Anasayfa Kose Yazilari “Klinik Eczacı” Adı altında atanan isimler

“Klinik Eczacı” Adı altında atanan isimler

Yazar: Editör 1

8 Ocak 2010 tarihli atama sonuçlarında, unvan bölümünde ECZACI – KLİNİK ECZACI olarak belirtilen kadrolara atananların listesi:

ABİDİN AKAL 239 (Döner Sermaye)İSTANBUL BAKIRKÖY DR.SADİ KONUK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – KLİNİK ECZACILIK
FİLİZ ÇEVİK 311 (Döner Sermaye)KAYSERİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – KLİNİK ECZACILIK
FİLİZ ÖCALAN 536 (Döner Sermaye)TRABZON NUMUNE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – KLİNİK ECZACILIK
KADİR İNAL 452 (Döner Sermaye)SAKARYA HENDEK DEVLET HASTANESİ ECZACI – KLİNİK ECZACILIK
MERAL GEYİK BAŞPINAR 270 (Döner Sermaye)İZMİR TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – KLİNİK ECZACILIK
NURAN ÖZCAN 188 (Genel Bütçe)ERZURUM BÖLGE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – KLİNİK ECZACILIK
NURİ SEMAVİ YAŞAR 350 (Döner Sermaye)KONYA NUMUNE HASTANESİ ECZACI – KLİNİK ECZACILIK
ZEYNEP ÜLKÜ DÜZGÜN 244 (Döner Sermaye)İSTANBUL HAYDARPAŞA NUMUNE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – KLİNİK ECZACILIK
ÖZLEM ÖZGÜR ARIKAN 256 (Döner Sermaye)İSTANBUL OKMEYDANI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – KLİNİK ECZACILIK

 

 

DEVRİM TUNCER 347 (Döner Sermaye)KONYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – FARMAKOLOJİ
FATMA MİNE AYDIN 238 (Döner Sermaye)İSTANBUL BAKIRKÖY DR.SADİ KONUK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – FARMAKOLOJİ
MEHMET BADILLI 47 (Döner Sermaye)ANKARA ATATÜRK GÖĞÜS HASTALIKLARI VE GÖĞÜS CERRAHİSİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – FARMAKOLOJİ
MEHTAP CİNCİOĞLU 448 (Döner Sermaye)SAKARYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – FARMAKOLOJİ
MÜGE ŞİRVANCI YALABIK 255 (Döner Sermaye)İSTANBUL OKMEYDANI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – FARMAKOLOJİ
NURİ KARAKAYA 269 (Döner Sermaye)İZMİR MENEMEN DEVLET HASTANESİ ECZACI – FARMAKOLOJİ
ZEHRA ÇETİN 250 (Döner Sermaye)İSTANBUL KARTAL DR.LÜTFİ KIRDAR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZACI – FARMAKOLOJİ

 

 

 

TÜRKİYE’DE KLİNİK ECZACILIK

Klinik eczacılık yaklaşık 15 yıllık bir meslek, Türkiye’de resmi devlet kadrolarında “Klinik Eczacı” unvanıyla çalışan bir eczacı henüz yok.
2010 yılında  Sağlık Bakanlığı tarafından kamu hastanelerine 9 eczacı alındı ve başvuru koşulu olarak klinik eczacılık yüksek lisansına sahip olmak getirildi.

(Aynı atamada 8 Eczacı da Eczacı(Farmakolog) adı altında farmakoloji yüksek lisansına sahip eczacılardan alındı.)

Fakat kadroları da diğer eczacılardan farklı değil yaptıkları iş de diğer eczacılardan farklı değil. O nedenle kamuda çalışan bir klinik eczacımız henüz yok diyebiliriz.

Kamu eczacıları kamu hastanelerindeki gelir dağılımının adaletsiz olduğunu dile getirmek ve hangi konularda haksızlık yapıldığını belirlemek adına çok sayıda çalıştay yaptılar. Bu çalıştaylar sonrasında Türk Eczacıları Birliği çalıştay raporlarını sağlık bakanlığına sunduğunda, bütçe komisyonlarında eczacıların maaşları gündeme geldiğinde maalesef kaçış bileti olarak uzmanlık konusu dile getirildi. Uzmanlık dalları geldiğinde -ki onlardan birisi de klinik eczacılık- maaşlar yükselecek dendi ve bir tarih verildi: 2023

Biz hangi yıldaydık bu tarih verildiğinde 2014, yani 9 yıl sonrasına randevulaşıldı. Artık ne derece ikna edici olduğu sanırım kişisel bir tercih olmalı ki bazılarımız bunu bir oyalama taktiği olarak görürken bazılarımız da şimdiden kendini 2023’e hazırlamaya başladı.

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde kısmen uygulanıyor klinik eczacılık, eczacılar da tedavi sürecine dahil oluyor ama bunun genel olarak kamu hastanelerinde bir karşılığı yok, üniversite hastanesi olmanın getirdiği rahatlıkla sanırım bunu uygulamaya koymak daha kolay oluyor.

Uşak Devlet Hastanesi bünyesinde, Eczacı Hakkı Özçeltik’in girişemleri ve önderliğinde dahiliye polikliniği altında Klinik Eczacılık Birimi kuruldu 2014 Mayıs ayında.

 Ecz Hakkı Özçeltik

Daha sonra Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde bir “Akılcı İlaç Polikliniği” kuruldu (kurucu eczacılar: Esra Özdağ, Yasemin Güdük, İlyas Başar, Merve Kocayiğit ve Ebru Önal) eczacılar tarafından.

 

Geçen yıl Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde “Tıbbi Farmakoloji Polikliniği” açıldı. İlkini eczacılar açmışken bu ikinci polikliniği hekimler açtılar ve farklı bir isim verdiler “tıbbi farmakoloji” dediler.

Yüz yıllık eczacılığın temel anabilim dalının başına “tıbbi” kelimesini getirip hekimlerin elinde tekelleştirmeye kalktılar. Çünkü Klinik eczacılık deselerdi millet nerde eczacı diye soracaktı haliyle. Umarım eczacılar birilerinin onların söz sahibi olması gereken temel alanı onlardan almaya çalıştığını farkeder.

Neden peki tekelleştirmeye çalıştıklarını iddia ediyorum? Çünkü eczacının bu olaya katılımını kesinlikle reddediyorlar.

Kendilerince yazdıkları görev tanımlamalarında bu tıbbi farmakoloji alanının klinik eczacılıktan hiç bir farkı yok. Sadece hekim olmanın getirdiği yasal hakların rahatlığıyla diğer ülkelerde uygulanan ama ülkemizde uygulanamayan klinik eczacılığın görevlerini icra edebilecek bir poliklinik kurmuşlar. Türkiye’de hastanelerde çalışan eczacılara hastaların tedavi süreçlerine müdahale etmeleri yasal olarak tanınmadığı için klinik eczacılığa yanaşamıyorlar. Bu nedenle eczacıların ilaçla tedavi sürecindeki görüşleri sadece “tavsiye” düzeyinde kalıyor.

 Sevgili eczacı meslektaşlarım, mesleğinize sahip çıkın, bunu bencil bir para kazanma arzusuyla değil, bilimi korumak adına yapmamız lazım. Her işi, o konuda eğitim almış olan meslek erbapları icra etmeli. Yoksa “eczacılık” unvanımız havada kalır.

 Uçamayan kuş, yüzemeyen balık olmayalım.

Eczacılar klinik eczacılığa sahip çıkmalı, çünkü klinik; eczacılık biliminin en yalın haliyle icra edildiği yerdir. Eczane eczacılığı, endüstri eczacılığı bunlar bugünün ekonomik dünyasının yarattığı iş alanlarıdır.

 Klinik eczacılığa sahip çıkacaksak da bunu sosyal ortamlarda klinik eczacılık ders notlarını paylaşarak değil,  ne kadar gerekli olduğunu tekrar tekrar sunumlarla ilgili mercilere ve halka anlatarak, bu hekimlerin yaptığı gibi hastanelerde klinik eczacılıkla alakalı poliklinikler açarak, eczacıların yetkilerini genişletmek için başvurular yaparak, gerekirse dava açarak yapmalıyız.

 Eczacılık fakültesi öğrencilerine bu alanda ışık tutacak güncel kitapların da Türkçe’ye çevirilerek üniversite kitaplığına kazandırılması gerekir.

Klinik eczacılığı biz bulmadık veya biz uydurmadık, bu uzmanlık alanı zaten gelişmiş tüm ülkelerde tedavi sürecinin olmazsa olmazı, mutlak bileşenidir.

Ecz. Hasan GÜNEL

Kaynaklar:
http://personel.saglik.gov.tr/ZhKWS/ilan-metni-id2741-2740.html
http://personel.saglik.gov.tr/UserFiles/File/2010_4b_Dis_Ecz_alimi_2/4B_Dt_Ecz_1052_Munhal.pdf
http://www.milliyet.com.tr/usak-tan-turkiye-icin-bir-ilk-daha-usak-yerelhaber-207571/
http://www.radikal.com.tr/ordu_haber/yanlis_ilac_kullaniminin_onune_akilci_ilac_poliklinigi_ile_gecilecek-1327176
http://www.marmaraeah.gov.tr/tr-TR/Birim/tibbi_farmakoloji/271?p=Hizmet

 

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın