Anasayfa Eczane Haberleri Ekşi Mayalı Limonata

Yeni trend ekşi maya, sıkça gündeme geliyor. Özellikle veganlar yoğurt yemedikleri için faydalı bakterileri almak için farklı gıdalardan tüketiyorlar ve onlardan en yaygını sirkesiz olarak sadece tuzla yapılmış turşular ile diğer tüm fermentasyon ürünleri. Sizler için bir probiyotik deposu içecek tarifi hazırladık. 1700’lü yıllarda zeytin yağı için “Tanrıların İçeceği” tanımını yaparlarmış, hatta bazı bölgelerde vaftiz ayinlerinde zeytin yağı kullanılırmış. 2000’li yıllarda tanrıların bir içeceği olsaydı, muhtemelen birazdan tarifini vereceğimiz mayalı limonata olurdu. Çünkü birlikte yaşadığımız milyarlarca bakteri arasındaki denge bizim ne kadar sağlıklı bir hayat süreceğimizi belirlerken; probiyotikler bu dengenin bizim lehimize korunması için elimizdeki en güçlü silah. Probiyotiklerin faydalı olduğu kanıtlanan hastalıkları sıralayacak olursak liste bir hayli uzun: gıda alerjisi, kanser, atopik dermatit, iritabl bağırsak sendromu, depresyon, diyare, inflamasyon…

“Probiyotikler fazladan bir koruma tabakası gibidirler, bağırsaklarımızda yaşayan bu canlılar bizleri patojenlerden koruyan askerlerimizdir.”
Dr. Marry Ellen Sanders

 

Gerekli Malzemeler:
* 6-7 Limon (Bu miktarın kritik bir önemi yok damak tadınıza göre değiştirebilirsiniz, konsantre hazırlayıp, içerken suyla seyreltebilirsiniz)
* 5 Kaşık Bal veya 25 küp şeker
* 1 paket probiyotik saşe (mutlaka eczanelerden alın)
* 1 Cam kavanoz (plastik kaplarda asla fermentasyon yapmayın)
* Alüminyum folyo

Ortamdaki suyun, şekerin ve doğru sıcaklığın varlığıyla limonataya eklediğiniz probiyotik mikroorganizmaları çoğalacak ve şekeri tüketeceklerdir. Ekşime veya fermentasyon olarak adlandırılan bu süreç içerdeki besin tamamen tükenene dek devam edecektir. Fakat biz bu süreci sonuna kadar götürmeyecek ve 5-6 gün sonrasında durduracağız. İlk hazırladığınızda aşırı şekerli bir tadı olan limonatanın, günler geçtikçe şeker oranı azalacak, asitlik düzeyi ve mikroorganizma sayısı artacaktır. Bir kaç gün sonra tadına bakarak, eğer daha az şekerli olmasını istiyorsanız bekletmeye devam edebilir veya doğru tada ulaştığını düşünüyorsanız limonatayı buzdolabına alarak fermentasyonu durdurabilirsiniz. Böylece artık fermentasyon çok yavaşlayacak ve limonatanın tadı bir süre değişmeden kalacaktır. Tavsiyemiz buzdolabına aldıktan sonra 2 gün içerisinde tüketmeniz, daha fazla bekletirseniz tadı sertleşecektir.

Afiyet olsun!

Mikro organizmalar, mikrobiyota ve probiyotiklerle ilgili daha fazla bilgi almak için Ecz. Özge Şenkon Yüksel’ın “Depresyondan Kansere, Yüzlerce Rahatsızlığın Kaynağı, 2. Beynimiz ve Mikrobiota” yazısını okuyabilir veya spor yapıyorsanız sporcularda mikrobiyotanın önemiyle ilgili eczacı ve aynı zamanda sporcu olan Dilge Koçak’ın “Araştırmalar atletlerdeki farkı ortaya koydu: Sporda başarının sırrı mikrobiyota” adlı yazısını okuyabilirsiniz.

Get more stuff like this

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.

Related Posts

Bir yorum bırakın

Bu site dolaşımınızı kolaylaştıracak çerezler içermektedir. Sizin bunu kabul ettiğinizi varsaysak da yine de sizden onay almak isteriz. Kabul ediyorum Devamını oku...

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın

MEDİKAL İÇERİKLER İÇİN HEMEN
ABONE OLUN

Siteye abone olunca en son haberlerden anında bilginiz olacak ve size özel medikal içerikleri görmeye/okumaya başlayacaksınız.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Üzgünüz birşeyler hatalı

Bu form, sizi proje güncellemeleri nden haberdar etmek ve sizi bülten listemize ekleyebilmemiz için ad ve e-posta toplar. Gönderilen verilerinizi nasıl koruduğumuz ve yönettiğimize dair tüm hikaye için gizlilik politikamıza göz atın!