Anasayfa Eczane Haberleri Eczacı Adayları Şu An Ne Yapıyor?

Eczacı Adayları Şu An Ne Yapıyor?

Yazar: Gamze Nur Songur
Merhabalar, Ecza Gündem için ilk yazımı yazmaya başlarken ilk defa mesleki bir platform için yazdığımı fark ettim. Fakülteyi istemeyerek seçen biri olarak 2 yıl önce bana mesleki bir web sitesinde seve seve yazı yazacağımı söyleselerdi mümkün değil inanmazdım.

Bunu artık birçok kişiden duyuyorum fakülteye sevmeyerek geldim, mesleği tanıdım çok sevdim diye. Peki, meslek zamanla nasıl tanınıyor? Okul topluluklarıyla, girişimlerle, eczacı odası gençlik komisyonlarıyla, kongrelerle, sempozyumlarla… Ders dışı eczacılıkla ilgili herhangi bir aktivite zihinlerde yeni pencere açıyor. Mesleğe dair geniş bakış açısı sunuyor. En küçüğünden başlayarak en büyük organizasyonlara ilerlerken öğrencilerin uğradıkları ve yol gösterici olarak gördükleri çeşitli yerler oluyor.

Mesela, şu an neredeyse her okulda eczacılık mesleği alanında oldukça aktif en az bir topluluk bulunuyor. Öğrenciler eczacılıkla ilgili çeşitli uğraşlarla konferanslar, seminerler, söyleşiler düzenliyorlar. Konuşmacıları kendi imkânları dahilinde araştırıyorlar, ulaşmaya çalışıyorlar. Bunu yaparken de meslek büyükleriyle hocalarıyla iletişime geçip meslek camiasına adımlarını atıyorlar.

Bazı toplulukların uluslararası bağlantıları da var.

EPSA (European Pharmaceutical Students’ Association), IPSF (International Pharmaceutical Students’ Federation, ISPE (International Society for Pharmaceutical Engineering) gibi. Öğrenciler, uluslararası kuruluşların Türkiye kolları olup tüm Dünya’nın nabzını tutmaya çalışıyor, Türkiye’yi temsilen çok çeşitli çalışmalarda etkinliklerde de yer alıyorlar.

Tüm bunlardan bahsetmişken, şu anda benim de 2. Başkanlık görevini yürüttüğüm Türk Eczacılar Birliği Gençlik Komisyonu’nu anlatmadan geçmeyelim. TEBGK; tüm bu topluluklar ile eczacı odası gençlik komisyonları ve platformlarının hep bir arada olduğu büyük kapsayıcı çatıdır. Çünkü Türkiye’deki tüm eczacılık öğrencilerini doğal üyesi kabul eder. TEBGK’da çalışmak herhangi bir şey yapmak için, eczacılık öğrencisi olmanız yeterlidir. Herhangi bir sınır, kısıtlama, filtre yoktur. Üstelik IPSF’e de TPA-YC adıyla üyedir, IPSF’in tüm çalışmalarını üyeleriyle birlikte uygulamaya çalışır. Şu anda 38 fakültede dörder delegesi vardır. Fakülte Temsilcisi, Mali Sorumlu ve Sosyal Projeler Fakülte Koordinatörü, Eğitim Bilgilendirme Fakülte Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Fakülte Koordinatörü diye adlandırılan bu delegeler TEBGK’nın çalışmalarını okullarına duyurmak ve okullarında uygulamak için görevlidir.

Yavaş yavaş işleyişten bahsettim peki TEBGK’da tüm bu delege, üyeler ve faaliyetlerin düzeni nasıl sağlanıyor?

Delegeler arasında oldukça titiz bir şekilde seçilen TEBGK Üst Komisyonu üyeleri tam da bu noktada görev alıyorlar. Üst komisyon, görev dağılımı içinde tüm bu çalışmaları yürürlüğe koyar ve düzenler. Halk Sağlığı çalışmaları, çalıştaylar, kongreler, sosyal sorumluluk projeleri, IPSF’in SEP(Student Exchange Programme)  programı TEBGK’nın genel anlamda yaptığı projelerdir ve bu başlıklar Türkiye’nin birçok yerinde birçok faaliyete dökülmüştür.  Ayrıca bu sene hemşirelik, diş hekimliği ve tıp öğrenci birlikleriyle ortak bir paydada buluşarak, ortak çalışmalara da başlandı.

TEBGK’yla ilgili bahsedecek çok şeyin olduğunu, bir cümle yazarken aklıma gelen diğer çalışmayı unutmayayım diye diğer bir kâğıda yazarken fark ettim… ”IPSF Dünya Kongresi, Ulusal kongre, Bölgelerarası toplantılara katılım, güncel problemlere yönelik açılan komisyonlara katılım, IPSF’in düzenlediği Hasta Danışmanlığı Yarışması”…

Aynı zamanda her ne kadar genelden yazsam da takdir edersiniz ki eczacılık öğrencisi etkinliklerini tek bir yazıya sığdırmak zordu. Belki de “Eczacı Adayları Şimdi Ne Yapıyor-2” ya da belki bir yazı dizisi oluşturulabilir, kulağa güzel geliyor 🙂

Yazımda tabii ki de eczacılık öğrencilerinin tamamından bahsetmiyordum ama umarım bu yazı geri kalan paydaki arkadaşlarım için bir başlangıç noktası olur ve öğrencilik yaşamlarında mesleği muasır medeniyet seviyesine çıkaracak çalışmalara katkı sağlarlar.

Sağlıklı günler dilerim,

Ecz. Gamze Nur Songur

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın