Anasayfa Haber Yaşlanmayı yavaşlatmak için 5 öneri

Yaşlanmayı yavaşlatmak için 5 öneri

Yazar: Hülya Yılmaz

Yaşlanmak kromozomlarla alakalı henüz durdurulamayan biyolojik bir durum. Nobel Ödülü kazanmış bu buluşun sahibi de Elizabeth Blackburn… Kendisi 2017 yılında yaptığı bir sunumda yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasının sebebini fazla kısalan telomerler olarak açıklamıştı. Telomerleri uzun tutabilmek için de bir kaç öneride bulunuyor.

Stresinizi kontrol altında tutun

Ne kadar çok stres altındaysak telomerlerimiz de o derece hızlı kısalıyorlar. Stresli olduğumuz zamanlarda kan akışı hızlanıyor, beynimize daha çok kan gidiyor ve kortisol seviyesi yükseliyor diyor Blackburn.

 

Komşularınızı iyi seçin

Duygusal olarak ilmal edilmiş olmak, şiddete maruz kalmak, aşağılanmaya ve ırkçılığa maruz kalmak yine telomer uzunluğuna negatif etki ediyor. Güçlü bağlara sahip topluluklar daha sağlıklı telomerlere sahipler.

Evlenin ve hayat boyu süren dostluklar edinin

2013 yılında yapılan bir çalışmada, 65-74 yaş aralığında 298 yetişkin birey incelemeye alınmıştı. Evli olanların daha uzun telomerlere sahip olduğu tespit edilmişti. Blackburn, uzun süreli dostlukların da telomerleri sağlıklı tutabileceğinin altını çiziyor.

Para kazanın

Para ile sevgi satın alamazsınız fakat görünüşe göre daha uzun kromozomlar alabiliyorsunuz. Evli insanların daha uzun telomerlere sahip olduğunu gösteren çalışma gelir düzeyi yüksek olan insanların da daha uzun telomerlere sahip olduklarını ortaya koymuştu. Bunun muhtemel sebebi de daha az stresli bir hayata sahip olmak olabilir.

Elbette yaşlanmayı tamamen durdurmak günümüz teknolojisinde mümkün değil, fakat sınırlı bir hayatımızın olduğunu bilmek ve bu süreyi iyi kullanmak bizim elimizde.

Ecza Gündem Ekibi olarak tüm okurlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yeni yıl diliyoruz.

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın