Anasayfa Basın Toplantıları - Etkinlik Sesin Hepimize İyi Gelecek

Sesin Hepimize İyi Gelecek

Yazar: Ecza Gündem

Eczacılar, görme engelli bireylerin Türkiye’de en fazla kullanılan 1000 ilacın prospektüs bilgilerine ulaşmasını sağlamak için çalışma başlattı. 250 gönüllü eczacının katılımıyla yürütülen “Sesin Hepimize İyi Gelecek” projesinin detayları şöyle;

İstanbul Eczacı Odası olarak 4 Ocak Braille Günü kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla çıktığımız yolda, GETEM (Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi) yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler sonucu; görme engelliler için sesli prospektüse ulaşmanın ne kadar zor ve önemli olduğu bilgisine ulaştık ve bu konuda bir proje üretmeye karar verdik.

Proje amacımız, görme engelli yurttaşlarımızın, Türkiye’de en fazla kullanılan 1000 ilacın prospektüs bilgilerine ulaşmasını sağlamak ve elbette sağlık hizmeti sunucusu bir meslek grubu olarak, meslektaşlarımızın donanımlarını toplumsal bir faydaya dönüştürmesine imkan yaratmak ve dayanışmayı büyütmektir.

GETEM, bünyesinde bulunan 20.000’den fazla sesli dokümanı internet ortamına koyarak tüm görme engellilerin kullanabilmesini sağlayan bir kurum. GETEM’e üye olan görmeyenler, istedikleri her yerden internet yoluyla bu dokümanları bilgisayarlarına veya mobil cihazlarına alabilir, bilgisayar, mobil cihaz ya da mp3 çalarlarında dinleyebilirler.

Bizler de görme engelliler tarafından dinlenebilmesi için, (GETEM) sesli arşivinde uzmanlık alanımız olan ilaçlara ait prospektüslerin yer alması yolunda “ben de okurum” diyen 250 gönüllü eczacı olarak yola çıktık.

Braille alfabesi; iki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş 6 kabartmalı noktadan oluşuyor. Sosyal Sorumluluk Komisyonu olarak projemizin ilham kaynağı olan Braille alfabesine ithafen her bir eczacının okuyacağı prospektüs sayısını 6 olarak belirledik.

 

Listemizi IMS verilerine göre; 2019 yılının ilk 9 ayında, Türkiye’de en çok satılan ilaçları en çoktan en aza doğru sıralayarak oluşturduk. Oda sayfamız üzerinden oluşturduğumuz kayıt formunu doldurarak gönüllü olan meslektaşlarımıza, 6 ilaç prospektüsünden oluşan listeleri ulaştırdık.

Gelelim nasıl seslendirdiğimize:

Prospektüs kullanma talimatında, ilacın isim, etkin madde ve uyarılar ile ilgili açıklamayı takiben (az sayıdaki ilaçta istisnalar olmakla birlikte) standart 5 madde vardır. Bunlar; ilacın ne olduğu ve niçin kullanıldığı, ilacı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, ilacın nasıl kullanılması gerektiği, ilacın yan etkilerinin ne olduğu ve ilacın saklanma koşullarıdır.

Bu bilgileri içeren prospektüslerin içinde, görme engellilerin ilaca dair bir özelliği ararken (örneğin olası yan etkiler gibi) işlerini kolaylaştırabilmek amacıyla, GETEM yetkilileriyle de konuyu görüşerek bir yönerge hazırladık. İlacın tanıtımı ve devamında yazan beş madde için bölümler oluşturarak prospektüsleri 6 bölüm (ayrım) şeklinde seslendirdik.

Prospektüslerin hepsi meslektaşlarımızdan bize ulaştığında, GETEM yetkilileriyle bir araya gelerek ilaçların formları ve isimleri üzerinden kategorizasyon çalışmasını da biz yapacağız.

Çalışmalarımız tamamlandığında GETEM online platformunda, 1000 adet ilaç prospektüsü İstanbul eczacıları tarafından görme engellilerin kullanımına sunulmuş olacak. Ardından, Türkiye’deki meslektaşlarımıza “Prospektüse Ses Ver” çağrısı yaparak GETEM sesli arşivindeki ilaçlara ait prospektüs sayısını arttıracak, dayanışmamızı sürdüreceğiz.

Projemiz tamamlandığında, sesimizle, emeğimizle ilacın uzmanı olan biz eczacılar daha eşit, erişilebilir ve engelsiz dünya hayalinin gerçekleşmesine katkı sunmuş olacağız.

Ve son söz olarak diyoruz ki, herkes için sağlık, sağlık için iyilik…

Related Posts

1 yorum

Azize elif 3 Ocak 2020 - 1:49 am

Çok güzel bir proje.
Ben de eczacılık fakültesi öğrencisiyim gönüllü olabilirmiyim? İletişime geçebileceğim bir yer var mı acaba?

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın