Anasayfa Kose Yazilari Ecza camiasına sağlık dolu bir merhaba

Ecza camiasına sağlık dolu bir merhaba

Yazar: Oya Komar

Sektörünüzü kucaklayan bu yeni platformunuzun bu köşesinde yeri geldiğinde bilgimi, yeri geldiğinde düşüncelerimi paylaşmak üzere hazırım. Uzmanlığım renkler ve renk uyumu. Kısacık da olsa detaylandırmak istiyorum ki, ilerki tarihlerde bu köşeden hangi konulara dokunabileceğimize dair bir fikir vermiş olayım.

Renk seçimi genelde kolay karar verebildiğimiz bir konu değil. Nedeni ise soyut bir kavram olduğunu sanıyor olmamız. Her bütünlüğe, her rengin uyum göstermeyeceğinin tabii ki farkındayız. Renkleri tanımlamayı bilmediğimizde ise uyumlu rengi seçebilme olasılığımız sadece %12,5 cıvarında. Öncelikle renk tonlarını ayrıştırabilmeye dair paylaşımlarım olacak, doğru seçimleri yapabilmeyi kolaylaştırmak üzere.

Şimdilik önemle vurgulamak istediğim: renkler söz konusu olduğunda “bence” sözcüğünü devre dışı bırakmak gerekliliği ve “şu nedenle bu renk olmalı” diyebilmenin önemi..

1- Renk seçimlerimizin genetik kodumuzda yazılı olduğunu ve bunu ortaya çıkarttığımızda kendimize özel renk reçetemizin hizmete hazır olduğunu biliyor muydunuz?

Şimdiden bir fısıldayayım da sürpriz olmasın. Bu renk tonlarını kategorize edebildiğimizde 4 ana renk grubu karşımıza çıkıyor. Ve her birimiz pigmentlerimizin dağılımından edindiğimiz bir ipucu ile bu 4 ana renk grubunun birinde yer alıyoruz. Bu bilgi ne işe yarıyor? İletişimi kuvvetli, bütçesi etkin kullanılan bir giyimin yanısıra cildimizi sağlıklı, taze ve genç gösteren doğru renk tonlarında makyaj ve saç rengine. Etkileyici değil mi?
2- Aynı renk bilgisi ile mekanlarda uyumu yakalamak da söz konusu. Her mekan, bu 4 ana renk grubundan birinin çerçevesinden tonlarla ve doğru kombinasyonlarla oluşturulduğunda göze hitap edebiliyor. Üstüne bir tutam da, mekanın istediğimiz çağrışımına denk gelen titreşimde bir rengin doğru tonunu eklediğimizde varın sonuçları siz düşünün.

3- Renklerin sihirli gücüne dair söyleyeceklerim bitmedi. Az bir renk bilgisi ile cilt kusurlarını dahi az görünür kılmak mümkün. Lekeler, kırışıklıklar ve hatta rosacea! Ciltten bahsetmişken, renkli dermo-kozmetik ürünlere ve satışına dair sırlar da paylaşacağım.

4- Hayata bu dört renk profili şablonu ile bakmayı öğrendiğim ve dünyaya bakışımı artık renklerden bağımsız kurgulayamadığım için, davranış kalıplarını da bu doğrultuda gözlemleme şansım oldu. Kişilerin mizaçlarına dair de öngörülerde bulunabiliyorum. Yukarıdaki başlıklara dair vereceğim pratik ipuçları ve paylaşımlardan yer kalırsa bu teorilerimi de kısmen paylaşmak isterim. Neden derseniz, ilginçtir ama İbn-i Sina ve Hipokrat’ın teorilerini renklendiren cinsten teoriler de ondan.

5- Yine bu köşede, eczayı renklerle harmanlayabileceğimiz röportajlara yer vermek istiyorum. Sizle birlikte, benim de ilk kez duyuyor olacağım bazı renkli konulara temas edeceğiz. Hayatını farmakognozi ve araştırmalara ayırmış profesörümüzden röportaj randevumu şimdiden kaptım bile.

Takipte kalın, esenlikle kalın, renkli kalın!

Oya Komar
Renk Danışmanı ve Eğitmeni

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın