Anasayfa En Çok Okunan Haberler Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Eczane Hizmeti Durma Noktasında

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Eczane Hizmeti Durma Noktasında

Yazar: Ecza Gündem

Doğu Güneydoğu illerinde yaşanan internet kesintisi nedeniyle eczacılar eczane hizmeti verememekten yakındılar. Özellikle kamu kurumlarında internetin olması sebebiyle e reçete olarak yazılan reçetelerin internetin olmaması sebebiyle açılamaması ile ilaçların halka ulaşması tamamen zorlaşmış durumda. Telefonların internetinin olmaması nedeniyle sisteme telefondan da giremeyen eczacılar hasta mağduriyeti yaşanmaması için batı illerindeki meslektaşları ve tanıdıkları aracılığıyla reçeteleri girmeye çalışmakta. Kesintinin olduğu süre zarfında reçetelerin manuel yazılmasının daha sağlıklı olacağını savunan eczacılar kesintilerin devam etmesi durumunda mağduriyetin devam edeceğini dile getirdiler.

hd-diyarbaki-112547zk

Özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu illerde Diyarbakır, Şanlıurfa ve Gaziantep’te durumun ciddi mağduriyetlere yol açtığı belirtildi.

Durumu Ecza Gündem’e değerlendiren bir meslektaşımız “hastaların mağduriyeti yaşanmaması için elimizden geleni yapıyoruz lakin ne kadar daha bu şekilde devam edeceğiz hiç bilmiyorum. 21. Yüzyılda koca bir bölgenin internetinin kesilmesi çok anlamsız. Bunun için önlemde alınmamış durumda önümüzde bir çözüm yoluda yok. Bölgedeki eczacıların hepsi kendileri çözüm bulmaya çalışıyor ben İstanbul’daki meslektaşım aracılığıyla reçeteleri sisteme giriyorum. Bu şekilde devam edemez.” Dedi.

İnternet kesintileri hem mobil hem de sabit şebekelerde görülüyor, basit SMS ve sesli mesaj servisleriyse kullanılabiliyor.

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın