Anasayfa Eczane Haberleri Ecz. Semanur Yılmaz ile Özel Röportaj

Ecz. Semanur Yılmaz ile Özel Röportaj

Yazar: Tuna Yıldırım

Korona virüs pandemisinde gündeme gelen ve yıllar sonra da mutlaka hatırlanacak olan maske tartışması, başladığı andan itibaren uzmanların üzerinde bir türlü uzlaşamadığı bir seyir izledi. Öyle görünüyor ki bu uzlaşmasızlıktan en büyük zararı yine eczacılar gördü.

Uzun süren tartışmaların ardından sonunda maske satışı yasaklandı ve sadece devlet eliyle dağıtılacağı açıklandı. Fakat nereden dağıtılacaktı maskeler? Önce PTT, polis, ardından Vefa Grupları gibi devlete bağlı oluşumların adı geçti, fakat hiçbir çözüm hemen her mahalle ya da sokakta bir tane bulunan, uğraştıkları meslekle ilgili hem diploma hem de ilgili odadan ruhsatı bulunan eczaneler kadar örgütlü bir topluluğun yerini tutamazdı.

Nitekim sonunda aklın yoluna dönüldü ve maske dağıtımının eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildi.

Bu karar verilmeden önce, 2 Nisan 2020 tarihi akşam saatlerinde Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat uyguladıkları, fırsatçılık yaptıkları gerekçesiyle para cezası verilen firma ve eczanelerin bulunduğu bir listeyi basına iletti. Listede 60’tan fazla eczane ismi bulunuyordu.

Maske sorunu yavaş yavaş çözüm yoluna girdikçe unutulan bu liste ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Haksızlığa uğradığını, suçlandıkları konuda masum olduğunu savunan eczacılar itirazda bulunuyor, kendilerine yönelik verilen cezaların iptalini sağlamaya çalışıyorlar.

Ecz. Semanur Yılmaz Şahin de itiraz mekanizmasını kullandı ve sonuç aldı. Ecz. Şahin ile yaşadıklarını konuştuk.

 

Eczanenizin adını ceza kesilmiş işletmeler listesinde görünce ne hissettiniz, yapılan denetimin sonucunda böyle bir gelişme olacağını önceden tahmin etmiş miydiniz?

İsmimi listede bir arkadaşım görmüş, beni arayıp haber verdi. Tam manası ile şok oldum. Sosyal medyadaki yorumları gördüğümde ise çok üzüldüm. Çünkü onurum her şeyden kıymetli. Yapılan denetimin sonucunun böyle sonuçlanacağını asla düşünmedim, çünkü tespit tutanağımda da yazdığı gibi hiçbir usulsüz durum söz konusu değildi.

Size gönderilen yazıda sizin bazı belgeler sunduğunuz belirtiliyor. Nasıl bir çalışma yaptıktan sonra karar itiraz ettiniz, benzer durumda olan Eczacılara önerileriniz olacak mı?

Denetim sonucu imzaladığım tespit tutanağını ek belge olarak sundum ve Ticaret Müdürlüğü aracılığı ile Bakanlığa itiraz dilekçesi yazdım. Eczacı arkadaşlarıma önerim, gönderilen ceza tebligatı ile tespit tutanaklarının ve faturalarının uyuşup uyuşmadığını kontrol edip, itiraz etmeleri olacaktır.

Size gönderilen yazıyı sosyal medyadan paylaştınız ama medyada yeterince ilgi gördüğünü düşünüyor musunuz? Bu konuda eczacıların nasıl bir paylaşım içinde olması gerektiğini, meslek örgütlerinizin nasıl bir hassasiyet göstermesi gerektiğini düşünüyorsunuz?

Cezanın iptal olması ve ismimin o listeden kaldırılmış olması ve benim bunu kendi hesaplarımda paylaşmış olmam; maalesef o yapılan onur kırıcı haber kadar medyada yer almadı…

Kendi çabalarımla yerel gazetelere ceza iptal belgesini gönderip iade-i itibar haberi yapmalarını rica ettim. Kimisi yayınladı, kimisi yayınlamadı. Yayınlansa bile; diğer karalayıcı haberi okuyanların bu iade-i itibar haberlerini de okuyacağını bana kim garanti edebilir ki? Haksız yere suçlandım, kendimi savunmama bile fırsat verilmeden tüm Türkiye’ye ilan edildim…

Birçok meslektaşım gibi… Eczacı arkadaşlarım sosyal medyalarından benim paylaşımımı duyurmaya çalıştılar ama dediğim gibi; diğer onur kırıcı haber kadar ses getirmedi.. Eczacılara hala haksız cezaların gelmeye devam ettiğini duymaktayım. Türk Eczacıları Birliği’nden benim aracılığım ile aslında bütün eczacı meslektaşlarıma yapılan bu haksızlığın güçlü şekilde dile getirilmesini ve hukuki sureçlerin başlatılması konusunda önder ve destek olmalarını bekliyorum.

*          *          *

Samsun Eczacı Odası’ndan açıklama

Genel Duyurular 03.04.2020

KAMUOYUNA BİLGİLENDİRME

TİCARET BAKANLIĞI’NIN PARA CEZASI VERİLEN ECZANE ve FİRMALARI YAYINLANDIĞI LİSTE HAKKINDA

02.04.2020 tarihi akşam saatlerinde Ticaret Bakanlığı’nın, fahiş fiyat uyguladıkları fırsatçılık yaptıkları gerekçesiyle para cezası verilen firma ve eczanelerin yayınladığı liste basına intikal etmiştir. Listede bölgemizden iki eczane var olduğu görülmüştür.

Bunun üzerine adı geçen eczanelere gidilerek cezaya sebep olduğu belirtilen maskelerin alış faturaları, satış fişleri ve geçirilen denetimde tutulan tespit tutanağı incelenmiştir.

İncelenen belgelerde;

Alış faturalarında maskelerin çeşitli dönemlerde;

2.99 TL’ye (Bir adet 3 katlı), (23.03.2020 ve 24.03.2020 tarihli alış faturası ektedir)

3,11 TL’ye (Bir adet 3 katlı), (23.03.2020 tarihli alış faturası ektedir)

3,52 TL (Bir adet 3 katlı), (16.03.2020 ve 18.03.2020 tarihli alış faturası ektedir)

10 TL’ye (Bir adet 4 katlı), (26.02.2020 tarihli alış faturası ektedir) olduğu,

Satış Fişlerinden maskelerin satış fiyatının 3 katlı maskeler için 4 TL, 4 katlı maskeler için 12 TL olduğu,

Denetleme tespit tutanaklarında;

Denetlemelerin 6502 sayılı kanunun 61,62,63,74,75,77,84 maddeleri, Ticari Reklam ve Haksız Ticaret Uygulama Yönetmeliği kapsamında yapıldığı ve maske satış fiyatlarının denetlendiği,

Satışların fişleri kesilerek yapıldığı,

Eczanelerden bir tanesinden alış faturaları talep edildiği ve eczacı tarafından ibraz edildiği, diğer eczanede ise alış faturaları talep edilmediği, tüm alışların faturalı olduğu,

Tutanaklarda cezai şart kanaati oluşturacak herhangi bir alış ve satış bedeli yazılmamış olduğu tespit edilmiştir.

Buna göre reklam, haksız ticaret uygulaması, fahiş fiyat, fırsatçılık oluşmadığı açıkça görülmektedir.

Bu bilgiler doğrultusunda; Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü ile görüşülmüş, itirazi işlem başlatılmış, konu tüm bilgi ve belgeler ile Ticaret Bakanlığı’na da taşınmış, hukuki işlem başlatılmıştır.

Yaşadığımız olağanüstü dönemde; maske, dezenfektan ve eldivenlerin tüketiminde oluşan yoğunluktan dolayı hammadde teminine bağlı olarak fiyatları artış göstermektedir. Buna bağlı olarak eczacılar da sattığı fiyata yerine ürün koyamamaktadır. Artan fiyatlardan dolayı eczacıların sorumlu olmadığının bilgisini daha önce siz değerli basın mensupları ile paylaşmıştık; şimdi tekrarlıyor, alış faturalarını ekte bilgilerinize sunuyoruz.

Zorlu salgın dönemini yaşadığımız şu günlerde ülkemizdeki sağlık sisteminin vazgeçilmez bir parçası olan eczanelere yönelik maske ve dezenfektan satışı ile ilgili haksız kesilen cezalara kesinlikle karşı çıkıyoruz.

Maske ve dezenfektan ürünlerinin fiyatlarının bu süreçteki artış sebeplerinin eczaneler olmadığını her platformda dile getirdik ve getiriyoruz.

Böylesi bir salgınla mücadelede özveriyle görevini yerine getiren biz eczacıların yüksek fiyatla maske satışı yaptığını söylemek abesle iştigaldir. Mesleğimizin gereği olduğu için dile getirmekten sakındığımız; 7 gün 24 saat görev başında olmamız, bulaş riskinde en yüksek gurupta olduğumuz halde mevcut düzenden çalışmaya devam etmemiz, insan sağlığını en ön planda tutma anlayışımızın yanında bu tür ithamlar bizleri derinden yaralamıştır.

Yargı süreçleri tamamlanmadan, haklarında kesinleşmiş yargı kararları bulunmadan insanların adeta afişe edilmesinin kişilik haklarına aykırılık teşkil ettiği unutulmamalıdır.

Hangi yolla nasıl imal edildiği ve satıldığı belli olmayan maske satış noktalarının denetlenmesi yerine birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerin denetlenmesi ise sözün bittiği yerdir. Eczacılarımızı kamuoyunu nezdinde küçük düşüren, gerek medyada, gerekse sosyal medyada mesleğimizin itibarını zedeleyerek haksız itham oluşturan bu uygulamanın karşısındayız ve eczacılarımızın yanındayız.

Ecz. Onur Ferhat KARACAN
Samsun Eczacı Odası
Yönetim Kurulu Adına
Başkan

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın