Anasayfa Kose Yazilari Yeni yılda değil, ŞİMDİ!!!

Yeni yılda değil, ŞİMDİ!!!

Yazar: Arda Ös

Yeni bir yıl yaklaşıyor ve bu yıl da, yeni hedefler, yeni başlangıçlar gibi, sanki bundan bir kaç ay öncesine kadar başlanması mümkün olmayan değişikliklerin bundan böyle, yeni yıl dediğimiz zaman diliminde olacağı garip bir döngüye daha girmeye hazırlanıyoruz.

Yeni yıl, eğer çok uluslu bir şirketin yönetim kurulundaysanız, oranın başkanı veya karar organlarından birinde göreviniz varsa, yargıçsanız, savcıysanız, defterdarsanız ve benzeri ve saire göreviniz yürüyorsa, sizin için önemlidir. Yani idari bir geçiştir.

Yok eğer siz de benim gibi düz bir vatandaşsanız yeni bir yıl sadece yeni bir yıl demektir. Üstüne yüklediğiniz anlama göre hepimizin tanımı ne kadar farklı olursa olsun, aşağı yukarı aynıdır. Sağlık, sıhhat, mutluluk ve diğerleri işte.

Fakat, müzmin bir değişmez, sabit fikirli, evde başka işte başka, muhafazakar, bin yıl önce öğrendiği fikirleri ölünceye kadar savunacak biriyseniz de, yeni bir yıl, hiç te güzel bir şey değildir.

Her ne olursa olsun, bir değişimin eşiğindeyseniz, buna yeni yılı beklemeden şimdi başlamanız gerektiğine dair sebep sunuyorum.

1- Daha önceden de deneyimlediğiniz gibi yılın yenisi eskisi yok. Zaman geçiyor. Bu nedenle şimdi başlamalısınız.

2- Zihinsel olarak hazır olup olmamanız bir şey değiştirmeyecek. Şimdi hazır değilseniz, o zaman da hazır olmayacaksınız.

3- Geçen yılda coşku ile kutlamıştık bu yılda aynısını yapacaksanız…bu böyle daha kaç yıl gidecek. Ha eğer gerçekten keyifli ise bu haftasonu da dostlarla birlikte mükellef bir rakı sofrası kurabilirsiniz.

4- Bu yeni yıla, olacak”, “inşallah maşallah” diye gireceğinize bir seferinde de, “olmaya başladı” diye girin bakalım. Bir de bunu deneyin.

5- Gireceğiniz diyet için nisan-mayıs’ı beklemeyin, gösterişli bikini yüzünden değil, yaşam kalitenizi artırmak için ŞİMDİ az yemeye başlayın. Hatta, yeni yıl sofranızda yeme-içme alışkanlıklarınızı koruyun.

6- Şu andan itibaren ve gelecek yeni yılda, birebir, direkt para ile ilgili hedefleri listenizden çıkartın. Listenize büyük harflerle şunu yazın; DAHA İYİ BİR İNSAN, DAHA SORUMLU BİR VATANDAŞ OLACAĞIM. Bu sene de buna başlayın o halde. Fena mı…hiç te değil.

7- Pİyango bileti almayın ve büyük ikramiye hayalleri kurup 12:01’de tüm hayalleri kurumuş incir gibi küçülenler kervanından çıkın. İçiniz çürümesin. Kafanızı ŞİMDİ kaldırın ve etrafa bakın. YAŞAM SİZE ÇIKMIŞ VE TAM OLARAK KAZANDIĞINIZ EN BÜYÜK ÖDÜL! UYANIN ARTIK!

Cinsel ilişki sırasında erkekten meniyle ejeküle edilen sperm sayısı ortalama 300 milyondur. Ancak yumurtaya ulaşarak yumurtayı dölleyen içlerinden sadece biridir. Yani hayata gelme ihtimalimiz en iyi ihtimalle 1/300 milyondur.

Cinsel ilişki sırasında erkekten meniyle ejeküle edilen sperm sayısı ortalama 300 milyondur. Ancak yumurtaya ulaşarak yumurtayı dölleyen içlerinden sadece biridir. Yani hayata gelme ihtimalimiz en iyi ihtimalle 1/300 milyondur.

8- Sen yenilenmedikçe, ne umut yeni, ne koskoca bir yıl. Ve daha üzücüsü, eskiyen yıllar mı, yoksa değerleriniz mi…sizi siz yapan değerleriniz nedir? Dürüstlük, doğruluk vs. Kendinize ne kadar dürüst oluyorsunuz? Doğruluğun sizin için anlamı, öğrendiğiniz gün ile yanı mı kaldı…? Değerlerinizi ŞİMDİ iyice bir düşünün!

9- Şu tarz hedefler benimseyin. Daha az şikayet edeceğim hatta ÇITAYI YÜKSELTİN: Asla şikayet etmeyeceğim bir hayatın ŞİMDİ kahramanı olmaya başlayın.

10- Çocuklar çok üzüldü. Sokakta cam silen, mendil satan bir çocuğu karşınıza alın konuşun. Ne yapar, nerde oturur, neden yapar, ne ister, hayali nedir? Sorun öğrenin. Ona aynen şunu söyleyin. Okullar kapandığı günün akşamı burada olacağım -sömestir tatilinde-, karneni al, sen de burada ol.

Siz de o akşam oraya gidin ve karnesine bakıp cebine bir bisikletlik parayı koyun, alnından öpün, size bu iyiliği yapma şansını verdiği için teşekkür edip evinize dönün.

Önümüzdeki yıl yeni ya, yeni bir huy olsun sizde. Başka bir hanedeki çocuğu da siz sevindirin ha… neden olmasın.

Ha varsa kırık karnesinde, düzeltirse belki bu yaz bir karne parası daha alır sizden. Fena mı olur? VE NEDEN ŞİMDİ
-ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN? Sakın yeni yılda olmasın aman!
ŞİMDİ!

ArdaÖS

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın