Anasayfa En Çok Okunan Haberler Hakkı Gürsöz: ‘Reçetesiz ilaç sayısı artacak’

Hakkı Gürsöz: ‘Reçetesiz ilaç sayısı artacak’

Yazar: Ecza Gündem

Renkli reçeteler elektronik ortama taşınıyor

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, reçetesiz satılan ilaçların artırılması için kapsamlı bir çalışma yürütüldüğünü, mevcut ilaçların yüzde 15’inin reçetesiz satışına izin verilebileceğini açıkladı. Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya’nın sorularını yanıtlayan Gürsöz, uyuşturucu ve psikotrop maddelerin bulunduğu ilaçlar ile kan ürünlerinin yazıldığı renkli reçetelerin elektronik ortama taşınacağını, kırmızı ve yeşil reçeteler için pilot uygulamanın başladığını da açıkladı.

Reçetesiz satılabilen ilaç sayısı artacak

Dr. Hakkı Gürsöz, uzun süredir tartışılan reçetesiz ilaç sayısının artırılması ve eczacılar tarafından serbestçe satılabilmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı. Mevcut satıştaki ilaçların yüzde 15’inin reçetesiz satışına imkan verilmesinin planlandığını vurgulayan Gürsöz, mevcut bir soruna çözüm bulmanın ana hedef olduğunu kaydetti.

Dr. Hakkı Gürsöz, “Reçetesiz satış yapmanın cezası var. Biz ‘reçetesiz ilaç sattın’ diye eczacıya yüklenirsek o da der ki, ‘Ağrı kesiciyi de mi reçeteyle satayım”. Ondan sonra sorunlar başlar. Bir insan çocuğu için ateş düşürücü şurup istediğinde, reçete istenirse büyük sorunlara yol açılabilir” dedi.

Hastanelerde ve piyasada döngüsü olan (aktif) 7 bin 939 ilaç olduğunu kaydeden Dr. Hakkı Gürsöz, bunlardan sadece 87 adetinin reçetesiz satılabildiğini vurguladı. Teknik bir çalışma başlattıklarını kaydeden Gürsöz şunları kaydetti: “Reçetesiz ilaç konusunu firmalar, akademisyenler ve işin uzmanlarıyla görüşüyoruz. Risk-yarar analizi yapıyoruz. Riskin düşük olduğu, güvenli kullanılabilecek ilaçlar olabilir (bunları belirliyoruz).

Örneğin, bir ilacın 100 miligramını doktorun yazması gerekir ama 20 miligramı reçetesiz de alınabilir. Bu bir sınıflama çalışması. 13 bin ilacı çalışıyoruz ve sınıflamasını yapıyoruz. Bunların içinden reçetesiz de satılabilen kategorisine alınabilecek olanı bilimsel kurulumuz çalışıyor. Bir ilacın değişik formları var. Bazı ilaçları (ve bazı formları) reçetesiz yapabiliriz diye düşünüyoruz. Böylece hekimin ve eczacının üzerindeki stresi de azaltmış oluruz. Rakam vermek çok zor ama 8 bin ilacın yüzde 10-15’ini reçetesiz satılabilir hale getirmek istiyoruz.”

Eczacının sorumluluğu artacak ama yine tedavi doktora aittir

Gürsöz tedavi hakkının hekimde olduğunu tekrarlayarak, reçetesiz ilaçta eczacının sorumluluğunun artırılacağı yeni bir rol tanımlamasına gidileceğini kaydetti. Gürsöz, “Burada (reçetesiz ilaç satışında) sorumluluk eczacının olur. Eczacının danışmanlığında satılacak. İyi bir sınıflamayla bu ayrımı yaparsak güzel bir sonuç alacağız. Aralık ayında sektörün de katılacağı bir çalıştay yapacağız. 2017 yılının ilk çeyreğinde bu çalışmamızı Bakan beye sunmuş olacağız. Bizim için en temel unsur güvenlik. Risk-yarar ve güven analizi yapacağız. Reçetesiz kullanımları güvenli olanları belirleyeceğiz.

Kaynak: Medikal Akademi

 

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın