Anasayfa Kose Yazilari Bir Firma Stajı Hikayesi

Bir Firma Stajı Hikayesi

Yazar: Ecz. Aslıhan Yılmaz

Öncelikle herkese merhaba ☺

Tahminimce şu aralar harıl harıl ders çalışıyorsunuz. Malum Kasım’da vizeler başkadır 🙂

Bu yazıyı da vizelerinizden daha sonra görüp okuma ihtimaliniz de çok yüksek; ama önemli olan; bir şekilde size ulaşmak, güncellerken güncellenmek… 😉

İşte başlıyoruz.

Ben stajımı medikal departmanda klinik araştırmalarda yapıyorum.

Klinik araştırmalar nedir?

İlaç molekülleri laboratuvar ortamında sentezlenir. Yapı aktivite ilişkisine göre o molekülün farmakolojik etkisi tahmin edilir. Stabilitesi sağlandıktan sonra in vitro ve hayvan çalışmalarına (preklinik test) geçilir. In vitro ve hayvan deneylerinden tahmin edilen sonuç alınırsa klinik araştırmalar başlatılır.

Peki bir intern ne yapar bu departmanda?

Laboratuvar farelerine kazak giydirir?
Aslıhan Yılmaz

Ben merkez ofiste merkez aktivasyon uzmanlarına, proje yöneticilerine bağlı olarak çalışıyorum. Kullanıyormuş gibi yaptığım bu bilgisayar da benim. Yağmurlu havalarda pencereden dışarıya bakıp, kaçışan insanları izlemek de işimin bir parçası.

Burda yanlarında staj yaptığım proje yöneticileri çalışmanın başlatılacağı merkezi seçiyorlar, merkezde fatura edilen her şeyin takibini yapıyorlar.

 

200_s

Merkez aktivasyon uzmanları  araştırmacı ile sözleşmesini hazırlar, çalışmaya katılan sağlıklı ya da hasta gönüllülere bilgilendirme formu hazırlar, çalışmada herhangi bir değişiklik olduğunda etik kurula ve bakanlığa başvuru yapar, merkezlerin ihtiyaç duyduğu her türlü cihazı temin eder. Merkez aktivasyon uzmanları bu dökümantasyonu yaparken ben de yapabileceğim görevleri üstleniyorum:

  • Mesela çalışmanın yürütüldüğü hastanelere termometre yolladım,
  • Bazı evrakları hazırlayıp merkezlere imzalanmak üzere yolladım.
  • Gelen evrakları dosyaladım ve elektronik ortama aktardım.
  • Proje yöneticilerinin görevlendirmesiyle de bol bol fatura girişi yapıyorum 🙂
  • Yaniii gördüğünüz gibi bir stajyer çalıştığı firmanın elemanı gibi oluyor ve görevlendiriliyor. Stajda sadece fotokopi çekiyormuş muhabbetini duysanız da inanmayın artık! Fotokopi çekerken arta kalan zamanda bakın başka işler de yapıyoruz 🙂

200w-9

Her gün 6 da kalktığımı söylemiş miydim?

Yolumuz uzun, tam 45 dakika.  Yine şükretmeliyim sanırım. Mesai kaçta başlıyor ki bu kız bu kadar erken kalkıyor diyebilirsiniz, maalesef 7:30’da 🙂 Şu soruyu sormayanlarımız sanırım yarım saat ekstra uyuyorlardır: Bugün ne giyeceğim?

200-5

Sabahları bazen en çok da ne giyeceğimizi düşünürken zaman kaybediyoruz. Ofis şıklığına dikkat ediyoruz ve sadece cuma günü serbest kıyafet giyebiliyoruz. Diğer günler resmi giyinmeye gayret 🙂 Her gün etek-gömlek ya da kumaş pantolon-gömlek giyinmek şart değil , spor şık olursan da bizimlesin merak etme 😉 İtiraf ediyorum spor giyinmeyi çok özledim :'(

Aslıhan Yılmaz

 

Firmada staj yapmak isteyenler, kariyer günlerini kaçırmayın!

Bizim okulumuzda kariyer günleri düzenleniyor. Davetli firmalar kendilerini tanıtıp, staj yapmak isteyen öğrencilerin CV sini alıyor ve kendi insan kaynakları departmanına iletiyor. Ellerine geçtiğine eminiz çünkü kısa bir süre sonra dönüşler almaya başlıyoruz.

200-6

Eleme yok mu stajyer seçerken, her önüne gelen alınıyor mu?

Hayır, genelde mülakat oluyor. Ben 2 aşamalı bir mülakata girdim. Klasik olacak ama beklenen şey hevesli olmanız ve en azından İngilizce bilmeniz. 

Firmada çalışmayı düşünmeyenler için de çok şey var firma stajlarında.

Vizyonunuz gerçekten gelişiyor ve her şeyden önemlisi çevre ediniyor, güzel dostluklar kuruyorsunuz. Hem ne güzel madem ilerde firmada çalışmayı düşünmüyorsunuz en azından staj yaparak bu deneyimi de hayatınıza katmış olursunuz.

Mesela insan ilişkileri ve zaman yönetimi konusunda  deneyimler sonucu bir şeyler öğreniyor insan. Kazandıkların ve öğrendiklerin yanına kar kalacak diye düşünmekteyim ☺

Nerede çalışmaktan mutlu olacağınızı deneyimlemeden kestirmek zor diye düşünüyorum. Mesela baştan sona serbest eczacılık fikriyle hareket ettiniz, mezun oldunuz eczanenizi açtınız diyelim ama mutlu olamadınız. Çevrenizde ilaç firmasında ya da hastane eczanesinde çalışan arkadaşlarınız var. Sizin aklınız karışabilir. Acaba firma ya da hastanede daha mı mutlu olurdum diye düşünebilirsiniz.

Serbest eczacılık örneğinden yola çıktım çünkü çoğunluk bu fikirle fakülteye geliyor. Sadece firma ya da hastane eczacılığı odaklı olanlara da tavsiyem aynı şekilde.

Nerede mutlu olacağınızı çalışmaya başlamadan önce bulmanız sizi zaman kaybından kurtarır.

Başkası ne kadar anlatırsa anlatsın sizin yaşayıp deneyimlemeniz çok daha farklı. Staj gibi bir fırsatınız varken tüm çalışma alanlarımızı görün ve değerlendirin. Hayata geç kalmayın ☺

 

Aslıhan YILMAZ

Related Posts

1 yorum

Fatma şahin 31 Ağustos 2017 - 12:05 am

Çok güzel anlatiyorsunuz . Muhteşem bilgilendiriyor ve tavsiye veriyorsunuz.Teşekkürler

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın