Anasayfa Eczane Haberleri Bebek bakımında biberon seçimi ve Lansinoh farkı

Bebekler emmeyi annelerinin göğsünde öğrenirler. İlk 6 hafta bebeklerin emmeyi öğrenme ve emme düzeni oturtmaları için kritik bir dönemdir. Bu sebeple ilk 6 hafta bebeklerin biberon ile tanıştırılmaması önerilmektedir.

Bebeğimi ne zaman biberon ile tanıştırmalıyım?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve T.C. Sağlık Bakanlığı bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü, 2 yaşına kadar da ek gıdalarla birlikte anne sütü almasını tavsiye etmektedir. Bebeklerin en doğru beslenme şekli annelerinden meme emmektir. Bebeklerin emme düzeni ise dünyaya geldikten sonraki 6. hafta içinde düzene girer. Bu sebepten dolayı biberonun minimum 6 haftalığın üstündeki bebeklere tanıtılması önerilmektedir.

Lansinoh® Biberon ve NaturalWave™ Biberon Emziği

Var olan emzirme düzenini sürdürmeye yardımcıdır

Lansinoh® Biberon ve NaturalWave™ Biberon Emziği, bebeklerin annelerinden ayrı kalmak durumunda olduklarında sağılmış anne sütüyle beslenmesi ve anneleriyle buluştuklarında emmeye devam edebilmeleri için özel olarak tasarlanmıştır. Bebekler, biberonu kolay kabul eder ve anne memesinden biberona, biberondan da anne memesine kolay geçiş yapabilir.

Bebeklerin doğal ağız ve çene gelişimi desteklenir. AVS™ Hava Giriş Sistemi kolik sancısının potansiyel sebebi olan hava yutmayı engeller. Kolik önleyici AVS hava giriş sistemi teknolojisi ile, biberonun içine hava girer ve koliğin potansiyel sebebi olan hava yutma nedeni engellenmiş olur.

Lansinoh® Biberon ve NaturalWave™ Biberon Emziği bebeklerin içgüdüsel olarak anne göğsünde uyguladıkları “dalgaya benzer” peristaltik emme hareketini rahatça uygulayabilmelerine olanak tanıyarak doğal emme hareketini destekler.1 Bu sayede emzirme düzeni oturmuş bebeklerin biberonu kolay kabul etmeleri ve anneleriyle bir araya geldiklerinde emmeye devam etmeleri desteklenir.

Lansinoh® Biberon ve NaturalWave™ Biberon Emziğinin Avantajları

  • Bebekler emzikteki süt akışını kontrol edebilirler.
  • Geniş ve kalın dokulu tabanı bebeklerin emziği kolay kavramasını ve etkin emebilmesini destekler.
  • AVS™ Hava Giriş Sistemi kolik sancısının potansiyel sebebi olan hava yutmayı azaltır.
  • Yumuşak, %100 silikon ve uzayabilen emzik, ideal basıncın ayarlanabilmesine yardımcı olur.
  • Dikey şeritler, biberon emziğinin yapısını güçlendirir ve emzik ucundaki daralmaları önler.
  • Benzersiz, kademeli ve eğimli tasarım, dilin uyguladığı peristaltik hareketleri kolaylaştırır.
  • Yavaş, orta ve hızlı akış seçenekleri bulunmaktadır.
  • Lansinoh® Biberonları, Lansinoh’un tüm göğüs pompaları ile uyumludur. (Manuel Göğüs Pompası, Kompakt Tekli Elektrikli Göğüs Pompası ve 2’si 1 Arada Elektrikli Göğüs Pompası)

BPA ve BPS nedir? Biberon alırken neden BPA ve BPS içermeyen bir biberon almalıyım?

BPA (Bisfenol-A) polikarbonat bazlı plastik üretiminde plastikleri ısıya ve ışığa dirençli kılmak için kullanılan, plastiklere parlaklık veren kimyasal maddedir. Çeşitli çalışmalar BPA ile kanser, depresyon, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer rahatsızlıklar arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koymaktadır. BPA’nın özellikle östrojen hormonunu üzerinde olumsuz etkileri olduğu ortaya konmuştur.2 Bu sebeple birçok devlet BPA’nın başta biberon üretimi olmak üzere diğer ürünlerde de kullanılmasını yasaklamıştır. BPS (Bisfenol-S), yapı ve özellik itibariyle BPA ile benzerdir. BPS de polikarbonat bazlı plastikleri ısıya ve ışığa karşı duyarlı kılan bir maddedir. Ancak BPS’nin de özellikle östrojen hormonunun yapısını bozduğu ve yeterli derecede güvenli olmadığına dair araştırmalar mevcuttur. Buna rağmen BPS’nin şu anda bebek biberonları ve benzeri ürünlerin üretiminde kullanılmasını yasaklayan bir prosedür bulunmamaktadır. Hiçbir Lansinoh ürünü BPA ve BPS içermemektedir.

Biberon Emziğinin hangi sıklıkta değiştirilmesi gerekir?

Biberonunuzu her kullanmadan önce emzikte yırtık veya aşınma olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir. Ayrıca emzik ucundaki kullanıma bağlı deformasyonlardan dolayı biberon emziğinizin 7 haftada bir değiştirilmesi önerilmektedir. Eğer silikon emziğin yırtıldığı veya herhangi bir şekilde bebeğin beslenmesiyle ilgili uygun olmayan bir durum teşkil ettiği fark edilirse o emziğin kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca emziği doğrudan güneş ışığına ya da aşırı ısıya maruz bırakmayınız.

Ürün Detayı:

Lansinoh® Biberon ve NaturalWave™ Biberon Emziği’nin 160 ml (yavaş akışlı), 240 ml (orta akışlı) ve 2’li 240 ml (orta akışlı) seçenekleri bulunmaktadır.

Kaynakça

1 Woolridge et al, Key findings: “How Breast-fed Babies bottle-feed” Leeds Ultrasound Imaging Study 2 (LUIS-2) May 2011
2 Viñas, R., & Watson, C. S. (2013). Bisphenol S Disrupts Estradiol-Induced Nongenomic Signaling in a Rat Pituitary Cell Line: Effects on Cell Functions. Environmental Health Perspectives, 121(3), 352–358. doi:10.1289/ehp.1205826
3 Aralık 2013 tarihinde bağımsız bir kurumun yaptığı araştırmada 107 İngiliz annenin Lansinoh Tekli
Elektrikli Göğüs Pompası’nı değerlendirmeleri baz alınmıştır.

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın