Anasayfa Kose Yazilari Bir Hastane Eczacılığı Serüveni – Bölüm 1

Bir Hastane Eczacılığı Serüveni – Bölüm 1

Yazar: Hülya Yılmaz

AKILCI İLAÇ KULLANIMI DANIŞMA MERKEZİ

Ben Ecz. Rabia Nilüfer ERSOYOĞLU,  Haziran 2010 Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Eczacılık Fakültesi’nin ilk 5 yıllık mezunlarındanım. Beşinci senede almış olduğum Hastane Eczacılığı Uygulamaları ve Farmasötik Bakım Uygulamaları pratik dersleri son derece keyifli geçti. Ege Üniversitesi Hastanesi’nde bazı doktorlarımız ile vizitlere katıldık, hocalarımızla beraber  olgu sunumlarına çalıştık. O dönemden itibaren mesleki tatmin açısından bu şekilde işler yapmayı istedim.

Sağlık Bakanlığı  ataması ile ilk görev yerine başladım. Karşılaştığım iş hiç bilmediğim tıbbi sarf malzemeleriydi. Görevim, hasta adına alınan vakabaşı malzemeleri incelemekti. Daha sonra atandığım hastanede eczane biriminde çalışmaya başladım ve bana Akılcı İlaç Kullanımı Antalya İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Temsilcisi görevi  verildi. Başlangıçta Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili anket vb. belgelerin düzenleneceğini düşünüyordum ve önyargılarım vardı. Sonrasında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun düzenlediği toplantılara katıldım. Türkiye genelinde bazı hastanelerde eczacılarımızın Akılcı İlaç Kullanımına yönelik çok güzel projeler gerçekleştirdiğini gördüm.

Ecz. Hakkı ÖZÇELTİK ve ekibi Uşak ilinde, Ecz. Esra ÖZDAĞ ve ekibi Ordu ilinde çok güzel işler başarıyor.

Hakkı Özçeltik Başarı Belgesini Alırken

Hakkı Özçeltik Başarı Belgesini Alırken

Hatta Esra Hanım bu projesini bizlere sunum yaparken nasıl heyecanlandığımı, kendisine nasıl  hayran kaldığımı, meslek adına nasıl gururlandığımı sizlere anlatamam. (Burada adından bahsetmediğim diğer meslektaşlarım beni affetsin. Kendime örnek aldığım birçok kişi var.) O günden itibaren Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili düzenlenen bu projede yer almayı hedefledim.

Esra Özdağ - İlaç Danışma Merkezinde bir hastayla görüşürken

Esra Özdağ – İlaç Danışma Merkezinde bir hastayla görüşürken

Yaklaşık altı ay gibi bir sürede  gerekli görüşmeleri yaparak, gerekli izinleri alarak ben de AKILCI İLAÇ KULLANIMI DANIŞMA MERKEZİ’ni açabildim. Şuan bu danışma merkezleri   Uşak-Ordu-Sivas-Çorum-Kocaeli ve Antalya illerinde mevcut. RX Media Pharma programı Genel  Editörü ve Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi  Farmakoloji  Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Levent ÜSTÜNES’in biz eczacılara ve eczacılık mesleğimize katkılarından dolayı her ortamda kendisine teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Bir sonraki yazımda Akılcı İlaç Danışma Merkezi açma hususunda yaşadığım zorlukları ve güzellikleri anlatmak isterim.

Ecz Rabia N. ERSOYOĞLU
ANTALYA ATATÜRK DEVLET HASTANESİ

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın