Anasayfa En Çok Okunan Haberler Sedef hastalığı tedavileri tartışıldı

Sedef hastalığı tedavileri tartışıldı

Yazar: Tuna Yıldırım

4. Uluslararası katılımlı Dermatoloji ve Kozmetoloji Kongresi’nde sedef hastalığı ve tedavi yöntemlerindeki gelişmeler tartışıldı.

4. Uluslararası katılımlı Dermatoloji ve Kozmetoloji Kongresi (INDERCOS) 27-30 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Kongreye yurt dışı ve yurt içinden 400’ü aşkın dermatolog katıldı. 
Dermatoloji alanında güncel gelişmeler ve yeni tedavilerin tartışıldığı kongrede, Kayseri Şehir Hastanesi Cildiye Kliniği’nden Doç. Dr. Kemal Özyurt sedef hastalığı için Türkiye’de yaklaşık 9 aydır kullanımı olan sekukinumab etkin maddesi hakkında bilgi verdi. Sözlü bildiriminde gerçek yaşam verilerini paylaşan Özyurt, sekukinumab etkin maddesinin sedef hastalığı tedavisinde etkili ve güvenli olduğunu ve etkisini hızlı gösterdiğini vurguladı. Sekukinumab etkin maddesinin sedef hastalığı oluşum sürecinde yer alan IL-17’yi bloke ettiğini ifade eden Özyurt, bu sayede hem derideki sedef lezyonlarına hem de sedefe bağlı eklem tutulumunda faydalı olduğunu belirtti.
Sedef hastalığının toplumun yaklaşık %2’sini etkilediğini vurgulayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bengü Gerçeker Türk, “Sedef hastalığı günlük hayatı etkilemekte ve hastaların yaşam kalitesini bozmaktadır. Bu nedenle yaklaşık olguların üçte birinde sistemik tedavi gerekir. Günümüzde geldiğimiz noktada sedef hastalığının tedavisinde hızla yol alınmaktadır. Geleneksel tedavilerin yanı sıra moleküler düzeydeki yeni tedavi seçenekleriyle hastalık bulguları daha etkili bir şekilde kontrol altına alınmaktadır.” dedi.
Sedef hastalığı kronik bir hastalıktır. Hastalarda deride oluşan lezyonlarla ortaya çıkan sedef hastalığı, psikolojik, metabolik ve sosyal sorunlara da neden olabilir. Hastalığın şiddeti ve hastaların yaşam kaliteleri düşünülerek tedavi edilmesi çok önemlidir.

Get more stuff like this

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.

Related Posts

Bir yorum bırakın

Bu site dolaşımınızı kolaylaştıracak çerezler içermektedir. Sizin bunu kabul ettiğinizi varsaysak da yine de sizden onay almak isteriz. Kabul ediyorum Devamını oku...

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın

MEDİKAL İÇERİKLER İÇİN HEMEN
ABONE OLUN

Siteye abone olunca en son haberlerden anında bilginiz olacak ve size özel medikal içerikleri görmeye/okumaya başlayacaksınız.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Üzgünüz birşeyler hatalı

Bu form, sizi proje güncellemeleri nden haberdar etmek ve sizi bülten listemize ekleyebilmemiz için ad ve e-posta toplar. Gönderilen verilerinizi nasıl koruduğumuz ve yönettiğimize dair tüm hikaye için gizlilik politikamıza göz atın!