Anasayfa Haber İnsan embriyosunda ilk defa gen değişikliği yapıldı

İnsan embriyosunda ilk defa gen değişikliği yapıldı

Yazar: Editör 1

Çin’deki bilim insanlarının bir kan hastalığını ortadan kaldırmak için insan embriyoları üzerinde çalışma yaptıklarını duyurmalarından bir yıl sonra 2016 yılının başlarında, Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nde çalışan Kathy Niakan da benzer deneyler gerçekleştirmek için gereken İngiltere’den izin almıştı. Fakat bu izinlerde kısıtlayıcı önemli iki faktör vardı; klinik sebeplerle embriyoların genlerini değiştirmesine ya da değiştirilmiş genlere sahip embriyoları rahme yerleştirmelerine izin verilmedi.

Bu konudaki araştırmalar dünyanın bir çok yerinde yürütülüyorken geçtiğimiz günlerde ABD’deki Oregon Üniversitesinde yapılan bir çalışmanın yapıldığı bilgisi paylaşıldı ve insan embriyosundaki genlerin değiştirilmesine izin veren teknoloji ilk kez kullanılmış oldu.

Embriyoların birkaç günden fazla gelişimine izin verilmediği belirtildi. Böylece hastalıklı genlerin güvenli ve etkili bir şekilde değiştirilebileceği düşünülüyor.

Araştırma sonuçlarının yakın zamanda bir bilim dergisinde yayımlanacağı da açıklandı.

Ancak insan embriyosunda gen değişikliği yapmanın “tasarlanmış” bebekler dünyaya getirmek için bir yöntem olarak kullanılacağı yönünde eleştiriler var. Bu gerekçeyle bazı ülkeler, genetik değişikliği yasaklayan yasalar çıkardı. Örneğin İngiltere her ne kadar embriyo üzerinde gen çalışmaları yapılmasına izin verse de bu embriyoların rahim içerisine yerleştirilmesine müsaade etmiyor.

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın