Anasayfa Editörün Seçtikleri Akciğerlerin farkedilmeyen özelliği: Kan üretimi

Akciğerlerin farkedilmeyen özelliği: Kan üretimi

Yazar: Ecza Gündem

Canlı farelerin akciğerleri üzerinde, akciğerlerin kan üretiminde daha önce fark edilmemiş bir rolü olduğu ortaya çıkarıldı

University of California’dan araştırmacılar, canlı farelerin akciğerleri üzerinde video mikroskopisi kullanarak, akciğerlerin kan üretiminde daha önce fark edilmemiş bir rolü olduğunu ortaya çıkardılar. 22 Mart’ta Nature’da yayımlanan araştırmada, akciğerlerin, fare dolaşım sisteminde kanın damar dışında pıhtılaşmasını sağlayan bir kan hücresi olan trombositlerin yarısından fazlasını ürettiği bulgusuna ulaşıldı.

Araştırmadaki bir başka ilginç bulgu ise, daha önce kan üretiminin ana alanı olduğu düşünülen kırmızı kemik iliğinin kök hücreleri tükendiğinde, kan üretimini tekrar devreye sokabilen ve daha önce varlığı fark edilmemiş bir kan kök hücresi havuzu olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma sonuçları, akciğerlerimizin yalnızca solunumda görevli olmadığını, aynı zamanda da kan üretiminin önemli bileşenlerinden birisi olduğuna dair daha karmaşık bir kavrayışı da beraberinde getiriyor. Farelerde gözlemlenen bu durum, kan üretimi noktasında insanlarda da akciğerlerin önemli bir rol oynuyor olabileceğine dair güçlü deliller sunuyor. Bulgular, düşük trombosit miktarı ya da trombositopeni gibi milyonlarca insanın maruz kaldığı ve kontrolsüz kanama riskini artıran hastalıkların da anlaşılması noktasında büyük etkiler oluşturabilir. Öte yandan, bulgular, akciğerlerde bulunan kan kök hücrelerinin, akciğer nakillerinin alıcılarını nasıl etkileyebileceği konusunda da akıllara bazı soruları getiriyor.

Kaynak: Birgün

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın