-yillar”][vc_single_image height=”270″ media_size_image_height=”207″ media_size_image_width=”300″ image=”9406″ image_url=”https://www.eczagundem.com/yeni-anneler-icin-oneriler”][vc_single_image height=”270″ media_size_image_height=”207″ media_size_image_width=”300″ image=”9408″ image_url=”https://www.eczagundem.com/besinintoleransi”][/vc_column][/vc_row][/tdc_zone]

Bu site dolaşımınızı kolaylaştıracak çerezler içermektedir. Sizin bunu kabul ettiğinizi varsaysak da yine de sizden onay almak isteriz. Kabul ediyorum Devamını oku...

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın

MEDİKAL İÇERİKLER İÇİN HEMEN
ABONE OLUN

Siteye abone olunca en son haberlerden anında bilginiz olacak ve size özel medikal içerikleri görmeye/okumaya başlayacaksınız.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Üzgünüz birşeyler hatalı

Bu form, sizi proje güncellemeleri nden haberdar etmek ve sizi bülten listemize ekleyebilmemiz için ad ve e-posta toplar. Gönderilen verilerinizi nasıl koruduğumuz ve yönettiğimize dair tüm hikaye için gizlilik politikamıza göz atın!