Anasayfa Eczane Haberleri Karında şişkinlik, ağrı, aşırı gaz, kabızlık gibi bulgulara dikkat!

Karında şişkinlik, ağrı, aşırı gaz, kabızlık gibi bulgulara dikkat!

Yazar: Ecza Gündem

Karında şişkinlik, ağrı, aşırı gaz, kabızlık gibi bulgular, hassas barsak hastalığı (HBH) belirtisi olabiliyor. İstemsiz kilo kaybı da bu belirtilerden birisi.

Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Bor, karında şişkinlik, ağrı, aşırı gaz, kabızlık veya ishal gibi yakınmalar varlığında eğer bunları açıklayacak ciddi bir hastalık yoksa HBH düşünülebileceğini belirterek, “Hastalık, ataklar ile seyreder ve atak aralarında kişiler tamamen düzelebilir veya çok rahatsız etmeyen yakınmalar bulunabilir. Aşırı gaz (yellenme) hastaları rahatsız eder, bazen sosyal ortamlardan kaçınmalarına neden olur. Barsak filmi veya kolonoskopi (barsak endoskopisi) sadece diğer hastalıkların dışlanmasını sağlar, tanı koydurmaz.

HBH; Kabızlık ile seyreden HBH, İshal ile seyreden HBH ve Karışık tip HBH olarak üç gruba ayrılır ve gerek tanı gerekse de tedavi bu gruplara göre değişiklikler gösterebilir. Yakınmaların en az 6 ay önce başlaması gerekir. Bu ağrı veya rahatsızlık genellikle dışkılama ile azalır, ağrı başlarsa dışkı şekli değişebilir veya karındaki ağrı ya da rahatsızlığa ishal veya kabızlık eşlik edebilir” dedi.

KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Bu rahatsızlığın yaş grubu olarak 15-65 yaşlarında ve cinsiyet olarak da bayanlarda daha sık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Bor, “Toplumda HBH olarak yüzde 10-15, kabızlık şeklinde yüzde 9 (kadınlarda yüzde 12, erkeklerde yüzde 5) ve gaz olarak ise yüzde 15 oranında görülür. Yani sık rastlanan bir hastalıktır. Genellikle 30-50 yaşları arasında başlar. Nadiren yakınmalar çocukluktan itibaren bulunabilir. Yaşlılarda sıklığı ve ciddiyeti artmaktadır.

HASTALIĞIN ‘ALARM’ BULGULARI SADECE KANSERE İŞARET DEĞİL!

Bazı tiroid hastalıkları, kontrolsüz şeker hastalığı gibi bazı durumlarda da barsak yakınmaları olabilir. HBH’da kanser riski bu hastalığın bulunmadığı kişilere göre artmaz.

Prof. Dr. Bor, ancak bazı bulguların HBH’da kanser riski yönünden önemli olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

“Daha önce hiçbir yakınması olmayan bir kişide 40 yaşından sonra (bazı kaynaklara göre 50 yaş) HBH yakınmaları başlaması, istemsiz kilo kaybı, geceleri ortaya çıkan ve derin uykudan uyandıran yakınmaların varlığı, ailede barsak kanseri, iltihabi barsak hastalığı, çölyak hastalığı varlığı,
kansızlık, makattan kan gelmesi veya kanlı ishal, süt ve sütlü ürünlerle artan yakınmalar, ateş (basması değil, derece ile yüksek ölçülmesi). Ayrıca kişinin yakınması olmasa da birinci derece akrabada barsak kanseri varlığında inceleme yapılmalıdır”

PSİKOLOJİK SORUNLAR DA ÖNEMLİ BİR FAKTÖR

Prof. Dr. Bor, hastalığın psikolojik yönü ile ilgili de şunları kaydetti: “Bu hastalık sadece psikolojik olarak tanımlanamamakla birlikte kişinin psikolojik durumu ile çok yakın ilişkisi vardır. Fonksiyonel adı verilen bu grup hastalıkta yakınmalar psikolojik sorunların ve özellikle de gereksiz kanser korkusunun varlığında daha da kötüye gider. Bazen zeminde hiçbir hastalık yokken sürekli yakınma üreten olgular da vardır ve bu hastalar doğrudan psikiyatri hekimlerine başvurmalıdır. Altta yatan psikiyatrik hastalıklarla yüzleşilememesi tedaviyi daha da zorlaştırır. Daha sık rastlanan bir hasta grubunda zeminde var olan barsak hastalığı psikiyatrik sorunların eklenmesiyle kötüleşir. Nedeni tam bilinemediğinden tedavi başarıları sınırlı kalmakta ve hastalığın tamamen ortadan kaldırılması ise neredeyse olanaksız olmaktadır.

İlginç bir nokta da İBS hastalarında plasebo denilen etkisiz ilaçların yakınmaları geçici azaltmadaki başarısının yüzde 30-70 gibi çok yüksek oranlarda olmasıdır. Bu nedenle hastanın hekimine inanması tedavi başarısını yükseltecektir.”

AŞIRI DİYET ÖNERİLMEZ

Tedavide uygulanan diyetin, ishal veya kabızlık olmak üzere hangi yakınmanın hakim olduğuna göre düzenlendiğini, aşırı diyetin önerilmediğini altını çizen Prof. Dr. Bor şunları söyledi:

“Kabız kişilerde lifli ve posa bırakan gıdalar önerilir. Bunlar arasında esmer ekmek, sebze ve meyveler öne çıkar. Lifli gıdaların bazı hassas kişilerde şişkinliği artırabileceği hatırlanmalıdır. İlaç grubundan alınması planlanan lifli gıdaların içerisinde de suda eriyenler tercih edilmelidir.

İshal ile seyreden HBH bulunan hastaların diyetleri tümüyle farklıdır. Genel olarak yağlı gıdalar, aşırı sıcak içecekler, kahveler, asitli-gazlı içecekler, baklagiller önerilmez. İlginç olarak yapay tatlandırıcılar ve bazı sakızların da ishal yakınmasını artırabileceği belirtilmektedir. Sütlü ürünlere özellikle dikkat edilmelidir.

HBH’da kullanılan ilaçlar genellikle güvenilirdir ve yan etkileri azdır. Genel olarak gaz giderici olarak isimlendirilen ilaçların etkinliği çok yüksek değildir. En sık kullanılan ilaçlar özellikle ağrı veya spazma etkilidir ve kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olurlar. Yeterli etkinin elde edilebilmesi için en az iki ay kullanılmaları önerilmektedir. Yakınmaların yinelemesi durumunda tekrar kullanılabilirler. İç organ aşırı duyarlılığının kesin bir tedavisi yoktur. Bazı ilaçların bu duyarlılığı azaltıcı etkisi bulunduğu bilinmektedir. Örneğin antidepresan ilaçların bir kısmı sıklıkla bu amaçla kullanılmaktadır”.

Related Posts

15 yorum

Hüseyin Aktürk 19 Şubat 2018 - 12:19 am

1 haftadır aşırı gaz şikayetim var doktora gitmedim sıradan bir şişkinliktir diye aldırıs etmedim.
Herhangi bir kilo kaygım olmadı aksine kilo alıyorum fakat şişkinlik ve aşırı yellenme isteği artık beni rahatsız etmeye ve korkutmaya başladı.
Hastahaneye gitmek istiyorum ama hangi bölüme gideceğimi bilmiyorum.
Birde bazen kısmi terlemem oluyor vücütumun tam yarısı terliyor bazen sağ bazen sol tarafım geceleride sırıl sıklam terlemiş uyaniyorum.
Önerilerinizi bekliyorum.

Dr 31 Mayıs 2018 - 5:25 pm

Gaatroenteroloji ye gitmelisiniz

zeynep 11 Mart 2018 - 2:19 pm

YA AYNISI BENDE DE OLUYOR OYSA Kİ BEN BİR KADINIM. karnım ağrıyor ve sürekli olarak gazım çıkıyor.

Kasım Can 26 Mayıs 2018 - 10:41 pm

Nefes darlığı var mı ?

Yakup 4 Haziran 2018 - 9:20 pm

Geçti mi

Yunus 1 Mayıs 2018 - 7:03 am

Bende ayda bir bu karin agrisi tekrarlaniyo once kabizlik karin agrisiyla birlikte ishal karnin sag tarafinda buyuk bir sanci yaklasik iki uc gun icerisinde kendime geliyorum ama bu hastalik beni cok rahatsiz ediyo karinda ayni sekilde siskinlik ve asiri yellenme var bende su anda endoskopi cekildim kolonoskopi de cekilecegim artik insallah bir caresi bulunur

Kasım Can 26 Mayıs 2018 - 10:40 pm

Bu hastalık var ya öyle melun bir şey ki ne zaman geleceği belli olmaz bende genellikle gece oluyor6 kere acile gitmeme rağmen hiç bir tanı bulamadılar ve Ankara – Adana arası yol istikametinde otobüsün içinde tuttuğunda ise çok kötü bir sonuçla karşılaştım yaşım 17 tansiyon 16 olmuş göz önü kararması ve göğüs ortasında bir ağrı (mide civarı’nda).

Sevdâ 2 Ağustos 2018 - 11:08 pm

Kayirli aksamlar kasim bey kayin valdem de ayni ya isal ya kabiz ya istifar kadin mahvoldu acillere defalarca dahiliye doktorlarina ama sende 3 4 defa 15 gun yatiyor acille serumlarla ne bunun tedavisi en sonunda intaniye goturme karari aldim siz nerde tedavi gordunuz

Onur 10 Temmuz 2018 - 9:23 pm

Benim 3 4 senedir karnımda şişkinlik midemde aşırı derecede asit geğirme yapıyor aşırı derecede yellenme doktora gittim hortum saldırdım birşey yokdediler cok ilaçta kullandım sorunuma çözüm bulabilmiş değilim ne yapacağımı bilemiyorum bana önerilerinizi suna bilirmisiniz

rüzgar kadem 31 Temmuz 2018 - 11:28 pm

merhaba 1 haftadır kabızım miğde bulantısı iştahsılık kusma şişkinlik ensede ve belde ağrı miğdede ara sıra yanma ve gün içerisinde miğde bölümünde kasıklarıma doğru basınç var
lütfen yardımcı olabilirmisiniz acaba ?

yagmur 21 Ağustos 2018 - 10:33 pm

Ben 13 yasindayim be karnimda garip hareketlenme var , surekli gaz cikartiyorum, gegiriyorum sebepi e olabilir yardimci olursaniz sevinjrim

Sadik 22 Eylül 2018 - 5:43 am

Meraba lar 1 yıldır karin ağrısı çekiyorum genellikle geceleri uyandırıyor şiş sokargibi karnimda bir ağrı var karnım sürekli götürüyor yatağa yatınca sürekli yelleniyorum gabizlik ve mide bulantısı yaşıyorum 1 yıldır endoskopi kolonoskopi ultrason termografi ilaçlı termografi tahliller yaptırdım kaç kez ama bir tesiz teni konulamadı 1 yıldır çekiyorum bunun açıklaması nedir sebebi iyi bir doktor varsa veya sebebini bilen varsa lütfen yazabilirmi

Sadik 22 Eylül 2018 - 5:45 am

Gerçekten dua ederim iyi olmak istiyorum sigara alkol benzeri tutun ürünü maddeler kullanmayan kullanmamış biriyim hastalığım rahatsızlığım için bilgi almak istiyorum

melisanur cakmak 22 Ocak 2019 - 3:35 pm

Mrb yaklaşık iki haftadır karnimda siskinlik ağrı aşırı gaz ve özellikle kabizlik var lavaboya gittiğimde kabizliktan dolayi o kadar çok kanamam oluyo ki ve lütfen bu sorunuma bir cvp istiyorum

Derya 19 Nisan 2019 - 10:19 am

Bir trafik kazası geçirgik 14 ay önce ve vücudumda birçok kemik kırıldı legen kemigi de dahil 4 5 ay yatakta kaldım ve kazadan bu yana bagırarak sorunları yaşıyorum cerrahi muayene sonrası doktor bagırarak filminde birşey yok dedi fakat ben hala kabızım ve çok aşırı gaz çıkarıyorum dışkılama yaparken çok fazla zorlanıyorum bazen müdahale etmek zorunda kalıyorum dışkılama sonrası kan görüyorum

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın