Anasayfa Haber CHP Kocaeli İl Başkanı’ndan eczacılara sert eleştiri “Tek kelime etmediniz”

CHP Kocaeli İl Başkanı’ndan eczacılara sert eleştiri “Tek kelime etmediniz”

Yazar: Hülya Yılmaz

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın kendisine yaptığı ziyarette konuşan Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı, FETÖ operasyonları kapsamında Kocaeli’de alınan 1 eczacı olduğunu söyledi.

TEK KELİME DUYMADIK

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve yönetimi Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı’yı oda binasında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Sarıbay eczacıları ülke gündemi konusunda görüş belirtmedikleri için eleştirdi. Sarıbay, “Eczacılar sürekli vatandaşla iç içe ve oldukça önemli bir meslek. Son dönemlerde eczacılar şu an biraz marketçilik yapar oldu. Eskiden ilaç yaparlardı, satarlardı. Eczacılar Odası ülkenin gündemiyle sesini çıkarsın, biz tek bir kelime duymadık. Eczacıların siyasi olarak biraz beyanı olmalı. Bu durum yukarıdan başlamalı ve devam etmeli. Kendi menfaatiniz ile para kazanma ile ilgili tartışabiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

YENİ KAPI RUHU BOZULDU

“CHP’den başka şu an demokrasi için, parlamenter sistem için, bağımsız yargı için direnen kimse kalmadı” diyen Sarıbay, “Bizler sivil toplum kuruluşlarından destek bekliyoruz. Bu oy anlamında değil, oy başka bir şey. Bu siyasetin dışında bir şey. Yenikapı ruhu diyoruz ama bunu bozan CHP değil. Eczacılarımızdan da bu konulara destek bekliyoruz” dedi. Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı ise mesleğin sorunlarına değinerek şunları söyledi “Eczacılar olarak son dönemde çok fazla ilaç üretmiyoruz ama sanayinin de bunda rolü var.

SES ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ

Bizim rolümüz de azaldı. Aslında hala ilaç yapmaya çalışıyoruz. Bazı ilaçları hala yapmaya devam ediyoruz. Sağlıkta dönüşüm projelerinde bazı sıkıntılar da var. Bazı sorunlar hallediliyor, ilaçların fiyatları düşürülüyor. Sağlık pazarı büyük bir pazar ve cari açığın oluşmasına neden olan sektörlerden biri. Kocaeli’de 560’a yakın üye 439 eczanemiz var. 3 bin 500 kişiye 1 eczane düşecek şekilde bir uygulama var. 2017 sınav takviminde Eczacılıkta Uzmanlık sistemi de getirilecek ve meslektaşlarımız 1 yıl staj yapmak durumunda kalacak. Muayene ücretleri noktasında halkla çok karşı karşıya geliyoruz ama bu durumun değişeceğini düşünmüyorum çünkü ciddi gelir elde ediyorlar. Biz defalarca söyledik, bizim de istemediğimiz bir durum olsa da durum değişmiyor. 15 Temmuz sürecini biliyorsunuz. Ses çıkarmaya çalışıyoruz. Şu an Kocaeli’de de opersayonlar kapsamında alınan 1 eczacı var.

KORKU YAYDILAR

Kendileri yaptıkları söylemlerde insanların birliğini bozmaya çalıştılar. Korku yaydılar. Meslektaş olarak meslektaşlarımızın çıkarlarını korumak ve ülkeyi de kötüye götürmemek adına da belirli bir noktada durmak zorundayız. Bazı meslektaşlarımız sizin söylediklerinizi, yaptıklarınızı yanlış anlayabiliyorlar, mesleğin önüne geçtiği düşüncesiyle. Demokraside herkes istediğini söyleyebilmeli ama bu tahammülü bu ülkede bırakmadılar.

 

Kaynak: Sanalbasin.com

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın