Tüberküloz Üstün Hizmet Ödülü Koçak Farma Yönetim Kurulu Başkanı Ender Koçak’ın oldu

“Tüberküloz ilaçlarının ülkemizde 48 yıldır yerli ve milli üretimini gerçekleştiren  Koçak Farma Yönetim Kurulu Başkanı Ender Koçak 17-19 Ocak 2019 tarihinde Antalya’da yapılan XXIX. Ulusal Tüberküloz ve Göğüs Hastalıkları Kongresi’nde Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu tarafından “Tüberküloz Üstün Hizmet Ödülü” ile onurlandırıldı.

Ender Koçak’a Tüberküloz Üstün Hizmet Madalyası, Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan tarafından, beratı ise T.C. Sağlık Bakanlığı TİTCK İlaç ve Eczacılık Başkan Yardımcısı Sayın Dr. Ali Alkan tarafından takdim edildi.

Koçak Farma 1971 yılında kuruldu ve beşeri ilaç üretimi ile faaliyetine başladı. 1982 yılında birçok ilaç hammaddesini Türkiye’de ilk kez üretti. Kuruluşundan bugüne kadar geçen 48 yıllık süreçte, sektörde yenilikçi gelişmelere öncülük eden yerli ve milli bir firma olarak hizmete devam etti.

Çerkezköy OSB’de 140 bin metrekare alana kurulu ve 100 bin metrekare kapalı alana sahip son teknoloji donanımlı Hammadde, İlaç ve Biyoteknolojik İlaç Üretim Tesisleri 500 milyon kutu/yıl üretim kapasitesine, İstanbul/Ayazağa’da 50 bin metrekare alanda kurulu Serum Üretim Tesisleri ise 80 milyon ünite/yıl üretim kapasitesine sahip.

Firma, ürünlerini 4 kıtada 40’dan fazla ülkeye ihraç ediyor. Koçak Farma onkoloji, kadın hastalıkları ve doğum, kardiyoloji, üroloji, iç hastalıkları, endokrinoloji, diyabet, romatoloji, dermatoloji, psikiyatri, çocuk hastalıkları, ortopedi, cerrahi gibi alanlar başta olmak üzere tıbbın tüm dallarında ürettiği ilaçları ulusal ve uluslararası tıbbın hizmetine sunuyor.

Ülkemizde kullanılan her 2 kutu kanser ilacından 1’i Koçak Farma tarafından yerli olanaklar ile üretiliyor. Türkiye’nin ilk yerli biyobenzer ilacı Enoksaparin Sodyum ve ilk biyobenzer İnsülini olan İnsülin Glarjin de Koçak Farma tarafından üretildi.

Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan Koçak Farma devam eden Ar-Ge projelerini başarı ile sürdürüyor.

Sağlıklı nesiller yetiştirmenin vazgeçilmezi olan verem savaşında Türkiye’nin uluslararası kabul gören bu başarısı ülkemiz yerli ve milli ilaç sanayinin başarısının da bir göstergesi.