Anasayfa Haber Lionel Messi’nin kullandığı “gizli tablet”

Lionel Messi’nin kullandığı “gizli tablet”

Yazar: Ecz. Dilge Koçak

Şampiyonlar Ligi Barcelona-Olimpiakos maçı sırasında Lionel Messi’nin çorabından çıkararak kullandığı gizli tablet kameralara yansıdı. Maçın ilk 10. dakikasında bu tableti kullanması dikkat çekti.

Messi futbol kariyerinin zirvesinde olan önemli bir isim. İspanyol gazetesi “Sport” ve İspanyol radyo kanalı “Catalunya” spikerlerinin açıklamasında bu tabletin glukoz tableti olduğu açıklandı. Messi ve Barcelona Futbol Kulübü konuyla ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı.

Spikerin açıklamasında genellikle sporcularda ilk 15 dk içerisinde ısındıktan sonra kullanımı tercih edilen glukoz tabletlerine değinildi. Glukoz tabletleri kasların ısındıktan sonra yakıt olarak kullanım sağlayan kolay enerji kaynaklarını içeriyor. Futbol gibi saha ve takım sporlarında müsabaka sırasında beslenme imkanı oldukça az. Bu sebeple genellikle futbol oyuncuları ısınırken veya maç başlamadan hemen önce bu tarz tablet veya içecekleri tüketiyorlar. Messi ise glukoz tabletini çorabına sıkıştırarak maçta, kas gücünü ve performansını desteklemeye başlayacağı zaman bu tableti kullanmayı tercih etmiş.

Sporcu beslenmesinde zamanlama iyi performans sağlar. Glukoz tabletleri normalde düşük kan şekeri seviyelerine sahip olan (hipoglisemik) kişiler, diyabetik hastalarda kan şekeri düşüşlerine bağlı önem olarak kullanılan tabletlerdir. Basit glukoz şeker ve tatlandırıcı içeriği ile hızla kana karışır ve enerji ihtiyacını kolayca sağlar. Sporcularda ise glukoz tabletleri fiziksel efordan 15dakika önce alındığında kasların algısını ve fonksiyonunu arttırır. Bu sebeple aslında Messi’nin uyguladığı ilk 10dk’da alınan glukoz tableti en başarılı uygulama olmuştur. Bu tabletlerin devamlı ve fazla miktarda alımı ise tam tersi etkiler ortaya çıkarabilir. Kan şekerini aşırı arttırarak insülin dengesini etkiler ve kişi daha sonra artan insülin ile fazlaca yorgun hissedebilir. Zamanlama bu yüzden önemlidir. Tabletler veya glukoz içeren jeller üzerinde kaç dakika veya saatte bir alınacağı bilgisine dikkat edilmelidir. Endurans sporlarında belirli aralıklarla alındıklarında performansı olumlu yönde desteklerler. Glukoz tabletlerini tercih etmeden önce kan şekeri ve insülin seviyelerinin dengelerine dikkat edilmeli. Basit şeker içeren tablet ve jellerin zamanlaması uzman yardımı ile yapılmalıdır.

Açıkça görülüyor ki Messi’nin bu davranışı ve glukoz tablet alma zamanlaması işe yaramış ve Barcelona’ya Nou Camp’ta bir galibiyet daha kazandırmıştır. Attığı gol ile Avrupa ligi ve Avrupa kupası maçlarında 100. Golünü kaydetmiş oldu.

Dilge Koçak

Eczacı&Sporcu

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın