Anasayfa Eczane Haberleri Bebeklerde Pişik

Pişik, bebeklerde en sık karşılaşılan problemlerin başında gelir. Pişiğin ana nedeni derinin tahriş olmasıdır. Pişik, çözümü olan ve ihmal edilmemesi gereken bir cilt tablosudur.

Bebeklerde pişik kırmızı ve ağrılı, döküntü ile karakterize olan irritan kontakt dermatittir. En hafif seyrinde, cilt kızarıklığı ile karakterize olmakla birlikte, yeterince tedavi edilmediği takdirde, hızla ilerleyebilir.

Bebeğiniz, pişik problemi olduğunu, bez değiştirme zamanlarında ağlayarak, huzursuzlaşarak veya iştah kaybıyla da ifade edebilir.

Pişiğin gelişiminde en önemli faktör cildin idrar ve dışkı ile uzun süre temas etmesidir. Ancak bazı dönemler ve sebepler pişik görülme ihtimalinin artmasına sebep olabilir. Örneğin;

 • Diş çıkarma, ,
 • Alt bezinin uygun olmaması, küçük gelmesi, çok sıkı bağlanması,
 • Uzun süreli gece uykusu, vb. sebeplere bağlı uzun süre bebek cildinin dışkı ve idrara maruz kalması,
 • Ek gıdaya geçiş dönemi ve yeni başlanan gıdalar,
 • Cildi tahriş edebilen temizleyiciler.

En iyi tedavi: Pişiği önlemek

İlk olarak pişik oluşumunu engellemek için pişiğe neden olabilecek etkenleri ortadan kaldırmak en akıllıca önlemdir.

 • Bebeğiniz için en ideal alt bezini kullanmalısınız. İyi kalitede süper-emici, tek kullanımlık bezlerin kullanımı yıkanabilir kumaş bezlere kıyasla azalmış bir pişik şiddeti ile ilişkili bulunmuştur (Jordan ve ark. 1986; Lane ve ark., 1990). ı.
 • Altını 1-3 saat aralıklarla değiştirmeniz önerilir*.( Lawton (2014) and Shin (2014).)
 • Ev koşulları ve sıcaklık uygunsa silme yerine yıkamayı tercih edebilirsiniz.,
 • Altını kapatmadan önce cildinin kuruması iyi olacaktır. Bunun için birkaç dakika açık bırakarak kurumasını sağlayın.,
 • Bebeğinizin cildini sadece suylayıkayın,
 • Her bez değişiminde bebeğinizin bez bölgesine Pişik Kremi –uygulamanız önerilir.
 • Her gün bebeğinizin bez olmadan biraz vakit geçirmesini sağlayarak cildinin havalanmasını sağlayın.
 • Bebeğinizin beslenmesini gözden geçirin.

Bebeğin altını değiştirirken

Pişiği tedavi etmek için idrar ve dışkıyla teması azaltmak üzere bebeğinizin bezini sık sık değiştirmeniz önemlidir. İşte bebeğinizin poposunu iyileştirmenize yardımcı olacak başka bazı ipuçları:

 • Yenidoğan bebekler günde 6-8 kez bezlerini kirletirler. Bu dönemde bebeğinizin cildi çok hassas olduğu için her seferinde fazla bekletmeden alt temizliğini yapmalısınız.
 • Alt temizliği öncesi ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız.
 • Bebeğinizi üzerine yatırabileceğiniz temiz bir örtü sermelisiniz.
 • Kullanacağınız malzemeleri yanınızda hazır bulundurmalısınız.
 • Eski bezi yapışkan bantlarından çıkardıktan sonra bebeğinizin bez bölgesini ıslak pamuk veya cildi kurutmayan bir mendille silmeli ve kurutmalısınız.
 • İlk bir ay bebeğinizin hassas cildi için ıslak pamuk parçaları kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinizin poposunu temizlerken cildi çok fazla veya çok sert ovmamaya dikkat ederek, bez bölgesinizn kurumasını sağlayın.
 • Pişik oluşumunu önlemek için alt temizliği sonrası poposunun kuru olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle kıvrımlı yerlerini iyice kurulamalısınız. Her alt değiştirmede ince bir tabaka şeklinde koruyucu, parfüm, paraben içermeyen pişik önleyici merhem sürmeniz önerilir.
 • Yeni bir bez bağlarken çok sıkı ya da çok gevşek olmayacak ve bir miktar hava dolaşımına olanak tanıyacak şekilde bezi konforlu biçimde sabitlemelisiniz.
 • Çocuğunuz ishali varsa bez bölgesini yakından takip etmeli ve bezi daha sık değiştirmelisiniz.

Yapılanlara rağmen bebeğiniz halen huzursuzsa, ağlıyorsa ve bezinin kapladığı alanda kızarıklık varsa , doktorunuz ile görüşmeli ve önerilerini uygulamalısınız.

 

Bepanthol® Baby Pişik Önleyici Merhem pişik oluşumunun önlenmesine yardımcı olur

İçeriğindeki %5 oranındaki Provitamin B5 ile cildi nemlendirir. Cildin sahip olduğu bariyer fonksiyonunu koruyarak bebek cildinin nemli, yumuşak, pürüzsüz, esnek tutulmasına yardımcı olur.

İçeriğinde yer alan lanolin, cildi kayganlaştırıcı etkisi ile pişik oluşumunun sebeplerinden biri olan sürtünmeyi azaltır. Geçirgen yapısı ile cildin hava almasını engellemeden cildin nemlenmesine yardımcı olur.

Parfüm, koruyucu madde, renklendirici içermez, her bez değişiminde kullanıma uygundur. Yapışkan olmayan yapısıyla bebeklere ekstra rahatlık, annelere de kolay temizleme imkanı sunar.

 

Bebeğin ilk günleri için bakım önerileri

Alt değiştirme

Bebeğinizin altını sık değiştirin. Beslenme öncesi altı kirli ise veya bebek huzursuz ise bebeğinizin altını değiştirin. Beslenme ile bağırsak hareketleri artacaktır; bu nedenle beslenme sonrası da bebeğinizin altını değiştirmeniz gerekebilir. Bebeğin altını ılıtılmış su ve pamukla silebilir, çok kirli ise yıkayabilirsiniz. Bu süreçte bebek cildine uygun pişik kremini uygulayabilirsiniz.Bebeğin cildi çok hassastır. Islak veya kirli bez uzun süre kalırsa pişik oluşabilir. Unutmayın kız bebeklerin altları önden arkaya doğru temizlemek gerekir.

Göbek bakımı

Göbeğin ve çevresinin temiz ve kuru kalması gerekir. Göbek bağı bakımını doktorunuzun önerdiği şekilde uygulayın.Göbeği bezin dışında bırakmaya dikkat edin. Göbek bağı ortalama 7-14 gün içinde düşer. Düştükten sonra yerinde hafif bir pembemsi renk olması normaldir. Düştüğü gün banyo yaptırmayın. Ertesi gün bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Göbek bağı varken yıkarsanız mutlaka akan su altında yıkayın ve sonra göbek bağının olduğu alanı mutlaka kurutun.

Bebek banyosu

Göbek düştükten 1 gün sonra banyo yaptırabilirsiniz. Göbek düşene kadar yumuşak bir bezle bebek cildini uygun bir sabunla silin ve daha sonra durulayın. Her gün bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Suyun ısısını, kolunuzun iç kısmını suya daldırarak test etmelisiniz. Banyo sonrasında cildi durulamak son derece önemlidir. Sabun bebek cildini tahriş edebilir. Bu nedenle bebeklere özel bir şampuanla bebeğinizi yıkayabilirsiniz..

Cilt bakımı

Bebeklerin cildi çok hassastır. Bu nedenle bebeklere kullanacağımız bebek losyonları ve bebek yağları yeni doğan bebeğe uygun olmalıdır. Banyo sonrasında bebeğinize masaj yaparken bebek losyonu veya bebek yağı kullanabilirsiniz.

Get more stuff like this

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.

Related Posts

Bir yorum bırakın

Bu site dolaşımınızı kolaylaştıracak çerezler içermektedir. Sizin bunu kabul ettiğinizi varsaysak da yine de sizden onay almak isteriz. Kabul ediyorum Devamını oku...

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın

MEDİKAL İÇERİKLER İÇİN HEMEN
ABONE OLUN

Siteye abone olunca en son haberlerden anında bilginiz olacak ve size özel medikal içerikleri görmeye/okumaya başlayacaksınız.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Üzgünüz birşeyler hatalı

Bu form, sizi proje güncellemeleri nden haberdar etmek ve sizi bülten listemize ekleyebilmemiz için ad ve e-posta toplar. Gönderilen verilerinizi nasıl koruduğumuz ve yönettiğimize dair tüm hikaye için gizlilik politikamıza göz atın!