Anasayfa Eczane Haberleri Beyin kanserinde umut veren tedavi (Glioblastoma nedir?)

Beyin kanserinde umut veren tedavi (Glioblastoma nedir?)

Yazar: Ecza Gündem

Araştırmacılar, tekrarlayan en yaygın ve agresif beyin kanseri türü olan glioblastoma hastalarının yaşam sürelerini uzatan yeni viral tedavinin umut vaat ettiğini açıkladı.

beyin-kanserinde-umut-veren-tedavi-glioblastoma-nedir,TthILHN_pUG_Mlj2kCXVOACleveland Klinik ve UCLA, California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi ve çalışmaya katılan diğer enstitülerden doktorlar, beyin kanseri formu olan tekrarlayan glioblastomahastalarının tedavisinde dönüm noktası niteliğinde bir başarı elde edildiğini açıkladı. Buna göre, tedavide kullanılan modifiye virüsün hastaların yaşam sürelerini uzattığı kanıtlandı.

Çalışmaya ait sonuçlar 1 Temmuz’da Science Translational Medicine dergisinde yayınlandı.

Glioblastomalar beyin kanserleri içerisinde en ölümcül olan kanser türü. Kemoterapi ve radyasyon tedavisi sonrasında tümörler yeniden oluştuğunda, tedavi seçenekleri sınırlanıyor ve hastaların aylarla ifade edilen yaşam süreleri kalıyor.

“BEYİN KANSERİNDE YAŞAM SÜRESİNİ UZATTI”

Araştırmanın Faz-1 çalışmasında 43 katılımcıda yaşam sürelerinin genel olarak 13.6 aya (kontrol grubunda 7.1 ay) yükseldiği tespit edildi. Bazı hastaların yaşam süreleri, birkaç yan etki ile 2 seneye kadar çıktı.

Yeni bulgular, UCLA nöro-onkoloji programı direktörü Dr. Timothy Cloughesy ve Cleveland Klinik beyin tümörleri nöroonkoloji merkezi yardımcı direktörü Prof. Dr. Michael A. Vogelbaum liderliğinde tespit edildi.

Bilim insanları bu çalışmanın, retroviral replikant vektör (RRV) de denilen yeni bir modifiye virüs hakkında yayınlanmış ilk klinik çalışma niteliğinde olduğunu açıkladı.

MODİFİYE VİRÜS BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ AKTİVE EDİYOR

RRV’ler özel fonksiyona sahip bir geni kanser hücresine iletiyor ve hücre içine bırakıyor, böylece hücreyi zayıflatıyor. Bilimcilere göre RRV’lerin kullanımı, her türden beyin kanseri için inovatif yeni tedavilerin gelişiminde büyük umut vaat ediyor.

Dr. Cloughesy klinik verilerin, antifungal bir ilaçla kombine edilen bu tedavinin kanser hücrelerini öldürdüğünü ve bağışıklık sistemini aktive ettiğini ancak sağlıklı hücrelere zarar vermediğini gösterdiğini söyledi. Cloughesy ayrıca bu yaklaşımın metastatik kolorektal ve meme kanserleri gibi başka hastalıklar için de potansiyele sahip olduğunu belirtti.

“SAĞLIKLI HÜCRELER ZARAR GÖRMEDİ”

Tedavide ilk adım olarak hastaya modifiye bir virüs enjekte edildi. Daha sonra ağızdan antifungal yani bir mantar ilacı verildi. 4-8 haftada bir 7 gün süreyle uygulandı. Sonuç olarak, enfekte kanser hücreleri ve immunosupresif hücreler seçici bir şekilde öldürüldü. Daha sonra bağışıklık sistemi, kanser hücrelerini tanıyıp öldürmek üzere aktive edildi ve bu esnada sağlıklı hücreler bir zarar görmedi. Diğer bir deyişle, bir arada uygulanan iki tedavi, içeriden beyin kanser hücrelerine saldırmak üzere birlikte çalıştı.

HASTALAR İÇİN UMUT OLDU

Beyin kanserinin öldürücü bir hastalık olduğunu aktaran Dr. Michael Vogelbaum, bu virüs çalışmasında elde edilen kollektif sonuçların, –hayatta kalma süresi ve tatminkar güvenlik verileri dahil- devam etmekte olan, Toca 5 adlı randomize Faz 2/3 çalışmasını desteklediğini ve hastalar için yeni bir tedavi umudu olduğunu dile getirdi.

Kaynak: NTV

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın