Anasayfa Haber İthal ilaçları zor günler bekliyor

İthal ilaçları zor günler bekliyor

Yazar: Hülya Yılmaz

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, kurun aşırı yükselmesinin ilaç sektörünü kötü etkilediğini ve ithal ilaçlara erişimin artık mümkün olmayacağı bir döneme yaklaştığımızı aktardı.

Dünya’dan Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre, Barut, “Kurdan en çok etkilenen bir inşaat, bir de ilaç. Kur sektörü zorluyor. Biz fedakarlığa devam ederiz, ama ithal ilaçlarda bir süre sonra yokluklar başlayabilir” dedi.

Dolar 4,3’lere kadar yükselirken Merkez Bankasının müdahaleleri de yükselişi durdurmak için yeterli olmadı. Doların küresel piyasalarda yükselmesiyle beraber Türk Lirası’nın da değer kaybetmesi iç piyasaya olumsuz yansıdı. İlaç piyasası da artan kurdan olumsuz etkileniyor. Piyasadaki ilaçların yaklaşık yarısı ithal ilaçlar ve bunların da başında kanser ilaçları geliyor.

 

Barut, “İlacı ithal edenler zarar etmeye ne kadar dayanabilir. Bu yapı sürdürülemez” ifadelerini kullandı.

İlaç sektöründe hala avro kuru güncel seviyeden çok aşağılarda ve fiyatlama 1 avro 2.68 Türk Lirası ediyormuş gibi hesaplanıyor. Bunun üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu bir de iskonto uygulatıyor.

Barut, şirketin karının eridiğini ve artık Abdi İbrahim’in global ligdeki pozisyonum ilk 100’ün gerisine düştüğünü aktardı.

Barut ayrıca, ilaçta yokluklar başlarsa enflasyonu etkileyeceği için ilaç fiyatlarını artırma değil, ama SGK’nın iskonto oranında bir düşüş yoluna gidilebileceğini belirtti.

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın