Anasayfa Basın Toplantıları - Etkinlik Zengin Probiyotik Kaynağı Geleneksel Yoğurda ve Kefire Evinizin Rahatlığında Kavuşun

Zengin Probiyotik Kaynağı Geleneksel Yoğurda ve Kefire Evinizin Rahatlığında Kavuşun

Yazar: Tuna Yıldırım

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin; bakteri ve virüslere karşı sağlam bir savunma geliştirebilmenin en iyi yöntemleri probiyotik değeri yüksek fermente gıdaların tüketilmesi, vitamin ve minerallerden zengin sağlıklı ve dengeli bir beslenme ve düzenli egzersizin ihmal edilmemesidir.

Dünya çapında en sık tüketilen fermente süt ürünlerinden olan yoğurt ve iyi bir fosfor, triptofan ve biotin kaynağı olan kefir, çok eski çağlardan itibaren birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış ve sağlıklı yaşamın iksiri olarak tanımlanmıştır.

Bağışıklık sistemimizin güçlü olmasına her zamandan daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde evde kolaylıkla mayalanabilen yoğurt ve kefir gibi sağlıklı ve zengin probiyotik kaynağı besinleri tüketebilirsiniz.

Probiyotikler; fermente gıdalarda veya bazı takviye edici gıdalarda bulunan insan sağlığını olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalardır.

Birçok araştırmada altı çizildiği üzere sindirim sisteminizdeki bakterilerin dengesi veya dengesizliği; genel sağlık ile doğrudan bağlantılı olduğunu göstermektedir. Probiyotikler, son yıllarda tıp çevrelerinde bağırsak dengesini düzenlemelerinin yanı sıra sağladıkları çok çeşitli sağlık yararlarıyla da ilgi çekmekte ve klinik çalışmalara kaynak olmaktadırlar. Bunların başında bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sindirim sisteminin sağlığı ve ruh sağlığı üzerine olumlu etkileri gelmektedir.

Fabrikasyon olarak üretilen ve marketlerde, bakkallarda satılan yoğurt ve kefirler UHT veya pastörizasyon prosedürlerinden geçtiğinde bazı vitamin ve mineral değerlerinin bir kısmını kaybederler. Ancak buradaki en önemli kayıp Probiyotiklerin yoğurdun yapımı aşamasında uygulanan UHT veya Pastörize edilme işlemlerinde tamamen ölmeleri ve mayalanan yoğurdun probiyotik içermemesidir. Biodesis Probiyotikli Yoğurt ve Kefir Mayaları evde kefir ve yoğurt mayalanmasında sağlıklı, hijyenik, kontrollü, seçilmiş probiyotikler ve mayaları her seferinde gerek cins ve gerekse miktar olarak aynı standartlarda sağlama avantajı getirmektedir.

 

Eczanelerde satılmaya başlanan 1 gr mayada ve 10 milyar canlı probiyotik içeren Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası ile probiyotiklerden zengin, lezzetli yoğurdu evde kolaylıkla mayalayabilir ve keyifle tüketebilirsiniz. Her poşet 3 kg’a kadar sütü mayalar, bir kutu maya ile yaklaşık 15 kg. yoğurt elde edebilirsiniz.

Biodesis Kefir Mayası; evde kolay ve güvenli Kefir yapımı için pratik bir çözüm ve kontrollü fermantasyon sağlayan, canlı kefir bakterileri, probiyotik mikroorganizmalar ve mayaların laktoz ile karışımından oluşan toz bir Kefir mayasıdır.

Kefir, her yaş grubundaki bireylerin günlük beslenmesinde yararlanabileceği fermente bir süt ürünü olup; protein, yağ, karbonhidrat gibi besin öğelerinin yanı sıra; kalsiyum, potasyum, sodyum, demir ve manganez mineralleri ile C ve B12 vitaminleri açısından zengin bir besindir. Mayalanma aşamasında kefirde bulunan Laktik asit bakterileri laktaz enzimi üretir ve (süt şekeri) sindirime hazır hale getirerek laktoz intoleransı olan kişiler de dahil rahatlıkla tüketilebilir.

Kefir içerdiği uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri ( LCPUFA ) açısından çok zengin olduğu gibi Çok önemli bir protein yapı taşı olan Triptofan açısından da zengin olması ile dikkati çeken son derece sağlıklı doğal bir fermente süt ürünüdür. Bilindiği gibi Triptofan mutluluk hormunu seretonin salgılanmasını sağlamaktadır.

Bu bakımdan evde probiyotiklerden zengin, sağlıklı, lezzetli Yoğurt ve Kefir mayalayarak bağışıklık sistemini güçlü tutmak, bakteri ve virüslere karşı daha dirençli olmak, doğal ve sağlıklı beslenmek Biodesis Yoğurt ve Kefir mayaları ile artık çok kolay.

Biodesis Probiyotikli Yoğurt ve Kefir Mayaları

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın