Anasayfa Haber Bakan Akdağ’dan Doktorlara Yönelik 4 Maddelik Reform

Bakan Akdağ’dan Doktorlara Yönelik 4 Maddelik Reform

Yazar: Hülya Yılmaz

Türkiye genelinde sağlık hizmetlerinde personel ve hizmet açısından bir gerileme ve sıkıntı yaşandığını kabul eden Bakan Recep Akdağ, sorunları aşmak için yeni bir reform süreci başlattıklarını açıkladı.

“Şu anda sahada harıl harıl çalışan bir ekibimiz var. Sistemi iyi bilen arkadaşlar, her bölgeye gidip, sistemin her tarafına bakıyorlar. Acilde saatlerce oturuyor, polikliniklerde vatandaşla konuşuyorlar. Yabancı uzmanları da çağıracağız. Sahadan topladığımız bilgilerle yeni programı kısa sürede aktif hale getireceğiz.”Bakan Akdağ, doktorlar konusunda alınan 4 önemli kararı da şöyle aktardı:

Bakan Akdağ, doktorlarla ilgili dört önemli kararı da içeren yeni reformların 2017 yılının ilk üç ayında uygulanabilir aşamaya getirileceğini belirterek, satırbaşlarıyla şunları söyledi:

  • Doktorları stratejik personel olarak tanımlamıştık, eş durumu tayini yapmıyorduk. Danıştay bunu bozmuş ve 4 ayda bin uzman kaybetmişiz. Şimdi bunu kaldırdık. Mecburi hizmet yükümlülüğü olduğu halde, İstanbul başta büyük şehirlerde kaçak çalışan çok sayıda hekim var. Özel sektöre, ‘Başınız yanar’ dedik. Bu 1.500 arkadaş mecburi hizmetlerini yapınca açığımız azalacak.
  • Pratisyen hekimliğini 5-6’ncı bölgelerde yapanlar için de uzmanlıktan sonra zorunlu hizmet olacak.
  • Doğu ve Güneydoğu için 11 bin ilave hekim kadrosu aldım. Oradan başlayarak sözleşmeli alacağız. 657’ye geçme hakkı da veriyoruz. Normal hekimden 1.5 kat fazla maaş alacaklar.
  • Batı illerindeki sözleşmeli kadroları kaldırıp, eleman temininde güçlük çektiğimiz bölgelere koyacağız.”

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın