Anasayfa Kose Yazilari Eczacılığın sembollerinin kökenini biliyor musunuz?

Eczacılığın sembollerinin kökenini biliyor musunuz?

Yazar: Editör 1

Tüm dünyada “eczacılık” için yaygın olarak kullanılan 2 logo bulunmaktadır. Bunlardan biri “Bowl of Hygeia” yani Hygeia Kasesi. Yunan mitolojisinden gelen bu kase Wikipedia’da şöyle tanımlanmakta:

“Hygeia Kasesi eczacılığın sembollerinden biridir. Hygeia, Yunan mitolojisinde hijyen tanrıçasıdır ve Asclepius’un kızıdır. Asclepius’un sembolü de çevresine yılan dolanmış bir asa’dır. Bu sembolle bağlantılı olarak kızı Hygiena’nın sembolü de, sapına yılan dolanmış kadehtir.”

HYGEIA

Sağlıkla bağlantılı olarak kullanılan yılan sembolü yani Asclepius’un Asası hakkında wikipedia’da yazanlar:

“Yılan sembolünün önemine dair farklı yorumlar yer almaktadır; bazen yılanın deri değiştirip kendini yenilemesinden ötürü gençleşmeyi sembolize ettiği söylenirken, bazen de yılanın; hekimlerin çalışmalarının yaşam ve ölüm arasındaki doğal ikilemini ifade ettiği yorumlanır. Ayrıca yılan sembolünün taşıdığı zıtlık ve ikilem, ilaçların hem zararlı hem de yararlı olabileceğini ifade etmektedir. Çünkü pharmakon terimi, Antik Yunan’da “ilaç”, “tıp” ve “zehir” anlamlarına gelmektedir. 

Yılanlardan ilaç yapılmaya çalışılmıştır, en azından zehirlerinin kana karıştığında öldürücü olabileceği bilinmekteydi. Yılan zehirinin bazı vakalarda reçete edildiği de kayıtlarda yer almaktadır.”

Asclepius

Asclepius

Kaseyi temsil eden kadeh Hygeia tasvirlerinde görünmektedir. Muhtemelen daha sonra estetik sebeplerden ötürü kase yerine kadeh kullanıldı. Çünkü kasenin çevresine dolanmış bir yılan çok anlaşılır olmayacaktı. Bazıları da, bu kadehin iksirleri temsilen kullanıldığını söylemekte.

Get more stuff like this

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.

Related Posts

Bir yorum bırakın

Bu site dolaşımınızı kolaylaştıracak çerezler içermektedir. Sizin bunu kabul ettiğinizi varsaysak da yine de sizden onay almak isteriz. Kabul ediyorum Devamını oku...

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın

MEDİKAL İÇERİKLER İÇİN HEMEN
ABONE OLUN

Siteye abone olunca en son haberlerden anında bilginiz olacak ve size özel medikal içerikleri görmeye/okumaya başlayacaksınız.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Üzgünüz birşeyler hatalı

Bu form, sizi proje güncellemeleri nden haberdar etmek ve sizi bülten listemize ekleyebilmemiz için ad ve e-posta toplar. Gönderilen verilerinizi nasıl koruduğumuz ve yönettiğimize dair tüm hikaye için gizlilik politikamıza göz atın!