Anasayfa En Çok Okunan Haberler Genç yazarlarımızdan Ebubekir Sıddık poster çalışmasıyla Geleceğin E Hali’nde 2. oldu

Genç yazarlarımızdan Ebubekir Sıddık poster çalışmasıyla Geleceğin E Hali’nde 2. oldu

Yazar: Ecza Gündem

Poster çalışmalarının metin hali:

Nonsteroidal Antiinflamatuvar İlaçların Akılcı Kullanımında Eczacının Rolü

1.Akılcı İlaç Kullanımı Tanımı

Akılcı ilaç kullanımı, bir hastalığın önlenmesi, kontrol altına alınması veya tedavi edilmesi için doğru ilacın, gereken anda, gerektiği miktarda, gerekli aralıklarla, gerekli süre ve uygun fiyatla kullanılmasıdır.(1)

2.Akılcı İlaç Kullanımında Eczacının Rolü

Eczacı, ilaçlar konusunda özel bir eğitim almış, ilacı hazırlamasını bilen ve ilacı veren kişidir.  Eczacının hastaya aşağıdaki bilgileri tam olarak anlatması, ilacın akılcı kullanımı için zorunluluktur:

  • İlaç nasıl alınmalı?
  • İlaç ne zaman alınmalı?
  • Tedavi ne kadar devam etmeli?
  • İlaç nasıl saklanmalı?
  • Kalan ilaçlar ne yapılmalı?
  • Tedavi sürecinde yaşanacak olağan dışı durumlarda ne yapılmalı?

Eczacı, hastanın anlatılan her şeyi anladığından emin olmalı, hastanın varsa sorularına yanıt vermelidir.(2)

Ebubekir Sıddık, Muhammet Emin Yurtçu

Muhammet Emin Yurtçu(solda), Ebubekir Sıddık (sağda)

 

 

 

 

 

 

3.NSAİİ’ler ve Akılcı Kullanımları

NSAİİ’ler ağrıyı ve inflamasyonu azaltmak ve fonksiyonları restore etmek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Ağrı ve inflamasyonun olduğu yerdeki akut ve kronik durumun tedavisinde endikedir. (3)

NSAİİ’ler dünyada antibiyotiklerden sonra sık reçetelenen ilaçlardandır. Türkiye’de 2007 yılında yaklaşık 130 milyon kutu NSAİİ kullanılmıştır. Kullanımda eşlik eden ağrılı ve inflamatuvar romatolojik durumlar ile birlikte yaşla paralel olarak artış görülmektedir. Altmış beş yaş üzerinde NSAİİ haftalık kullanım sıklığının %70’lere ulaştığı tahmin edilmektedir. (4)

Nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlar  sık tüketilen ilaçlardandır ve hastalar bu ilaçları reçetesiz olarak sık tüketme eğilimindedir. Hastaların bu ilaçları doktor onayı olmadan reçetesiz tüketmeleri,bu ilaçların yan etkilere maruziyetine neden olmaktadır. Burda görev eczacıya düşmektedir.Hastaya danışmanlık yapmalı,sorular sormalıdır.Bu gibi durumlar NSAİİ’lerin akılcı kullanım ilkelerinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.Gerektiğinde doktora geri bildirim yapmalıdır.

4.Proje İçeriği Tanımlanması

Aspirin, Parasetamol, Diklofenak, Diflunisal, Etodolak, İbuprofen, İndometazin, Ketoprofen, Naproksen, Sulindak,   Flurbiprofen, Oksaprozin, Mefenamik Asit, Piroksikam, Meloksikam, Selekoksib etken maddelerinin akılcı kullanımı, çalışmamızda incelemeye alınmıştır. Bu projenin amacı, NSAİİ’nin akılcı kullanılmasında eczacının rolünü incelemektir.

 

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın