Anasayfa Eczane Haberleri Yara izinden kurtulma macerası

Küçük bir sıyrık veya bir kazaya bağlı meydana gelen yaralar yaşanan olayın hatırası gibi görünse de kimse yara izi kalsın istemez. Bu konuda yapılabilecek birçok şey var.

Deri yaralandığında geride yara izi kalabilir. Bunun istisnası yüzeysel yaralardır. Yara izi oluşumu, doğal yara iyileşmesinin bir parçasıdır. Yara izlerinin önlenmesi için zamanında tedbir alınması, yara izi oluşma riskini önemli derecede azaltabilir. Mevcut yara izleri için ise bir dizi tedavi seçeneği mevcuttur.

Geniş yara oluşmuşsa, tedavi için mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Küçük sıyrık ya da çizikler kendiliğinden iyileşebilirken, geniş ve derin yaralara uzman müdahalesi gerekebilir. Yara yerinin ilk 24 saat içinde temizlenip dikiş ile kapatılması, oluşacak yara izini azaltır. Ayrıca dikiş, yara dudaklarını uç uca getirdiği için yara daha hızlı iyileşecektir.

Yara oluşunca deri bütünlüğü bozulmuştur. Kesi yeri genelde ilk 48-72 saatte epitelizasyonunu tamamlar. Büyük yara ve kesiler için bu süre daha uzun olabilir.

Belirgin olmayan veya mümkün olduğunca az görünür bir iz için belirleyici noktalar: dikkatli yara tedavisi, enfeksiyonsuz iyileşme ve her bireyin genetik yatkınlığıdır. Açık yaralara düzenli bakım ve pansuman yapmak gerekir. Yara yerinde oluşan enfeksiyon iyileşmeyi geciktirir. Enfeksiyon gelişen bölgede yara izi gelişmesi ihtimali artar.. Ameliyat yaralarında ise dikişleri zamanında aldırmak gerekir

Ayrıca yara yerinin güneşten korunması gereklidir. Hekimler yara izlerinin en az birkaç ay boyunca üzerinin örtülmesini veya güneş koruyucu ile korunmasını öneriyor. Güneş kremi ve UV filtreli mayolar yara izininin korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca kıyafetinizin yara izine sürtmemesine dikkat edin, bu da ek tahrişe yol açabilir. Silikon bazlı kremler yara dokusunun esnek kalmasını, kurumamasını sağlar ve daha yumuşak, daha düz ve daha az fark edilen yara izleri kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yara izindeki kızarıklığın azalmasını da sağlar.

Yara izleri, estetik açıdan kişilerde ciddi sorunlar yaratabilir. Geçen yaraların ardından kabarık kalan kapanma ve iyileşme izleri, özellikle el, kol, dekolte gibi görünen bölgelerde olduğu zaman kişilerde özgüven sorununa, yaralarını saklama çabasına yol açabilir.

Yara izleri hoş olmayan bir görüntünün yanı sıra kaşıntı, gerginlik hissi veya ağrı gibi rahatsız edici semptomlara da neden olabilir. Vücut bölgesine uygun açılan bir kesi, yaranın gerilmeden kapatılması, hassas dikiş teknikleri ile   dikkat çeken yara izleri oluşma riski azaltılabilir.

 

Çoktan geçmesi gereken yara izleri için: BepantholAnti-Scar Jel

Yara izi kremlerini kullanmak için yaranın tamamen kapanmasını beklemek gerekir. Açık yaraya uygulanmamalıdır. Yara izi bölgesine herhangi bir ürün uygulamadan önce mutlaka hekiminize danışınız.

Yara izlerinin önlenmesi ve tedavi edilmesi için kullanılan ve yeni geliştirilen ürünler arasında Bepanthol Anti Scar Jel dikkat çekiyor.

Hem yeni kapanmış olan hem de daha önceden kapanıp iz bırakan yaralar için kullanabileceğiniz bu ürün, aslında silikonlu ve su bazlı bir formüle sahip.

Silikonlu su emülsiyonu olan BepantholAnti-Scar Jel, kabarık yara izleri üzerindeki etkisini üç farklı şekilde sağlıyor: Öncelikle silikon bazlı olduğundan, uygulandığı zaman cilt üzerinde yarayı saran bir katman oluşturur ve bu şekilde nem dengesini muhafaza eder . İçeriğindeki pantenol gibi nemlendiriciler suyu ciltte tutarak cildin nem dengesini yeniden kazanmasına yardımcı olur.

Yara bölgesine uygulandığı takdirde cildin ihtiyacı olan nemi muhafaza etmesiyle kaşıntı ve kızarıklık şikâyetlerinin azalmasına yardımcı olan ürün, tüm vücutta(göz çevresi hariç) uygulanabilir olmasıyla önemli bir avantaj sağlar.

Yaraların onarım evresinde fazla kolajen oluşumu ile birlikte, yara izlerinde oluşabilen kabarık görünüm de bu jelin yeterli nemlendirme sağlayarak inflamasyonu ve kolajen oluşumunu dengelemesi sayesinde azalma gösterir.

 

Bepanthol Anti Scar Jel İçeriği

 • Su
 • Tetrasodyum glutamat diaseat
 • Sitrik asit
 • Pentilen glikol
 • Bis-İzobütil PEG/PPG 10/7 Dimetikon Kopolimer
 • Pantenol
 • Dimetikon
 • Dimetikonol
 • Dimetikon çapraz polimer

 

Bepanthol Anti Scar Jel’in sunduğu avantajlar nelerdir?

Jelin uygulandığı yara izi bölgesi bir katmanla kaplanmış olur ve jel, yaralı dokunun bakteriyel invazyondan korunmasına ve yara dokusunda bakterinin neden olduğu aşırı kollajen üretiminin önlenmesine yardımcı olur.

Yeterli nemlenme sağlayarak kolajen üretimini dengeleyen formülü sayesinde kızarıklık ve kabarıklık şikâyetlerinin azalmasına yardımcı olur.

1 aydan sonraki jel uygulamasından önce cilde masaj topuyla uygulanabilen masaj, eski yara izlerindeki kolajen liflerini kırmaya yardımcı olur. Ayrıca masaj cildin daha yumuşak ve esnek olmasına yardımcı olurken, yara izi görünümünde düzelmeye yardımcı olur.

Ürünün öne çıkan avantajlarından bir diğeri de elbette güvenilirliğidir. Ürün, koruyucu ve parfüm içermez ve klinik yönden test edilmiştir. Bu sayede ürünün yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da rahatlıkla uygulanabilmesi söz konusudur.

BepantholAnti-Scar Jel yeni ve 1 yıla kadar eski yara izlerinin daha pürüzsüz ve daha az fark edilir hale gelmesine katkı sağlar.

 

Bepanthol Anti Scar Jel nasıl kullanılır?

Masaj topu ile birlikte olan jeli yaranın oluşma zamanına göre 2 farklı uygulama şekli önerilmektedir. Bir aydan daha eski olan yaralar için önce masaj topu, daha sonra jel uygulaması önerilirken; 1 aydan daha kısa süreli olan yaralar için yara tamamen kapandıktan sonra sadece jel uygulanması önerilmektedir.

Yara izlerine, yara izinin büyüklüğüne göre yeterli miktarda Bepanthol® Anti-Scar Jel’i parmağınızla ince bir tabaka halinde yara izinin üzerine sürün ve

birkaç dakika bekleyin (örneğin giyinmeden önce). Ayrıca jelin kurumasını beklemediğiniz takdirde kıyafetlerinizde leke yaratma riski de vardır. Uygulama gün içinde sabah ve akşam olmak üzere iki kere olacak şekilde önerilmektedir. Ancak çok terlediğiniz durumlarda (Örneğin yoğun spor aktivitesi)ve duş aldığınız vb. durumlarda jeli tekrarlamanız önerilmektedir.

Bir aydan daha eski yaralarda jeli uygulamadan önce, masaj topunu yara izi üzerinde birkaç kez yuvarlayarak çok hafif basınçla ve nazikçe masaj yapmak için kullanınız. Bu masaj kolajen liflerinin kırılmasına yardımcı olur.

 

Yara izlerindeki diğer tedavi yöntemleri

Yara izi oluşumu süreci tümüyle tamamlandıktan sonra bazı yara izleri sadece cerrahi operasyonla giderilebilir. Yara izi dokusu mümkün olduğu kadar çıkarılır ve göze çarpmayan ince dikişlerle yara kapatılır. Yara izi boyutuna ve türüne bağlı olarak, cerrahi yara izi tedavisi için farklı seçenekler vardır. Bunlardan bazıları:

 • Dermabrazyon: Bu yöntemde üst deri tabakası, derinin yüzeyini daha pürüzsüz ve düz yapmak için mekanik olarak törpülenir.
 • Seri eksizyon: Yara izi çok büyükse birden çok müdahale ile yara izi giderilir.
 • Deri grefti: Yanık izleri gibi büyük yüzeyli yara izlerinde deri grefti ile çok iyi sonuçlar elde edilebilir.

Çökük (atrofik) veya yüksek (hipertrofik) izler lazer tedavisi ile de düzeltilebilir.

 

Ref:

1.BepantholAnti-Scar Jel Kullanma Talimatı

2.Stettler H et al. Clinical innovation: Treatment with an anti-scar gel and massage ball improves physical parameters of hypertrophic scars. Wound Int 2016;7(3):18-23.

3.Puri N et al. The Efficacy of Silicone Gel for the Treatment of Hypertrophic Scars and Keloids. Cutan Aesthet Surg. 2009;2(2):104–106.

4.Ault P et al. Scar massage for hypertrophic burns scarring—A systematic review. Burns. 2018 Feb;44(1):24-38.

5.Brown A. Wound Management 1: Phases of the wound healing process. Nursing Times 2015; 111:12-13.

6.Gold MH et al. Updated International Clinical Recommendations on Scar Management: Part 1—Evaluating the Evidence. Dermatol Surg 2014;40:817–824.

 

 

 

 

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın