Soğuk algınlığı kapınızı çalmadan!

Grip ve soğuk algınlığının çoğunlukla karıştırıldığını belirten Eczacı Prof. Dr. Barkın Berk, bu hastalıkların asansör düğmesi, uzaktan kumanda, bilgisayar klavyesi, araba direksiyonu, ATM ve alışveriş arabalarıyla bile bulaşabildiğini söyledi ve her iki durumun tedavisinde immun sistemin güçlendirilmesine alternatif tedavi yöntemlerine dikkat çekti

Mevsim geçişleri ile birlikte soğuk algınlığı ve grip salgınlarında da artışlar görülüyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için önlem alanlar ise diğerlerine oranla virüslerle daha iyi mücadele ediyor.

Grip ve soğuk algınlıkları ve tedavileri hakkında düzenlenen toplantıda İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Eczacı Prof. Dr. Barkın Berk “grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklar, tedavide tüketici alternatifleri, bitkisel içerikli güvenilir tedavi yaklaşımlarında klinik çalışmalar” konularında bilgilendirme yaptı.

Mevsim geçişlerinde ve soğuk algınlıklarında çok sık danışılan eczacıların katılımıyla Wellcare Immune Efervesan Tablet lansmanının yapıldığı toplantının moderatörlüğünü Özge Uzun gerçekleştirdi. Uzun; anne ve televizyoncu kimliğiyle soğuk algınlığı, grip, nezle arasındaki farklar ve bitkisel içerikli alternatif tedavi seçenekleri üzerine sorular yöneltti.

Virüsler her yerde

200’den fazla virüsün soğuk algınlığına yol açabildiğini belirten Prof. Dr. Barkın Berk, virüslerin nasıl ürediğini ve nasıl değiştiğine değindi. Virüslerin pek çok farklı bulaşma şekli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Barkın Berk, bunları “asansör düğmesi, uzaktan kumanda, bilgisayar klavyesi, araba direksiyonu, ATM ve alışveriş arabaları” şeklinde sıraladı. Prof. Dr. Barkın Berk konuyla ilgili yaptığı konuşmada; “Virüsler her zaman hayatın her yerinde bulunuyor ancak önemli olan bağışıklık sisteminin güçlü olması ve virüslerle savaşabilmesi. Mevsim geçişlerinin veya bir takım dış etkenlerin oluşturduğu virüslerle meydana gelebilecek grip veya soğuk algınlığı ile savaşmak için en büyük görev bağışıklık sistemini güçlendirmek ve alternatif tedavi yöntemlerine yönelmek.  Bunun için de doğal ve etkinliği klinik çalışmalarla kanıtlanmış  olan takviye  edici ürünler kullanılabilir” dedi.

Grip ve soğuk algınlığında bitkisel içerikli destekler önemli

Grip ve soğuk algınlığında tedavi seçeneklerinin de çeşitli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Barkın Berk, hastalığın geçmesini beklemenin yanı sıra semptomatik olan antibiyotik gibi ürünler kullanıldığını belirtti. Yapılan araştırmalara göre grip veya soğuk algınlığı gibi durumlarda  antibiyotik kullanımının %20, bitkisel çay %60, OTC ürünleri ise %17 oranında bir kullanımı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Barkın Berk, bağışıklık güçlendirici ve semptomları baskılayıcı doğal içeriğe sahip ürünlerin soğuk algınlığı ve gripte tedavisinde etkili olduğunu kaydetti.

Sunumunda Wellcare Immune Efervesan Tablet’in içeriği ile ilgili araştırmalardan da bahseden Prof. Dr. Barkın Berk, Afrika Sardunyası olarak da bilinen “Pelargonium Sidoides” etki mekanizmasını anlattı ve yeni efervesan formunun içerdiği C vitamini ve çinkonun bağışıklık sistemine etkilerini içeren klinik bulguları paylaştı. Prof. Dr Berk, “Pelargonium Sidoides”in en belirgin özelliklerini; virüsün hücreye yapışmasını ve solunum yollarından aşağıya doğru inmesini engellemesi ve immun sistemi yukarı kaldırması olarak sıraladı.   

Çinko bağışıklık sistemi için çok önemli

Çinko’nun vücutta 300’den fazla enzimin fonksiyonu için gerekli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Barkın Berk, buna nazaran çinkonun vücutta depolanmadığını belirtti. Çinko eksikliğinin pek çok enfeksiyonun gelişiminde bir risk oluşturduğunu da ifade ederek gerekli durumda doktor tavsiyesi ile takviye edilmesi gerektiğini vurguladı.

Takviye edici gıdalarda tüketici beklentisi

Prof. Dr. Barkın Berk grip ve soğuk algınlığında tüketicinin kullanım kolaylığından dolayı takviye edici gıdalarda form seçeneklerine  de dikkat çekerken, özellikle efervesan formları tüketicilerin daha çok tercih ettiğini belirtti. Efervesan formun diğer formlara göre daha iyi absorbe olduğunu da konuşmasına ekleyen Prof. Dr. Barkın Berk bu formun  mide ve bağırsakta iyi tolere edildiğinin altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here