Anasayfa En Çok Okunan Haberler Usain Bolt’a bir altın madalyaya mal olan ilaç

Usain Bolt’a bir altın madalyaya mal olan ilaç

Yazar: Hülya Yılmaz

Metilhekzanamin (ticari adıyla Forthane, Geranamine) sempatomimetic etkili bir molekül. Eli Lilly ve Şirketi tarafından nazal dekonjestan olarak 1944 yılında piyasaya sürülüyor ve 1983 yılına kadar kullanımına devam ediliyor. 2006 yılına kadar da enerji artırıcı olarak gıda takviyesi formunda satışına devam edildi. Yan etkileri dolayısıyla oldukça soru işareti barındırdı ve 5 kişinin hayatını kaybetmesi vakaları da tarihinde yer aldı. Spor otoritelerince kullanımı kesinlikle yasaklı ürünler arasındadır.

 

Takım arkadaşı Nesta Carter’ın tahlillerinde kullanımı yasak olan metilhekzanamin adlı maddenin tespit edilmesi üzerine Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Usain Bolt’un ve tüm takımın diskalifiye edildiğini duyurdu.

Böylece Usain Bolt’un 9 olan altın madalya sayısı 8’e inmiş oldu. bahsi geçen müsabaka 2008 yılında Beijing Olimpiyatlarında 4x100m koşusu. Disiplin kürsüsünden Denis Oswald, Gunilla Lindberg ve Dr. Uğur Erdener kararı açıkladılar ve tüm takımın diskalifiye edildiği bilgisini paylaştılar.

Geçtiğimiz yıl toplamda Nesta Carter’ın da içlerinde olduğu toplam 454 doping örneği incelenmiş. 2012’de de takımda yer alan Nesta Carter’ın 2012 yılındaki doping taramasıyla ilgili bir açıklama henüz yapılmadı.

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın