Anasayfa Eczane Haberleri Eczacılık fakültesine yeni giriş yapmış öğrencilere abla nasihatı

Eczacılık fakültesine yeni giriş yapmış öğrencilere abla nasihatı

Yazar: Ecz. Aslıhan Yılmaz

Merhaba eczacı arkadaşlarım!

Umarım hepiniz okullarınızı ve fakültelerinizi sevmişsinizdir. Hatta ayağınızın tozuyla eczacılık kulübünüze üye olmuşsunuzdur ki bu sizin okuldaki hayatınızın eğlenceli geçmesini kendinizin de gelişmesini sağlar 🙂

Ders çalışma

“Amaan ilk sene rahat geçsin ne okulu ne kulübü…” de demeyin lütfen.

Mesela, ortalamanı yüksek tutmak istiyorsan; ilk seneyi önemsemelisin!!!

“Sonra toparlar, ortalamamı yükseltirim.”  deme, çünkü bundan sonra ortalaman  ne kadar yüksek olsa da ilk senenin düşüklüğü genel ortalamana çok hoş (!) yansıyor benden söylemesi.

Düzenlenen kongreleri de kaçırma. Sonuçta her şeyi okuyup öğrenemeyiz değil mi ☺ Kongrelerden çok şey öğreniliyor. Kapanış partilerinin ne kadar eğlenceli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim :))

İlk sene hiç birimiz pek bir şey bilmiyorduk mesleğimizle alakalı yalnız değilsin. Evet eczane açabiliriz, hastane eczanesinde çalışabiliriz ya da firmada çalışabiliriz. Sence bu kadar mı?? Değilmiş ☺

Eczacı Tabela

Çalışma alanlarımız;

 • Eczane eczacılığı
 • Hastane eczacılığı
 • Endüstri eczacılığı (AR-GE, üretim, kalite kontrol,  satış-pazarlama, ruhsatlandırma, farmakovijilans,  klinik araştırmalar, epidemiyoloji ve farmakoepidemioloji)
 • Ecza  depoları
 • Kozmetik sanayi
 • Adli tıp kurumu
 • Sosyal güvenlik kurumu (SGK)
 • Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK)

Neden bunları yazdım. Çünkü eczacılık fakültesine 2013 tarihi ve sonrasında giren öğrenciler eczane açmak isterlerse nüfus kriterine takılacaklar. Herkes istediği yerde eczanesini açamayacak.

75 milyon nüfusa sahip bir ülkeyiz.

Mevcut eczane sayımız 24.406 ‘dir.

3500 kişiye bir eczane hizmet verecek  şekilde  yapılan düzenlemeyle  istediğimiz yerde eczane açmamız zorlaştı. Ama bu kesinlikle kötü bir düzenleme değil.  Şöyle düşün; ASM (Aile Sağlığı Merkezi; eski adıyla sağlık ocağı) çevresinde 3 eczane var. Oranın talebini karşılar o 3 eczane. Eğer nüfusa göre eczane açılması kuralı olmasaydı sen oraya eczane açacaktın ve rekabete girmiş olacaktın ki farkındasın riskli 😉

Bu düzenlemeyle aslında bir nevi fizibilite çalışması yapılmış oluyor. Yönetmelik sana diyor ki ‘Orada eczane açma! Sana ihtiyaç yok. Gel bu mahallede aç, bak burada talep çok.’

Peki 2021 senesinde eczane açacağın zaman ya yeteri kadar eczane varsa o zaman ne olacak?

İşte bunlar düşünülerek yeni çalışma alanları yaratıldı bizlere;

 • İkinci eczacı olabiliyoruz (Gerçi henüz hayata geçemedi karşı davalar açılıyor).

(Üç milyon Türk Lirası ve üzerinde ciro yapan serbest eczanelere  ikinci eczacı çalıştırma zorunluluğu getirildi ve yasa diyor ki 2.  eczacına 3 asgari ücretten az bir meblağ veremezsin.)

 • 3 sene eğitim alıp bir dalda uzman olabiliyoruz.

Eczacılıkta uzmanlık (EUS) sınavına girip klinik eczacilık veya fitofarmasi alanında eğitim alabiliyoruz -ki daha farklı uzmanlık dallarının da ekleneceğini düşünüyorum-.

Ne kadar bereketli bir meslek, çalışma alanları say say bitmiyor değil mi ☺

Bu arada 2016 yılı itibariyle 34 eczacılık fakültesi var ve 5 sene sonra yaklaşık 2.275 öğrenciyle birlikte mezun olacaksın. ☺

Fark ettin değil mi!!

Hiç birimiz işsiz kalmayacağız. Nüfusa takılsak, eczane açamasak da bir sürü çalışma alanımız var.

Mesela;

 • Hastanelerde talep çok arkadaşlar. Sadece hastane eczanesi gelmesin aklınıza. Eğer hastane eczacısı olursanız parenteral nütrisyon ünitesinde ya da kemoterapi ünitesinde de eczacıya ihtiyaç var.

-Parenteral nütrisyon ekibi 1 eczacı, 1 diyetisyen ve 1 tane de hemşireden oluşur. Her sabah hastalarını vizite giderler. Hastaların durumlarına bakarlar ve hastanın durumuna göre besin desteklerini hazırlarlar. Bu arada onkoloji hastası bebekler ya da beslenemeyen yaşlı hasta grupları parenteral nütrisyon ünitesinden destek alır.

-Kemoterapi ünitesinde yatan hastaların ya da günübirlik yatış yapan hastaların ilaçları eczacı sorumluluğunda hazırlanıyor. Eğer hastanede staj yaparsan aklına bol bol teknoloji dersin gelecek. 🙂

 • Aynı şekilde ilaç firmaları da ilgili pozisyonlarında eczacı çalıştırmak istiyor.

Yaniiii altın bilezik sağlam 😉

He bu arada geçenlerde Dünya Eczacılık Günü’nü kutladık haberin vardır. 25 Eylül Dünya Eczacılık günüdür. Tüm eczacıların günü…

Bir de 14 Mayıs vardır ki bizim ülkemizde Eczacılık Günü olarak kutlanır. Çünkü bu tarih 1839 yılında Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’ de ilk eczacı sınıfının açıldığı tarihtir.

(Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane o kadar çok yer değiştirmiş ki bir ara fen daha sonra tıp fakültesine bağlanmış. Tıp fakültesine bağlanınca ‘Eczacılık Okulu’ olmuş adı. Daha sonra eczacılık okulu değil de fakültesi olsun demişler ve bugünkü İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi kurulmuş.)

Biz de her sene bayram coşkusuyla günümüzü kutluyoruz ve bu sene seni de bekliyoruuuuuz !!! 🙂

 

Ecz. Aslıhan Yılmaz

Related Posts

42 yorum

ygs mağduru 17 Haziran 2017 - 7:08 pm

acaba eğitim sırasında kadavra görecek miyiz veya kurbağa öldürüp incelememizi isteyecekler mi dsjdkkj

ECZACI KIZ 19 Ağustos 2017 - 12:26 pm

İstemiyorlar yok böyle şeyler rahat olabilirsin :))))

Fatma şahin 29 Ağustos 2017 - 1:52 pm

Merhaba ! Ben de bir şey sormak istiyorum bu sene inşallah Ankara üniversitesi eczacilik fakültesine başlayacağim . Staj yapacağimiz yeri okul mu belirliyor ?

Ecz. Aslıhan Yılmaz
Aslıhan Yılmaz 30 Ağustos 2017 - 12:21 pm

Merhaba, bildiğim kadarıyla staj yerlerimizi kendimiz belirliyoruz; fakat okulunuz bu konuyla alakalı farklı bir düzenlemeye sahip mi bilemiyorum.

Fatma şahin 30 Ağustos 2017 - 10:17 pm

Tamam. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Fatma şahin 29 Ağustos 2017 - 1:54 pm

Merhaba ! Ben de bu sene inşallah Ankara üniversitesi eczacilik fakültesine başlayacağim .merak ettiğim bir şey var staj yapacağimiz yeri okul mu belirliyor ?

gülşah 8 Eylül 2017 - 11:34 am

Merhaba. Bu söyledikleriniz 2 yıllık mezun içinde ne kadar geçerli? seneye girmeyi düşünüyorum özel üniversiteye.. Aslında devlette okumak istiyorum ama gündüzde çalıştıgım için özel i.ö secmeyi düşünüyorum.. yardımcı olursanız cok sevinirim..

Ecz. Aslıhan Yılmaz
Aslıhan Yılmaz 20 Ocak 2018 - 12:42 pm

Vakıf veya devlet üniversitesi farketmeksizin eczacılık fakültesi eğitimi 5 yıldır. 2 senelik fakülte veya ikinci öğretim gibi bir durum yoktur.

Deniz 21 Eylül 2017 - 9:49 pm

Eczacılık yanında açıktan işletme okumanın bir faydası olur mu? Değer mi?

Ecz. Aslıhan Yılmaz
Aslıhan Yılmaz 20 Ocak 2018 - 12:37 pm

Fakülte içinde gerçek bir eczane. Öğrencilerin orada doldurması gereken staj süresi olduğu için ismi uygulama eczanesi. Dışarıdaki eczanelerden bir farkı yok. En azından bizimkisi öyleydi.

Ecz. Aslıhan Yılmaz
Aslıhan Yılmaz 20 Ocak 2018 - 12:41 pm

Kendini geliştirmen için çok güzel bir fırsat. Başlayıp eczacılık eğitimimden dolayı bitiremediğim bir fakülte olduğu için bu konuda yorum yapmam pek uygun değil 🙂

Barış inceoğlu 20 Eylül 2018 - 11:49 am

Lütfen en son yoruma bakar mısınız ? Ben birkaç soru sordumda

Başak 16 Ekim 2017 - 10:14 pm

Merhaba. Ben de Çukurova eczacılıkta okuyorum. Üniversitenin uygulama eczanesinde staj nasıl oluyor ? Anlatabilir misiniz…

Ecz. Aslıhan Yılmaz
Aslıhan Yılmaz 20 Ocak 2018 - 12:39 pm

Fakülte içinde gerçek bir eczane. Öğrencilerin orada doldurması gereken staj süresi olduğu için ismi uygulama eczanesi. Dışarıdaki eczanelerden bir farkı yok. En azından bizimkisi öyleydi.

Poyraz 4 Kasım 2017 - 9:29 pm

Ben şuan eczacılık okuyorum 5 yıl sonra bir önemi kalmayacakmış boşuna geldin diyenler var kendi yerini bile açamayacaksın diyorlar seçtigime pişman ettiler bana daha iyi bir bilgi verirmisiniz

Ecz. Aslıhan Yılmaz
Aslıhan Yılmaz 20 Ocak 2018 - 12:35 pm

Eczacılık mesleğini olduğundan daha iyi yerlere getirmek için çalışan binlerce eczacı var. Olumsuz bakmamanı, buna odaklanıp anı kaçırmamanı tavsiye ederim. Sonuçta yarının ne getireceğini bilemeyiz.

Yasemin 28 Aralık 2017 - 9:25 pm

4. Sınıf öğrencisi olarak çok iyimser bir yazı olduğunu düşünüyorum. Umarım ben kötümser bakıyorumdur 🙂

Emre 17 Ocak 2018 - 10:38 pm

Birçok sorum var ve ileride eczacılık düşünüyorum 11. Sı ıf öğrencisiyim . Bu sorularımı cevaplayıp sağlıklı bir karar vermek için sorularımı başka nerden size yöneltebilirim. Burada yönlendirirsem cidden soru sorma ve cevap alma işlemimiz çok uzun sürer

Emre 17 Ocak 2018 - 10:43 pm

https://www.instagram.com/emreglk7/ bana ulaşmak için burayı tercih ederseniz sevinirim yada emregulek77@gmail.com

3.sınıf eczacılik ogrencisi 19 Ocak 2018 - 9:49 pm

Bi sorum olacak. Ortalamanın kaç ile kaç arasında olması lazım acaba. Çalışma alanlarında ne derece ve nasıl önemli

Ecz. Aslıhan Yılmaz
Aslıhan Yılmaz 20 Ocak 2018 - 12:30 pm

Akademik hayatta ortalamanın etkisi yadsınamaz bir gerçek; özel sektöre baktığımızda ise akademik ortalama iş bulmada fark yaratabilir. Sektöre girdikten sonra pek bir önemi kalmıyor ama 🙂 Ortalaması istediğimiz aralıkta diye bir şey hiç duymadım ama kendi fikrim 3’e yakın olsa çok şahane olur.

Büşra Gül 25 Ocak 2018 - 12:37 am

Eczacılığın yanında işletme, kamu yönetimi gibi şeyler okumak bize ilerde eczanede çalışmanın dışında başka işler de kazandırabilir mi? İlaç şirketleri, fabrikalar, hastahanede bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim

özlem 1 Şubat 2018 - 12:59 pm

MERHABA sana yeni okuyan bir arkadaşımız olduğun için sorum olacak,yeni eczacılık fakültesine girecek arkadaşlar mezun olduktan sonra 3500 kişiye bir eczane kanununa takılıp yeni eczane açamıyorlar.Peki bu arkadaşlar devren eczane açabiliyorlar mı? Yoksa bu hakları da yok mu ?

Gamze Kılıç 4 Mart 2018 - 2:41 pm

Merhaba bi sorum olucak ben sağlık lisesi 12.sınıfım staj görüyorum şuan bu sene sınava giricem 2 senelik eczane hizmetlerine geçip sonra 4 seneliğe yükseltebilirmiyim? Bunu yaptıktan sonra normal bir eczacı olup eczane açma hakkına sahip olabilir miyim ?

MAMUDO 15 Mart 2018 - 3:54 pm

Ezcacılık yazcagına tıp yaz daha amntılı ezcalık bos bolum.

MAMUDO 15 Mart 2018 - 3:53 pm

Ezacalık bolümü Puanın yuksek olmasına karsın boş bir bolüm Benim komusumun kızı ezcalık bitireli 2yıl oldu halen atanamıyor iş bulamıyor .Ezcacılık dükkan acacaktı ama artık heryerde pire gibi ezcalar var sokak bası ezcacı diye ondanda vazgecti …

Y. AKTAŞ 17 Eylül 2018 - 2:19 pm

HANGİ İL ???

Sinan 24 Mart 2018 - 6:56 pm

Merhabalar ben ukrayna da Karazin üniversitesinde şuan dil eğitimi almaktayım bir sonraki yıl ezacilik fakültesini okumayı düşünüyorum fakat 5. Yıllık uzun bir süre sonrasında tekrar boşta kalmaktan korkuyorum paramedik mezunuyum bu arada o yüzden korkuyorum şuan ingilizce eğitimimi tamamlamak üzereyim lütfen bana yardımcı ola bilirmisiniz 5. Yıl sonra bitirdikten sonra nerelerde çalışa bilirim ve siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız daha doğrusu hangi bölümü tercih ederdiniz ileriye yönelik bakarsanız devletin gidişatına yönelik? Tıp okuya bilirim ama zor

Vahide 11 Nisan 2018 - 10:14 pm

Merhaba ben seneye sınava giricem öğrendiğime göre bir yıl dil zorunlu olduğu için eczacılık 6 yıla çıktı diye öğrendim doğru mu

zynp 4 Mayıs 2018 - 11:40 am

eczacılık İngilizce bölümünü seçmediğin takdirde böyle bi zorunluluğun yok tabi ki de. İngilizcem iiyi ben hazırlığı atlarım dersen yine 5 yıl diye düşünebilirsin hatta.

sevda çelik 24 Mayıs 2018 - 1:26 pm

peki yazının başındaki fotoğrafta kafanıza bone takıp altından saçlarınızı sallandırmanızın anlamı ne??
bone koruyucu bir ekipman, süs unsuru değil. kontaminasyonu önlemek için saçın tamamını kapatmalı. abla tavsiyesi verecek kadar olgun hissediyorsanız kendinizi önce kişisel imajınızın olgun olması lazım.

Zeynep 18 Haziran 2018 - 6:49 pm

Yazınız için çok teşekkür ederim. Hem de AÜ Eczacılık Fakültesinde 2. Sınıfa geçecekken okulu dondurmayı düşündüğüm şu sıralar bana çok iyi geldi bu yazı. Maalesef bölümümüz yeteri kadar ilgi görmüyor ve önemsenmiyor. İlgisizliğimin bu yüzden olduğunu düşünüyorum. Umarım bu durumu hemen atlatırım. Yine çok teşekkürler.

sena 5 Temmuz 2018 - 10:32 pm

2019da sınava giricem ve eczacılık istiyorum gerçekten istememin sebebi ise parası olmayan yaşlılara veya evsizlere yardım etmek ama söyle de mesele var önü kapanıyo diyorlar sizde heryere girersiniz demiştiniz ama ben sadece eczacılık istiyorum gerçekten önü kapandı mı

Nazlı Gümüş 24 Temmuz 2018 - 4:55 pm

Merhaba;
Ben de eczacılık bölümünü okumak istiyorum. Mezun olduktan sonraki hayalimde ilaç üretiminde çalışmak. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim? Ve sizce bunu yapmak mantıklı mıdır yoksa başka bir iş koluna mı yönelmeliyim? Bu konularda pek bir fikrim yok. Yardımcı olursanız çok sevinirim :))

zülal 26 Ağustos 2018 - 8:20 pm

Merhaba bende senin gibi eczacılık okuyup sonrasında endüstri eczacılığına geçmei düşünüyorum ve bir kaç makale okudum ilaç üretimi de bu bölüme giriyor şuan ülkemize çoğu ilaç dış ülkelerden geliyor ve büyük firmalar da dahi 4-5 eczacı tek yer alıyor ancak şu dükkan kanunundan sonra büyük ihtimalle ilgi artacaktır her neyse öncellikle ingilizce bilmek önemliymiş ve sen sadece ilaç üretimi değil kozmetik hıda ve boya gibi bir çok alana yönelebilirsin

ahmet 28 Temmuz 2018 - 2:02 pm

merhaba ben sunu sormak istiyorm simdi istediginiz meslek vs diyo ya herkes. simdi ben eczacılık düşünüyorm da eczacılık neden istenir ki nasil ozellikler gerektirir okurken zorluklari nedir yani tıp i kan vs gormek istemediğim icin dis de keza oyle biraz arka planda benim icin . eczacilik okurken bnm gibi biri bu tür zorluklarla karsilasabilirmi kesip bicme olaylari var mi? ve eczaciligi bi insan neden istemeli? bi insana hangi ozelligi uygun bu meslegin. evet is imkani gayet iyi . kisacasi hangi kişisel ozellikler gerektirir bu meslek ?)) simdiden tessekurler

Emiy 6 Eylül 2018 - 10:41 pm

Merhabalar
Yazınız icin öncelikle teşekkür ederim. Önümüzü görmeye çalıştığımız su dönemde aydınlatıcı bir icerik.
Endustri eczaciligi düşünen biri icin 2. Ve 3. Bir dil tavsiyeniz olsaydi hangileri olurdu? (Ingilizce hariç)

Barış inceoğlu 19 Eylül 2018 - 10:18 pm

Merhabalar,Hemşirelik okuyorum şuan.mezun olunca hazırlanıp eczacilik hedefliyorum.okulda ortalamamin yüksek olacaģina inaniyorum.lakin ailemin maddi durumu kötü olduğu için hem hemşirelikte çalışıp hem eczacılık okumak istiyorum devam zorunluluğu olmayan bir fakülte var mı türkiyede makul miktarda ücretli özel üniversitede olur yada başka bir yolu var mı hayalim eczane sahibi bir eczacı olmak.yardimci olursaniz sevinirim.

Elifnur 3 Ekim 2018 - 10:47 pm

Hemşireler devlet hastanelerinde doktora yakın maaş alıyolar. Özel hastanedekiler de gününü gün ediyor sadece eğlenceyle geçiriyolar günlerini bence hemşirelik rahat ve güzel bi meslek.

Alem 29 Eylül 2018 - 3:42 am

Eczacilik öldu diyen arkadaslarim var 15-20 bin tl net kazaniyorlar..
Bu ne iş yaa

Mehmet Karaman 5 Mart 2019 - 1:21 pm

Ben anadolu üniversite eczacılık bölümündeyim 2.sınıfım ben şuan çok kararsızım sınava girip tekrardan tıp diş için hazırlanmayı düşünüyorum şuan türkiyede eczane fazlalığı tüm illerde (güneydoğuda bile) artık hersene 2450 mezun verecek ve klinik eczacılık uzmanlık gibi alanlarda kapanacaz bizde kalacağız şirketlere şirketlerde eczacıyı sevmez çünkü adamlar 3-3,5bin₺ ye kimyager çalıştırıyor bu mesleğin önü kapandı 2016girişliler ve sonrasının durumu vahim.

TUĞBA 15 Ocak 2020 - 9:28 pm

Merhaba. Bir düzeltme yapmak istiyorum: Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin bulunduğu binadır.

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın