Anasayfa En Çok Okunan Haberler Hastalıkları Önlemek İçin Ağız Sağlığına Dikkat!

Hastalıkları Önlemek İçin Ağız Sağlığına Dikkat!

Yazar: Tuna Yıldırım

Virüslerin vücuda en kolay şekilde giriş yaptıkları yerlerin başında ağız yolu geliyor. Çünkü elleri sık sık ağıza götürmek, vücudu mikroplara karşı savunmasız bırakıyor. Ayrıca bakterilerin de kolayca üreyebildiği ve vücuda geçiş yapabildiği ağız için ise bazı bakım kurallarına uymak gerekiyor. Diş Hekimi Aylin Hoşzeban Erdur, evde ağız ve diş sağlığı için uygulanması gereken yöntemler hakkında bilgiler veriyor.

 

Ağız sağlığını aksatmamak virüslerden koruyor

Ağız ve diş sağlığına özellikle bu dönemlerde daha fazla dikkat edilmesi ve virüslere karşı önlem alınması tavsiye ediliyor. Çünkü bazı virüsler genellikle ağız ve burun kanalları yoluyla bulaşarak tüm vücudu etkisi altına alıyor. Kirli ellerle yüze dokunmak, elleri ağıza götürmek gibi eylemlerse virüslerin kolayca vücuda girmesine neden oluyor. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın önerilerini dikkate almak ve evde kişisel hijyen kurallarına uymak, bireylerin sağlığının korumasına destek oluyor. Temizlik ne kadar kapsamlı ve koruyucu olursa, bulaşma riski de o kadar azaltılabiliyor. Peki, hastalıklardan korunmak için ağız sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenler neler?

  1. Kirli ellerin ağızla herhangi bir şekilde temas etmemesine özen gösterilmeli,

  2. Eller sık sık yıkanmalı, gerekli durumlarda temizlik jelleri kullanılmalı,

  3. Diş sağlığı ve ağız bakımında hijyen kurallarına daha fazla dikkat edilmeli, dişler günde en az 2 kere fırçalanmalı,

  4. Diş iplerinin yardımıyla bakterilerin biriktiği diş boşlukları temizlenmeli,

  5. Diş fırçalamanın yanında antiseptik gargaralardan yararlanılmalı,

  6. Acil diş hastalıklarından birine sahip olanlar maske takarak diş hekimlerine tedaviye gitmeli,

  7. Hekime de hastalık geçmişinden bahsedilerek, belirtilen şekilde ağız gargarası yaptıktan sonra tedaviye başlanabilir.

Get more stuff like this

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.

Related Posts

Bir yorum bırakın

Bu site dolaşımınızı kolaylaştıracak çerezler içermektedir. Sizin bunu kabul ettiğinizi varsaysak da yine de sizden onay almak isteriz. Kabul ediyorum Devamını oku...

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın

MEDİKAL İÇERİKLER İÇİN HEMEN
ABONE OLUN

Siteye abone olunca en son haberlerden anında bilginiz olacak ve size özel medikal içerikleri görmeye/okumaya başlayacaksınız.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Üzgünüz birşeyler hatalı

Bu form, sizi proje güncellemeleri nden haberdar etmek ve sizi bülten listemize ekleyebilmemiz için ad ve e-posta toplar. Gönderilen verilerinizi nasıl koruduğumuz ve yönettiğimize dair tüm hikaye için gizlilik politikamıza göz atın!