Anasayfa Haber Eczacılara stok affı müjdesi

Eczacılara stok affı müjdesi

Yazar: Ecza Gündem

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi”ni görüşmek üzere AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Maliye Bakanı Ağbal komisyona, teklifin kapsamı hakkında bilgi aktardı.

Ağbal, teklife ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: “Maliyede gelir, kurumlar, katma değer vergisi için temelde beklediğimiz sayı 4,5-5 milyon aralığında bir mükellef. Trafik para cezaları için mevcut teklifte yok ama onu da kapsama dahil etmek noktasında öneri sunacağız. Bunda 4 milyon 255 bin mükellef var. Yapılandırılan alacak tutarı yaklaşık 6 milyar lira tutarında. Vergi alacakları için bu kanun kapsamında yeniden yapılandırmaya sokacağımız vergi alacağı aslı tutarı 90 milyar lira. Sosyal güvenlik primi için 67 milyar lira. Gümrük vergisinde ise 325 milyon lira vergi aslı, 935 milyon lira ise gümrük para cezası yapılandırmaya sokuluyor.”
Trafik cezaları da dahil
Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Trafik para cezalarının teklif kapsamına alınmasını öneriyoruz.askerlik para cezası, Karayolu Taşıma Kanunu idari para cezası, nüfus para cezası, seçim para cezası, karayolu geçiş ücreti idari para cezası uygun görülürse önerge ile kanun kapsamına dahil edilebilir. Ayrıca vergi dairelerinin tahsil ettiği diğer amme alacakları dediğimiz alacakları da kapsama dahil etmek istiyoruz. Ama diğer amme alacaklarından bazılarını dışarıda tutuyoruz. Henüz vergi dairelerine intikal etmemiş Kredi Yurtlar Kurumunun öğrencilere vermiş olduğu kredi ve burslarla ilgili alacakların kapsama dahil edilmesiyle ilgili de önerimiz olacak.”
Yüzde 4 tutar
Ağbal, eczacılarla ilgili bir düzenlemenin de teklifin kapsamına alınabileceğini ifade ederek “Eczacılarımızın kayıtlarda olmadığı halde kayıtlarda gözüken tutarlarla ilgili bir sorunları var. Beyan edilecek tutarın, yüzde 4’ü oranında bir tutarın ödenmesi karşılığında eczacılarımızın geçmişten kalan bu sorunlarını çözeceğiz” diye konuştu.  

Kaynak: Milliyet

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın