Anasayfa Haber TİTCK ‘Reçetesiz İlaç Listesi’yle ilgili tansiyonu düşürecek bir açıklama yayınlandı

TİTCK ‘Reçetesiz İlaç Listesi’yle ilgili tansiyonu düşürecek bir açıklama yayınlandı

Yazar: Hülya Yılmaz

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Reçetesiz satılabilecek ilaçların listesini yayınlamış ve ardından büyük tartışmalara sebep olmuştu. Bugün de Türk Eczacıları Birliği, eğer ilaçlar reçetesiz olarak marketlerden satılacaklarsa bunun Sağlık Bakanlığının kendi çalışmalarıyla ters düşeceğinin altını çizmişti. Çünkü bildiğiniz üzere Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun “Akılcı İlaç Kullanımı” adıyla gerçekleştirdiği uzun soluklu önemli bir çalışması var. Bu çalışma ile reçetesiz ilaç kullanımı uygulamasının örtüşmeyeceği konusunda hem TEB’den hem de diğer eczacı odalarından tepkiler geldi.

Bugün TİTCK web sayfasında bir duyuru yayınlayarak tansiyonu düşürecek bir açıklamada bulundu:

“Kurumumuz internet sayfasında 21 Aralık 2017 tarihinde bir duyuru yayımlanmış ve reçetesiz de satılabilecek ürünlere ilişkin Kurumumuz Bilimsel Komisyonlarınca etkin madde bazında yapılan değerlendirmeler kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Sonrasında tarafımıza ulaşan görüş, tespit ve değerlendirmeler ışığında bu tartışmaların daha geniş platformlarda yapılmasına ve bilimsel zeminlerde sürdürülmesine ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştır.

Buna istinaden ilgili liste, üzerinde tüm taraflarca bir mutabakat sağlanana kadar görüşten kaldırılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın