Anasayfa Eczane Haberleri Alerjik rinitten korunmak için 5 altın öneri

Alerjik rinitten korunmak için 5 altın öneri

Yazar: Hülya Yılmaz

Allerjik rinit, herhangi bir allerjene karşı (toz, polen, çeşitli kimyasallar vb.) vucudumuzun tepki olarak mukus ve gözyaşı salgıladığı; hayatı bizlere zindan eden rahatsızlığın adı. Çoğu kez grip ile karıştırılır ve gereksiz yere gribal enfeksiyonda kullanılan ilaçlar kullanılır. Aslında bu ilaçlar da kısmen işe yarasalar da alerji ilaçları bunlardan tamamen farklı ve çok daha etkilidirler. Vucudumuzun bu alerjenlere karşı gösterdiği reaksiyonda aktör, histamin adı verilen ve beyinde bu tepkinin oluşmasını sağlayan proteindir. Anti alerjik ilaçlar da antihistaminik olarak adlandırılırlar.

Sizler için alerjik rinitle başa çıkmanızı kolaylaştıracak doğal ve pratik yöntemlerden en etkili 5 taneyi araştırıp derledik:

1-Rüzgarlı havalarda gözlük takın!

Sadece solunum yoluyla değil aslında bir çok alerjen gözlerden de vucuda girer. Bu nedenle özellikle toz alerjisinde gözleri tozdan korumak oldukça önemlidir. Rüzgarlı havalarda takacağınız gözlükler toz ve polenlerin gözlerinize ulaşmasını tamamen olmasa da büyük ölçüde engelleyecektir. Bu açıdan maske takmayı da önermek yerinde olacaktır.

2-Ellerinizle gözlerinize dokunmayın!

Elleriniz temiz olsa dahi bunu yapmayın çünkü havadaki toz ve polenler kirlipklerinize tutunur ve ellerinizle gözlerinize dokunduğunuzda gözlerinize bulaşırlar. Islak mendillerle de temizlemeye çalışmayın, en doğrusu yüzünüzü yıkamanız ve bunu yaparken de gözlerinizi açmamak olacaktır.

3-Odanızı nemlendirin!

Aşırı kuru hava, toz ve polenlerin havada kolayca uçuşmasını sağlar, nem oranı yükseldikçe toz ve polenler topaklanır, yüzeylere yapışıp kalırlar. Bu nedenle evinizin ve özellikle uyuduğunuz odanın yeterince nemli olması oldukça etkili bir korunma yöntemidir.

4-Elektrik süpürgesi yerine paspasla temizleyin!

 

Pek çok kişi evi temizlerken önce elektrik süpürgesiyle tozları alıp daha sonra paspasla siliyor fakat elektrik süpürgenizin polen filtresi olsa dahi aslında bir çok yerinden etrafa toz saçmaya devam ediyor ve bu nedenle alerjinizin artmasına yol açıyor. En azından şikayetlerinizin arttığı dönemlerde elektrik süpürgesini kullanmaya ara verip zeminleri sadece ıslak bezle silerek evi temizlemeyi deneyin. Sulu elektrik süpürgeleri de havadaki toz miktarını artırırlar çünkü çıkardıkları hava, odadaki tozun zeminden havalanmasına sebep olurlar.

5-Nevresimleri sık yıkayın!

Uyuduğunuz yer oldukça önemli, nevresimlerde biriken toz, polen, havadaki kir, deterjan kalıntıları da alerjiniz artmasına sebep olabilir. Bu nedenle nevresimleri sık yıkamak ve iyi durulamak oldukça önemlidir.

Kaynaklar:

1)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4324099/
2)https://www.webmd.com/allergies/tc/allergic-rhinitis-home-treatment
3)https://www.webmd.com/allergies/features/the-weather-wreaking-havoc-on-health
4)https://www.webmd.com/allergies/vacuum-cleaner-making-allergies-worse
5)https://www.healthline.com/health/allergies/humidity-humidifiers
6)https://acaai.org/allergies/types/dust-allergy

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın