Anasayfa Kose Yazilari Çalışma arkadaşlarımızın motivasyonları… Sizce yüksek mi?

Çalışma arkadaşlarımızın motivasyonları… Sizce yüksek mi?

Yazar: Arda Ös

Motivasyon kelimesinin anlamı; harekete geçmek demektir. Siz, herhangi bir durum karşısında kendiliğinden harekete geçen bir takım içinde mi yer almak isterdiniz, yoksa harekete geçmek için size bakan, sizden görüş bekleyen, harekete geçmesi gerekirken sadece siz söylemeyi ihmal ettiniz diye harekete geçmeyen veya geçemeyen bir takım içerisinde mi?

Kim olursa olsun, kendiliğinden harekete geçen takımda olmak isteyecektir. Üstelik, çok az kimse, komutla harekete geçmeyi, komut verildiği ölçüde ve komut kadar hareket halinde olmak isteyecektir.

Böyle olmasına karşılık;
-Eczanenizden içeri girdiğinizde, sizin söylemenize bile gerek olmadan yapılması gereken en temel şeylerin bile zaman zaman yapılmadığını gözleyebiliyorsunuz.
-Beraber çalıştığınız kişilerin de bazı şeyleri düşünebileceğine kendinizden çok emin olduğunuz halde, sadece söylediğinizi yerine getirdiklerini ve fazlasını akıl edemediklerinde
sinirlenebiliyorsunuz.
-Size aklınızın ucundan dahi geçmeyen çok küçük sorunlarla gelebiliyorken, basit bir çözümle ortadan kalabilecek bir sorunu büyütmeyi, ta ki size ulaşıncaya kadar küçük çaplı bir krize dönmesine seyirci kalabildiklerini gördüğünüzde cinnet geçiriyorsunuz.
Bu liste böyle daha uzayıp gider.

Derin bir teşhise gerek yok; aşılması güç gibi gözüken fakat hiç gözüktüğü gibi olmayan
“motivasyon” problemi ile karşı karşıyasınız.
Sizce sorun para mı? Daha fazla maaş tüm sorunu çözecek mi? Daha fazla izin? Ekstra sağlık sigortasına ne dersiniz?
Sorunu anlamadıysanız, aklınıza maaş, prim, ikramiye gibi çözümler gelecektir.
Şimdi size 100 yıldan fazla dünyanın her tarafında bu konuda da eğitimler ve danışmanlık hizmeti veren, dünyanın kendi konusundaki en büyük 10 şirketinin arasında olan Dale Carnegie’nin tavsiyelerini okumanızı isterim. Bakalım yüzyılı aşkın tecrübe ve birikim bu konu hakkında ne yapmamızı öneriyor: Dale Carnegie – “Çalışan bağlılığı oluşturmak için ipuçları”, okumak için tıklayınız.

Dökümanı dikkatli bir şekilde okuduysanız, hiç bir maddesinde zam, ikramiye, fazlalaştırılmış sosyal haklar gibi şeylerden söz etmiyor. Çünkü bunlar ne size bağlı çalışan yaratır ne de motivasyonu yükseltir.

Bu saatten sonra ne yapacağınızı konuşmak boyumu aşar. Ancak nasıl yapılacağı konusunda size bir iki fikir verebilirim.
-Listeyi iyice inceleyin.
-Kendiniz (dolayısıyla) kurumunuz için en kritik üç maddeyi belirleyin.
-Bunlar ile ilgili mevcut durumunuzu dürüst bir şekilde sorgulayın.
-Çıkan sonuçlardan sonra kendinize şunu sorun;
Bu üç maddenin gündemden düştüğü bir eczane olsaydınız, neleri farklı yapmış olacaktınız?
Kendinize altı aylık bir aksiyon planı hazırlayın…
Tanıdığım üst düzey bir eğitmen olan büyüğüm eğitiminde, kişilere en kritik yolu bulduklarında ve önemini kavradıklarında şöyle sormuştu: Bana söyler misiniz bundan daha önemli bir işiniz olabilir mi? Bundan daha önemli ne var?
Katılıyorum ve ekliyorum: Vakit kaybetmeyin…hemen uygulamaya başlayın!

Sevgiler,

Arda ÖS

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın